REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe kary dla spółek w projekcie ustawy o ofercie publicznej

spółki
spółki

REKLAMA

REKLAMA

Karę do 10 mln złotych lub sięgającą 5 proc. rocznego przychodu będzie mogła nałożyć Komisja Nadzoru Finansowego na spółkę notowaną w obrocie publicznym za niedopełnienie obowiązku informacyjnego - wynika z projektu nowelizacji ustawy o ofercie publicznej.

Przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt został właśnie skierowany do konsultacji międzyresortowych. Ma na celu, jak wynika z uzasadnienia, wdrożenie do polskiego systemu prawnego dyrektyw Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie przejrzystości informacji o emitentach, których papiery są dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym.

REKLAMA

Projekt proponuje m.in. nowy system kar za niedopełnienie obowiązków informacyjnych przez emitentów. Ma on dostosować polskie przepisy do unijnych dyrektyw 2004/109/WE i 2013/50/UE.

Projekt zakłada, że jeżeli np. notowana na giełdzie spółka nie będzie wykonywać swoich obowiązków informacyjnych, Komisja Nadzoru Finansowego będzie mogła podjąć decyzję o wykluczeniu, na czas określony lub bezterminowo, papierów wartościowych tej spółki z obrotu na rynku regulowanym.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

REKLAMA

Będzie też mogła nałożyć karę w wysokości 10 mln zł lub w kwocie stanowiącej równowartość 5 proc. całkowitego rocznego przychodu, wskazanego w ostatnim zbadanym sprawozdaniu finansowym za rok obrotowy (jeżeli będzie ona przekraczać 10 mln zł). KNF, przewiduje projekt, może też zastosować obie sankcje łącznie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dokument zakłada też, że jeżeli możliwe będzie ustalenie kwoty korzyści, związanej z niedopełnieniem obowiązków informacyjnych przez emitenta, KNF będzie mogła nałożyć karę w wysokości dwukrotnej kwoty osiągniętej korzyści lub unikniętej straty.

Przy stosowanych karach komisja będzie jednak musiała też brać pod uwagę m.in. wagę naruszenia oraz sytuację finansową emitenta.

Minimalna stawka płacy w delegacji

KNF będzie też mogła, za naruszenie obowiązków, nałożyć karę na członka zarządu podmiotu gospodarczego, do wysokości 2 mln zł. W przypadku niedopełnienia obowiązków przez członka rady nadzorczej, kara będzie mogła sięgnąć 100 tys. zł. Kary te nie będą mogły być nałożone, jeżeli od naruszenia minął więcej niż rok.

Z kolei jeśli sprawozdanie finansowe podmiotu będzie sporządzone w walucie innej niż polska, wartości wyrażone w tej walucie będą przeliczane po średnim dziennym kursie NBP.

Poza tym projekt doprecyzowuje definicję państwa macierzystego emitenta i zasady zawiadomienia o pakietach głosu w spółce publicznej. Jako "państwo macierzyste" określa to, w którym miała miejsce pierwsza oferta publiczna papierów wartościowych. Doprecyzowuje też, że KNF prowadzi ewidencję obrotu papierami wartościowymi na "terytorium RP".

MF liczy, że w marcu rząd przyjmie projekt ustawy o administracji podatkowej

To już kolejny projekt nowelizacji ustawy o ofercie publicznej, przygotowany przez MF w ostatnich miesiącach. Poprzedni, z lipca 2014 roku, jeszcze nie został przyjęty przez Radę Ministrów. Jak wynika z dokumentów, udostępnionych na stronach Rządowego Centrum Legislacji, istotne zastrzeżenia do tego projektu zgłosiło Ministerstwo Skarbu Państwa.

W piśmie przewodnim do nowego, styczniowego projektu wiceminister finansów Izabela Leszczyna pisze, że uwagi MSP będą mogły być uwzględnione właśnie w tym dokumencie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Bezpieczeństwo w leśnictwie. Apel przedsiębiorców o interwencję państwa

  W obliczu rosnącej liczby tragicznych wypadków w leśnictwie, przedsiębiorcy leśni wzywają do pilnej reakcji ze strony państwa. Postulują o zwiększenie nadzoru nad Lasami Państwowymi, odpolitycznienie kadr oraz opracowanie strategii dla sektora leśno-drzewnego. Ale czy ich głos zostanie wysłuchany?

  Pieniądze dla rolników uprawiających kukurydzę. Do 80 proc. kwoty wynikającej z niezapłaconych faktur lub rachunków. Do kiedy wnioski?

  Do 6 października 2023 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o pomoc finansową dla producenta rolnego, który w 2022 r. lub 2023 r. co najmniej raz nie otrzymał zapłaty za sprzedaną kukurydzę - poinformowała Agencja.

  Czy Technologia Internetu Rzeczy zrewolucjonizuje sektor farmaceutyczny?

  Łańcuch dostaw w sektorze farmaceutycznym to duże wyzwanie - bezpieczeństwo i jakość produktu jest obwarowana licznymi uregulowaniami i przepisami. Systemy i urządzenia oparte o technologię Internetu Rzeczy – IoT (z ang. Internet of Things) wydają się logicznym rozwiązaniem. 

  Startupy to nie korporacje. Jak przyciągnąć właściwe startupy i nie stracić pieniędzy?

  Czy granty są niezbędne, aby przyciągnąć najlepsze startupy do Polski? Niekoniecznie! Czy tylko startupy oparte na unikalnej technologii mają szansę na sukces? Także nie! Startupy trzeba najpierw zrozumieć.  

  REKLAMA

  Przedsiębiorcy powoli wychodzą na prostą? Częściej niż rok temu odwieszają firmy

  Jak wygląda obecnie sytuacja jednoosobowych działalności gospodarczych? Ile wniosków o otwarcie działalności wpłynęło w pierwszym półroczu? Ile odnotowano zawieszeń, wznowień i wniosków dotyczących zamknięcia? Jak to wyglądało w poszczególnych województwach? 

  Petsitting, czyli nowoczesna opieka nad zwierzętami. Na czym polega ta usługa?

  W dzisiejszych czasach, kiedy tempo życia jest coraz szybsze, a nasze obowiązki często wymagają od nas wyjazdów czy dłuższej nieobecności w domu, pojawia się pytanie: co zrobić z naszym pupilem? Dla wielu z nas zwierzęta są członkami rodziny, dlatego chcemy zapewnić im najlepszą opiekę. Odpowiedzią na te potrzeby jest coraz bardziej popularny petsitting. Ale co to dokładnie jest za usługa i dlaczego warto z niego skorzystać?

  Firmy z sektora przemysłowego mają problemy z pozyskaniem kadr

  Ponad połowa firm z sektora przemysłowego ma problem z pozyskaniem kadr. Wciąż potrzebna jest promocja zawodów technicznych wśród młodzieży.

  Koncern Amazon pozywa za złamanie prawa antymonopolowego

  Pozew antymonopolowy przeciwko koncernowi Amazon złożyła we wtorek Amerykańska Federalna Komisja ds. Handlu (FTC). Zarzucono gigantowi technologicznemu wyrządzanie szkód konsumentom przez wprowadzanie wysokich cen.

  REKLAMA

  Minister Moskwa: jesteśmy potentatem w produkcji wodoru

  Minister klimatu Anna Moskwa powiedział: Polska jest potentatem w produkcji wodoru, to przewaga w stosunku do wielu państw europejskich. Zdaniem minister upowszechnienie wodoru w Polsce to nie przyszłość, ale teraźniejszość.

  Jak przedsiębiorcy mogą skorzystać na nowelizacji ustawy o OZE?

  Co zmieni nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii? Kto chce inwestować w OZE? Jak firmy mogą skorzystać na nowych regulacjach? 

  REKLAMA