REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zapewnić bezpieczeństwo danych w chmurze

Jolanta Malak
Jolanta Malak
Regionalna dyrektor Fortinet w Polsce
Jak zapewnić bezpieczeństwo danych w chmurze /Fot. Shutterstock
Jak zapewnić bezpieczeństwo danych w chmurze /Fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W ciągu ostatnich kilku lat branża rozwiązań chmurowych bardzo mocno się rozwinęła. Chmura stała się standardem obsługującym najważniejsze systemy biznesowe. Wzrost popularności tego typu usług to jednocześnie większa odpowiedzialność specjalistów ds. bezpieczeństwa.

Wyzwanie dla menedżerów

Przedsiębiorstwa coraz pewniej czują się w środowiskach wielochmurowych (ang. multicloud). Takie entuzjastyczne podejście pozostaje w sprzeczności z potencjalnymi trudnościami i wyzwaniami, które czekają na specjalistów ds. zabezpieczeń infrastruktury informatycznej. Chmura to środowisko dynamiczne, wymagające regularnego aktualizowania architektury zabezpieczeń w celu dotrzymania kroku najnowszym zagrożeniom.

REKLAMA

Dominują dwa podejścia zgodnie z pierwszym ochronę powierzamy usługodawcy, a według drugiego należy wziąć sprawy w swoje ręce i przyjąć kompleksowe podejście do ochrony używanych przez organizację środowisk chmurowych.

Infrastruktura zintegrowanych zabezpieczeń jest w stanie zapewnić kompleksową widoczność i wprowadza możliwość skoordynowanej reakcji na zagrożenia. Pomaga to organizacjom w pełni wykorzystać potencjał, jaki dają środowiska chmurowe.

Polecamy: Kodeks pracy 2019 - komentarz

Wirtualizacja i szyfrowanie

REKLAMA

Przeniknięcie przez cyberprzestępcę do chmury może zostać niezauważone przez dłuższy czas i wykorzystane w najbardziej nieoczekiwanym momencie. Może prowadzić nawet do upadku firmy. Warto jest więc znać mechanizmy zabezpieczeń funkcjonujące u danego dostawcy oraz rozważyć zainstalowanie dodatkowych rozwiązań, takich jak dedykowane NGFW (Next-Generation Firewall) czy WAF (Web Application Firewall) w formie maszyn wirtualnych. Urządzenia tego typu dostosowano do złożoności związanej z obsługą licznych aplikacji oraz wielu klientów. Zapewniają one firmom precyzyjną kontrolę zabezpieczeń ich danych w chmurze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dostęp do danych przetwarzanych w chmurze wymaga również szczególnej uwagi oraz zaimplementowania dodatkowych mechanizmów uwierzytelniania (jak np. hasło + token) lub stosowania haseł jednorazowych. Kolejną dobrą praktyką powinno być szyfrowanie zasobów zarówno w spoczynku, jak i podczas ich przesyłania. Pozwala to zabezpieczyć dane i może ochronić przedsiębiorstwo przed wysokimi grzywnami w przypadku ich wycieku. Aby uświadomić sobie, które dane powinny być szyfrowane, trzeba określić, gdzie się one znajdują – na serwerach dostawcy chmury, serwerach innych firm, laptopach pracowników, biurowych komputerach czy pamięciach USB.

Zobacz: Prawo dla firm

Uwaga na „shadow IT”

REKLAMA

Nie można także zapomnieć o wyzwaniach, jakie niesie ze sobą używanie nieautoryzowanych aplikacji, tzw. „shadow IT”, przez pracowników firmy. Jest to również ryzyko dla nowych aplikacji przenoszonych do chmury. Wyobraźmy sobie prosty scenariusz, w którym pracownik firmy otwiera określony plik za pomocą swojego smartfona. Urządzenie prawdopodobnie utworzy kopię pliku, która może potem zostać wysłana do niezatwierdzonej przez przedsiębiorstwo pamięci online, wykorzystywanej przez smartfon do rutynowego tworzenia kopii zapasowych. Zabezpieczone dane przedsiębiorstwa trafiają tym samym do lokalizacji nieobjętej ochroną.

Zapobieganie dostępowi do takich aplikacji nie powstrzyma zapewne narastania tego zjawiska w żadnym przedsiębiorstwie. Bardziej skuteczne jest edukowanie użytkowników i wykorzystywanie technologii do niwelowania problemu. Narzędzia do szyfrowania, monitorowania sieci i zarządzania zabezpieczeniami mogą więc pomóc w ochronie aplikacji firmy w chmurze przed ryzykiem związanym z „shadow IT”.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA