REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ustawa deregulacyjna bis – zmiany ważne dla przedsiębiorców

Milewski Marcin
Ustawa deregulacyjna bis
Ustawa deregulacyjna bis

REKLAMA

REKLAMA

Ustawa deregulacyjna bis została już podpisana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Jakie istotne zmiany wprowadza dla przedsiębiorców? Ekspert wskazuje jakie ułatwienia dla firm wiążą się z ustawą deregulacyjną bis.

Ustawa deregulacyjna bis, czyli ustawa o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców, wprowadza przede wszystkim nowe rozwiązania w zakresie prawa pracownika do wykorzystania urlopu.

REKLAMA

Zaległy urlop do 30 września

Nowe przepisy pozwalają na wykorzystanie przez pracownika zaległego urlopu do 30 września. Obecnie obowiązujące jeszcze przepisy (do czasu wejścia w życie nowej ustawy) dopuszczają udzielenie zaległego urlopu jedynie do 31 marca. Nie ma przy tym znaczenia, czy urlop zacznie się, czy zakończy przed tą datą.

Zaproponowane przez resort gospodarki rozwiązanie pozwoli, według założeń osób przygotowujących projekt, na skuteczniejsze zarządzanie organizacją pracy. Dłuższy czas na wykorzystanie zaległego urlopu miałby umożliwić swobodniejsze gospodarowanie wypoczynkiem przez pracownika.

Polecamy: Dotacje unijne 2012 - poradnik przedsiębiorcy

Przedawnienie należności ze składek ZUS i KRUS

Ustawa deregulacyjna bis skraca z 10 do 5 lat okres przechowywania kopii deklaracji rozliczeniowych i imiennych raportów miesięcznych ZUS.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Skróceniu ulega także z 10 do 5 lat okresu przedawnienia należności z tytułu składek do ZUS i KRUS.

Koks i węgiel zwolnione z akcyzy

Ustawa deregulacyjna bis, poza nowymi zasadami wykorzystywania urlopów przez pracowników, wprowadza możliwość zwolnienie z akcyzy węgla wykorzystywanego przez gospodarstwa domowe, podmioty użyteczności publicznej oraz określone przedsiębiorstwa wykorzystujące węgiel i koks w ramach prowadzonej działalności.

Podatek od nieruchomości do 31 stycznia

Ustawa deregulacyjna bis wydłużyła także termin składania deklaracji na podatek od nieruchomości. Dotychczas obowiązywał termin do 15 stycznia. Nowe regulacje przewidują jako właściwy 31 stycznia.

Likwidacja Monitora Polskiego B

Ustawa deregulacyjna bis likwiduje także Monitor Polski B. Dzięki temu przedsiębiorcy zostaną zwolnieni z kosztownego obowiązku publikacji w tym dzienniku sprawozdania finansowego.

Polecamy: Zwrot towaru w ciągu 14 dni w sklepach internetowych

RMUA w 2012 roku tylko raz

Ustawa deregulacyjna bis wprowadza nowe regulacje dotyczące druku RMUA. Od 2012 roku będzie on przekazywany pracownikowi tylko raz w ciągu roku lub na żądanie ubezpieczonego częściej.

Polecamy: ZUS RMUA 2012, czyli RMUA raz na rok

Firma rzadziej opublikuje ogłoszenie

Ustawa deregulacyjna bis zniosła również obowiązek podwójnego publikowania ogłoszenia wynikający z Kodeksu postępowania cywilnego i praktyki sądowej. Do tej pory ogłoszenie, które według Kpc powinno zostać zamieszczane w prasie, podlegało publikacji w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Podwójna publikacja zostanie zniesiona.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA