REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Strategie negocjacji w biznesie

Irina Nowochatko
Strategie negocjacji w biznesie
Strategie negocjacji w biznesie

REKLAMA

REKLAMA

Bez negocjacji nie dochodzi do podpisania żadnego kontraktu. Z kolei wyniki rozmów między partnerami zależą nie tylko od cech indywidualnych i umiejętności interpersonalnych negocjatorów. W walce na słowa przyda się także wiedza dotycząca strategii negocjowania.

Choć negocjacji nie należy traktować jako bezpośredniego starcia, każda ze stron dąży do osiągnięcia swojego celu. Z definicji negocjacje są procesem poszukiwania odpowiedniego rozwiązania, które odpowiadałoby każdemu z partnerów.
W procesie komunikacyjnym wyróżnia się pięć podstawowych stylów negocjacji – kompromis, dominacja, dostosowanie się, unikanie i negocjacje integratywne.

REKLAMA

Kompromis

Negocjator, który idzie na kompromis musi się liczyć z tym, że choć odniesie pewne korzyści, odnotuje także straty na swoim koncie. A osiągnięte porozumienie nie zaspokoi w pełni oczekiwań i potrzeb uczestników rozmów. Plusem tej strategii będzie jednak to, że partnerzy podtrzymają poprawne relacje.

Zobacz: Jak umorzyć postępowanie upadłościowe?

Dominacja

Dominacja jest zaliczana do twardych negocjacji. Przy wybraniu tej strategii dla negocjatora liczy się tylko wygrana. Należy jednak pamiętać, że ten styl wykorzystują przeważnie osoby lubiące rywalizację i przejawiające skłonności przywódcze. Do cech, które charakteryzują taki typ prowadzenia rozmów należą m.in. posługiwanie się groźbami, stanowcze obstawanie przy własnym stanowisku, częste wywieranie nacisku czy podawanie błędnych wskazówek odnośnie ewentualnego kompromisu.

Dostosowanie się

Jeśli negocjatorowi zależy na utrzymaniu poprawnych relacji z partnerem, to w trakcie rozmów warto wybrać strategię dostosowania się. Polega ona na świadomym zrezygnowaniu z możliwości zrealizowania swoich celów.
Najczęściej ten styl jest wybierany przez osoby, które łatwo ulegają wpływom i jest zaliczany do negocjacji miękkiej. Styl ten odróżnia bezwzględne dążenie do kompromisu i porozumienia, możliwość szybkiej zmiany zdania i dopuszczanie się ustępstw w celu dbania o poprawność wzajemnych relacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Unikanie

Ten styl charakteryzuje się unikaniem wyraźnych działań. Negocjator wybiera ten styl wówczas, kiedy jest pewien, że prowadzenie negocjacji jest nieopłacalne. Jeżeli rozmowy są prowadzone w tym kierunku, to strony muszą się liczyć z tym, że poniosą określone straty.
Unikanie stosuje się zwykle, gdy jedna ze stron zamierza skrzywdzić partnera w negocjacjach czy dąży do ukarania strony przeciwnej.

Zobacz: Czym jest skimming i jak firma może się przed nim bronić?

Negocjacje integratywne

Styl ten polega na znalezieniu rozwiązania, które byłoby korzystne dla obydwu partnerów. Postępowanie tego typu cechuje m.in. opracowywanie rozwiązań korzystnych dla każdej ze stron, koncentrowanie się głównie na celach i założeniach, a nie na zajmowanym stanowisku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

REKLAMA

Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

REKLAMA