REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czym jest strategia błękitnego oceanu?

Piotr Chmielewski
Instytut Strategii
Ekspert w zakresie warsztatów dla firm
Kolejnym powodem dla którego narzędzia strategii błękitnego oceanu są tak popularne jest ich uniwersalność.
Kolejnym powodem dla którego narzędzia strategii błękitnego oceanu są tak popularne jest ich uniwersalność.

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą działają zazwyczaj w atmosferze ostrej walki z konkurencją. Jest to proces żmudny, stanowi duże wyzwanie dla firmy, która często ma problem z „przebiciem się na rynku” i odróżnieniem swojej oferty od oferty konkurencji.

Takie podejście wydaje się koniecznością…a jednak można inaczej. Udowodnili to W. Ch. Kim oraz R. Mauborgne w swojej książce „Strategia Błękitnego Oceanu”. Została ona opublikowana w 2005 roku i od tego czasu robi zawrotną karierę wśród przedsiębiorców i firm, które poszukują zyskownej strategii - strategii która pozwala oderwać się od konkurencji.

REKLAMA

Konkurencja w czerwieni

Rynek, na którym trwa zaciekła walka konkurencyjna to „czerwony ocean”. Zadaniem firmy jest uciec od tradycyjnej logiki konkurencyjnej i wypłynąć na „błękitny ocean” dynamicznego wzrostu. 

REKLAMA

Swoją koncepcję autorzy sformułowali na podstawie badań 30 branż i 150 posunięć strategicznych z lat 1880-2000. Ich celem było ustalenie czy istnieje wspólny mianownik dla firm, które – niezależnie od branż, wieku czy doświadczenia managerów i koniunktury - odnosiły sukcesy i wchodziły na ścieżkę zyskownego wzrostu.

Wniosek: nie istnieją doskonałe firmy, które zawsze odnoszą sukcesy, istnieją za to błyskotliwe posunięcia strategiczne, które dają spektakularne rezultaty. Nie trzeba jednak czekać na przebłysk geniuszu. Wystarczy naśladować wzorzec działań, które doprowadziły to dynamicznego rozwoju tych, którym się udało.

Polecamy: Jak funkcjonuje jedno okienko dla przedsiębiorców?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przedsiębiorco! W niebieskim Ci do twarzy

Co zrobić w sytuacji, gdy na rynku robi się duszno? Sięgnąć po „innowację wartości” (value innovation) – podstawę strategii błękitnego oceanu. Innowacja wartości to nie pionierstwo. Ma niewiele wspólnego z proponowaniem zaawansowanych technologicznie produktów bądź usług, których mało kto potrzebuje. Koncepcja sprzeciwia się też częstemu wyobrażeniu, iż wysoka wartość dla klienta musi oznaczać wysokie koszty dla firmy.

Innowacja wartości to zwiększenie użyteczności, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów. Pozwala na dotarcie do osób, które dotychczas nie były klientami naszej branży, wykreowanie popytu i stworzenie wolnej przestrzeni rynkowej.

Wartość, innowacja - kanwa i sensacja

REKLAMA

Niezwykła wartość metodologii strategii błękitnego oceanu wynika nie tylko ze świeżości spojrzenia na tematykę konkurowania, ale także z przejrzystego i atrakcyjnego sposobu tworzenia strategii, który wyzwala kreatywność i pobudza innowacyjne myślenie. Składa się on z kilku etapów. Pierwszym krokiem jest stworzenie listy czynników, którymi konkuruje nasza branża i wybranie najważniejszych. Następnie obrazujemy je na kanwie strategii tworząc tak zwane krzywe wartości. Kiedy zwizualizowaliśmy już strategię branży (lub kilku jej segmentów) przychodzi czas na rekonstrukcję granic rynku oraz wykorzystanie diagramu ERWS (Eliminuj-Redukuj-Wzmocnij-Stwórz) i opracowanie naszej krzywej wartości.

Efektem tych działań jest krzywa wartości, która wyróżnia naszą firmę na tle konkurencji i koncentruje na kilku czynnikach najważniejszych dla pozyskania nowych klientów. Krzywa wartości przekłada się na strategię, która sprawia, że konkurencja staje się nieistotna, a walka z nią bezcelowa.

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Kolejnym powodem dla którego narzędzia strategii błękitnego oceanu są tak popularne jest ich uniwersalność: świetnie sprawdzają się zarówno wśród mniejszych firm, które chcą za pomocą ograniczonych środków stworzyć unikalną wartość dla swoich klientów, jak i wśród firm o ugruntowanej pozycji, które chcą innowacyjnie podejść do procesu wprowadzania na rynek nowego produktu lub usługi. Trudno zliczyć firmy, które zastosowały już metodologię strategii błękitnego oceanu – warto z niej skorzystać zanim zrobi to konkurencja.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

Kto może wystąpić o umorzenie lub odroczenie terminu płatności składek z powodu powodzi?

Których przedsiębiorców dotyczy odroczony termin płatności? Czy wystarczy samo zarejestrowanie firmy na terenie objętym klęską żywiołową? Co w przypadku problemów ze złożeniem dokumentów? ZUS odpowiada na najważniejsze pytania.

Wsparcie dla firm rozwijających się - ulga na innowacyjnych pracowników

Ulga na innowacyjnych pracowników jest przeznaczona dla podatników prowadzących działalność badawczo-rozwojową, przez którą zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy CIT rozumie się działalnością twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Transformacja zaczyna się od lidera

Rozmowa z Krzysztofem Witkowskim, partnerem w EY Academy of Business, o tym, dlaczego inwestycje w rozwój power skills są dziś konieczne dla wzrostu organizacji

REKLAMA

Karty sportowe to przepis na zdrowie

W dzisiejszym biznesie wsparcie aktywności fizycznej przez pracodawców to nie tylko benefit, ale strategiczna inwestycja w zdrowie, zaangażowanie i efektywność pracowników. Regularna aktywność fizyczna wpływa korzystnie na zdrowie, wydajność, zadowolenie oraz atmosferę w pracy. To zadanie dla działów HR, które mogą wprowadzać proste rozwiązania, jak aktywne przerwy czy dostęp do programów fitness. 

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości [KOMENTARZ]

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości. Komentuje Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl.

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? [Poradnik]

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? Oto poradnik dla przyszłych właścicieli salonów kosmetycznych.

Przedsiębiorcy z terenów objętych powodzią mogą opłacić składki do 15 września 2025 r.

Za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. składki można opłacić w terminie do 15 września 2025 r. Do opłaconych w ten sposób składek nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Kiedy ZUS może umorzyć składki?

REKLAMA

Wypalenie zawodowe to już problem występujący w każdej firmie. Jak można zminimalizować jego skutki

82 proc. pracowników jest dziś narażonych na wypalenie zawodowe, wynika z badania firmy Mercer przeprowadzonego w sierpniu tego roku. Wszelkie okoliczności, od warunków pracy po sytuację rodzinną i zagrożenia klimatyczne, nie są sprzyjające zmarginalizowaniu tego zjawiska.

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców. Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z wakacji składkowych. Jakie są warunki, by skorzystać z wakacji składkowych? Gdzie należy złożyć wniosek?

REKLAMA