REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zapewnić bezpieczeństwo danych w chmurze

Jolanta Malak
Jolanta Malak
Regionalna dyrektor Fortinet w Polsce
Jak zapewnić bezpieczeństwo danych w chmurze /Fot. Shutterstock
Jak zapewnić bezpieczeństwo danych w chmurze /Fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W ciągu ostatnich kilku lat branża rozwiązań chmurowych bardzo mocno się rozwinęła. Chmura stała się standardem obsługującym najważniejsze systemy biznesowe. Wzrost popularności tego typu usług to jednocześnie większa odpowiedzialność specjalistów ds. bezpieczeństwa.

Wyzwanie dla menedżerów

Przedsiębiorstwa coraz pewniej czują się w środowiskach wielochmurowych (ang. multicloud). Takie entuzjastyczne podejście pozostaje w sprzeczności z potencjalnymi trudnościami i wyzwaniami, które czekają na specjalistów ds. zabezpieczeń infrastruktury informatycznej. Chmura to środowisko dynamiczne, wymagające regularnego aktualizowania architektury zabezpieczeń w celu dotrzymania kroku najnowszym zagrożeniom.

REKLAMA

Dominują dwa podejścia zgodnie z pierwszym ochronę powierzamy usługodawcy, a według drugiego należy wziąć sprawy w swoje ręce i przyjąć kompleksowe podejście do ochrony używanych przez organizację środowisk chmurowych.

Infrastruktura zintegrowanych zabezpieczeń jest w stanie zapewnić kompleksową widoczność i wprowadza możliwość skoordynowanej reakcji na zagrożenia. Pomaga to organizacjom w pełni wykorzystać potencjał, jaki dają środowiska chmurowe.

Polecamy: Kodeks pracy 2019 - komentarz

Wirtualizacja i szyfrowanie

REKLAMA

Przeniknięcie przez cyberprzestępcę do chmury może zostać niezauważone przez dłuższy czas i wykorzystane w najbardziej nieoczekiwanym momencie. Może prowadzić nawet do upadku firmy. Warto jest więc znać mechanizmy zabezpieczeń funkcjonujące u danego dostawcy oraz rozważyć zainstalowanie dodatkowych rozwiązań, takich jak dedykowane NGFW (Next-Generation Firewall) czy WAF (Web Application Firewall) w formie maszyn wirtualnych. Urządzenia tego typu dostosowano do złożoności związanej z obsługą licznych aplikacji oraz wielu klientów. Zapewniają one firmom precyzyjną kontrolę zabezpieczeń ich danych w chmurze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dostęp do danych przetwarzanych w chmurze wymaga również szczególnej uwagi oraz zaimplementowania dodatkowych mechanizmów uwierzytelniania (jak np. hasło + token) lub stosowania haseł jednorazowych. Kolejną dobrą praktyką powinno być szyfrowanie zasobów zarówno w spoczynku, jak i podczas ich przesyłania. Pozwala to zabezpieczyć dane i może ochronić przedsiębiorstwo przed wysokimi grzywnami w przypadku ich wycieku. Aby uświadomić sobie, które dane powinny być szyfrowane, trzeba określić, gdzie się one znajdują – na serwerach dostawcy chmury, serwerach innych firm, laptopach pracowników, biurowych komputerach czy pamięciach USB.

Zobacz: Prawo dla firm

Uwaga na „shadow IT”

REKLAMA

Nie można także zapomnieć o wyzwaniach, jakie niesie ze sobą używanie nieautoryzowanych aplikacji, tzw. „shadow IT”, przez pracowników firmy. Jest to również ryzyko dla nowych aplikacji przenoszonych do chmury. Wyobraźmy sobie prosty scenariusz, w którym pracownik firmy otwiera określony plik za pomocą swojego smartfona. Urządzenie prawdopodobnie utworzy kopię pliku, która może potem zostać wysłana do niezatwierdzonej przez przedsiębiorstwo pamięci online, wykorzystywanej przez smartfon do rutynowego tworzenia kopii zapasowych. Zabezpieczone dane przedsiębiorstwa trafiają tym samym do lokalizacji nieobjętej ochroną.

Zapobieganie dostępowi do takich aplikacji nie powstrzyma zapewne narastania tego zjawiska w żadnym przedsiębiorstwie. Bardziej skuteczne jest edukowanie użytkowników i wykorzystywanie technologii do niwelowania problemu. Narzędzia do szyfrowania, monitorowania sieci i zarządzania zabezpieczeniami mogą więc pomóc w ochronie aplikacji firmy w chmurze przed ryzykiem związanym z „shadow IT”.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

REKLAMA

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

REKLAMA

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

REKLAMA