REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zapewnić bezpieczeństwo danych w chmurze

Jolanta Malak
Jolanta Malak
Regionalna dyrektor Fortinet w Polsce
Jak zapewnić bezpieczeństwo danych w chmurze /Fot. Shutterstock
Jak zapewnić bezpieczeństwo danych w chmurze /Fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W ciągu ostatnich kilku lat branża rozwiązań chmurowych bardzo mocno się rozwinęła. Chmura stała się standardem obsługującym najważniejsze systemy biznesowe. Wzrost popularności tego typu usług to jednocześnie większa odpowiedzialność specjalistów ds. bezpieczeństwa.

Wyzwanie dla menedżerów

Przedsiębiorstwa coraz pewniej czują się w środowiskach wielochmurowych (ang. multicloud). Takie entuzjastyczne podejście pozostaje w sprzeczności z potencjalnymi trudnościami i wyzwaniami, które czekają na specjalistów ds. zabezpieczeń infrastruktury informatycznej. Chmura to środowisko dynamiczne, wymagające regularnego aktualizowania architektury zabezpieczeń w celu dotrzymania kroku najnowszym zagrożeniom.

REKLAMA

Dominują dwa podejścia zgodnie z pierwszym ochronę powierzamy usługodawcy, a według drugiego należy wziąć sprawy w swoje ręce i przyjąć kompleksowe podejście do ochrony używanych przez organizację środowisk chmurowych.

Infrastruktura zintegrowanych zabezpieczeń jest w stanie zapewnić kompleksową widoczność i wprowadza możliwość skoordynowanej reakcji na zagrożenia. Pomaga to organizacjom w pełni wykorzystać potencjał, jaki dają środowiska chmurowe.

Polecamy: Kodeks pracy 2019 - komentarz

Wirtualizacja i szyfrowanie

REKLAMA

Przeniknięcie przez cyberprzestępcę do chmury może zostać niezauważone przez dłuższy czas i wykorzystane w najbardziej nieoczekiwanym momencie. Może prowadzić nawet do upadku firmy. Warto jest więc znać mechanizmy zabezpieczeń funkcjonujące u danego dostawcy oraz rozważyć zainstalowanie dodatkowych rozwiązań, takich jak dedykowane NGFW (Next-Generation Firewall) czy WAF (Web Application Firewall) w formie maszyn wirtualnych. Urządzenia tego typu dostosowano do złożoności związanej z obsługą licznych aplikacji oraz wielu klientów. Zapewniają one firmom precyzyjną kontrolę zabezpieczeń ich danych w chmurze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dostęp do danych przetwarzanych w chmurze wymaga również szczególnej uwagi oraz zaimplementowania dodatkowych mechanizmów uwierzytelniania (jak np. hasło + token) lub stosowania haseł jednorazowych. Kolejną dobrą praktyką powinno być szyfrowanie zasobów zarówno w spoczynku, jak i podczas ich przesyłania. Pozwala to zabezpieczyć dane i może ochronić przedsiębiorstwo przed wysokimi grzywnami w przypadku ich wycieku. Aby uświadomić sobie, które dane powinny być szyfrowane, trzeba określić, gdzie się one znajdują – na serwerach dostawcy chmury, serwerach innych firm, laptopach pracowników, biurowych komputerach czy pamięciach USB.

Zobacz: Prawo dla firm

Uwaga na „shadow IT”

REKLAMA

Nie można także zapomnieć o wyzwaniach, jakie niesie ze sobą używanie nieautoryzowanych aplikacji, tzw. „shadow IT”, przez pracowników firmy. Jest to również ryzyko dla nowych aplikacji przenoszonych do chmury. Wyobraźmy sobie prosty scenariusz, w którym pracownik firmy otwiera określony plik za pomocą swojego smartfona. Urządzenie prawdopodobnie utworzy kopię pliku, która może potem zostać wysłana do niezatwierdzonej przez przedsiębiorstwo pamięci online, wykorzystywanej przez smartfon do rutynowego tworzenia kopii zapasowych. Zabezpieczone dane przedsiębiorstwa trafiają tym samym do lokalizacji nieobjętej ochroną.

Zapobieganie dostępowi do takich aplikacji nie powstrzyma zapewne narastania tego zjawiska w żadnym przedsiębiorstwie. Bardziej skuteczne jest edukowanie użytkowników i wykorzystywanie technologii do niwelowania problemu. Narzędzia do szyfrowania, monitorowania sieci i zarządzania zabezpieczeniami mogą więc pomóc w ochronie aplikacji firmy w chmurze przed ryzykiem związanym z „shadow IT”.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA