Po co controlling w małych i średnich firmach?
REKLAMA
REKLAMA
Skuteczne funkcjonowanie przedsiębiorstwa na rynku, podnoszenie konkurencyjności, jednocześnie zapewnienie sobie długofalowego rozwoju wymaga dysponowania odpowiednim systemem zarządzania generującego odpowiednią wiązkę informacji. Pełna informacja o działalności poszczególnych osób, komórek, działów, wydziałów i wreszcie oddziałów firm, to niezbędnik przedsiębiorcy. Bez niego decyzje podejmuje w oparciu o intuicję i prędzej czy później kończy się katastrofą. Systemem informacji zarządczej, który umożliwia szybkie reagowanie na zmiany w otoczeniu jak i w samym przedsiębiorstwie jest controlling.
REKLAMA
Czym jest system controllingowy?
REKLAMA
System controllingowy jest zintegrowanym systemem wspomagającym zarządzanie przedsiębiorstwem i podejmowanie decyzji zarządczych w obszarach działalności firmy m.in. w produkcji, logistyce, finansach, w zarządzaniu personelem czy administracji.
Zadaniem controllingu jest sterowanie procesami ustalania celów przedsiębiorstwa na każdym poziomie struktury organizacyjnej. Wyznaczone cele przedsiębiorstwa wynikają z misji, jaką pełni ono na rynku, która następnie zostaje przełożona na cele strategiczne, taktyczne oraz operacyjne.
Najczęstszymi przyczynami wdrożenia systemu controllingowego w firmie jest brak możliwości ustalenia odpowiedzialności za ponoszone koszty, trudność w określeniu rentowności produktów, usług, kanałów dystrybucji, rentowności istniejących oddziałów i filii, słaby przepływ informacji pomiędzy pracownikami, trudności w kalkulacji usług lub produktów, częściowy brak kontroli i informacji o pracy pracowników oraz ogólnej sytuacji finansowej firmy.
Zobacz także: Jakie są zadania controllingu w sektorze MSP
Controlling to nowoczesna metoda kierowania przedsiębiorstwem, która polega na:
- Tworzeniu i aktualizowaniu struktury planowania (controlling opiera się na budżetowaniu).
- Konstruowaniu wskaźników i mierników oceny sytuacji finansowej.
- Przygotowaniu informacji bieżących i strategicznych jako podstawy do podejmowania decyzji.
Polecamy serwis Szkolenia
Proces przygotowywania budżetów, kontrolowania ich realizacji oraz raportowania na potrzeby wewnętrzne i zewnętrzne przedsiębiorstwa jest czasochłonny i pracochłonny. Najczęstszym narzędziem wykorzystywanym do tworzenia raportów, analiz czy innych niezbędnych zestawień są arkusze kalkulacyjne. Jest to też najgorszy wybór. Pozornie najtańszy w rzeczywistości niezwykle kosztowny (ze względu na koszty pozyskiwania danych z systemów, przetwarzania ich, kontroli jakości danych czy wreszcie ich interpretacji). Możliwości technologiczne sprawiają, że procesy te mogą być wykonywane automatycznie przy pomocy oprogramowania klasy Business Intelligence, Controllingu i najbardziej zaawansowane narzędzia do Controllingu finansowego on-line.
Autor: Piotr Przewrocki - Prezes – FINEUS balance & control
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.