REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak będzie wyglądał leasing samochodu po 1 kwietnia 2014 roku?

leasing po 1 kwietnia 2014 roku
leasing po 1 kwietnia 2014 roku
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Już 1 kwietnia wejdą w życie nowe przepisy dotyczące odliczania VAT-u od samochodów. Zmiany dotyczą również leasingu tzw. aut z kratką. Jak po 1 kwietnia 2014 r. będzie wyglądała w tym przypadku możliwość odliczenia VAT-u od rat leasingowych i co z umowami zawartymi przed tym terminem?

Jeszcze do końca marca obowiązują regulacje pozwalające przedsiębiorcom na zakup samochodu „z kratką”. Umożliwia to odliczenie 100% VAT od wydatków związanych z jego eksploatacją i nabyciem – również na podstawie umowy leasingowej. Warunek, który kwalifikuje do odliczenia całości VAT-u: samochód posiada homologację N1 wraz z zaświadczeniem z okręgowej stacji kontroli pojazdów oraz odpowiednią adnotacją w dowodzie rejestracyjnym.

REKLAMA

W przypadku, gdy samochód „z kratką” spełnia te warunki może być uznany za ciężarowy, co daje prawo do odliczenia 100% VAT od nabycia paliwa, wydatków eksploatacyjnych, a także rat leasingowych.

Jak odliczyć 100% VAT od samochodu osobowego?

Odliczenie 100% VAT od rat leasingowych przy umowie podpisanej przed końcem marca

Od 1 kwietnia 2014 r. zmienią się jednak zasady odliczania VAT-u od samochodów. Powstaje więc pytanie – co z umowami leasingowymi dotyczącymi pojazdów „z kratką”, które aktualnie pozwalają na odliczenie 100% VAT od rat leasingowych? W takim przypadku możliwe będzie odliczanie pełnego VAT-u od rat leasingowych również po 1 kwietnia, ale po spełnieniu dwóch warunków:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Przedsiębiorca odebrał leasingowany samochód przed 1 kwietnia 2014 r.
  • Umowa leasingu została zarejestrowana w urzędzie skarbowym do 2 maja 2014 r. (30 dni od dnia wejścia ustawy w życie).

REKLAMA

Zgodnie z tymi wymogami, jeśli przedsiębiorca podpisze umowę przed 1 kwietnia, ale do tego czasu samochód nie trafi w jego ręce, to nie odliczy pełnego VAT-u od rat leasingowych. Tym samym biorąc obecnie auto „z kratką” w leasing i chcąc odliczyć 100% VAT najlepiej wybrać samochód, na który nie trzeba będzie czekać miesiącami.

Należy jednak wiedzieć, że jeśli po 1 kwietnia przedsiębiorca będzie odliczał całość VAT-u od rat leasingowych, to niekoniecznie identycznie musi postąpić w przypadku innych wydatków poniesionych po tej dacie, np. związanych z eksploatacją czy nabyciem paliwa. Tutaj zastosowanie znajdą bowiem zmienione zasady.

Sprzedaż samochodu firmowego a formalności


Leasing samochodu – wysokość odliczenia VAT zależna od wykorzystania pojazdu

Zgodnie z nowymi regulacjami, które wchodzą w życie 1 kwietnia 2014 r. wartość możliwego do odliczenia VAT-u od samochodu będzie zależała od sposobu jego użytkowania. Co za tym idzie jeśli pojazd będzie wykorzystywany:

  • Zarówno w firmie, jak i prywatnie – przedsiębiorca odliczy 50% VAT. Odnosi się to zarówno do jego nabycia, jak i wydatków eksploatacyjnych. Możliwość odliczenia połowy VAT-u od zakupu paliwa pojawi się dopiero 1 lipca 2015 r.
  • Wyłącznie na potrzeby firmowe – przedsiębiorca odliczy 100% VAT.

Taki sposób użytkowania pojazdu pozwoli na odliczenie pełnego VAT-u od zakupu, paliwa oraz wydatków eksploatacyjnych. Należy jednak pamiętać, że przedsiębiorca będzie musiał udowodnić, że samochód wykorzystuje wyłącznie na cele prowadzonej działalności. W tym celu konieczne stanie się prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu do celów VAT. Przedsiębiorca zobligowany jest również do zgłoszenia informacji o pojazdach do naczelnika urzędu skarbowego.

Czy pełny odpis VAT wpłynąłby na wymianę aut firmowych?

Powyższe zasady będą się również odnosiły do odliczania VAT-u w kontekście leasingu. Co za tym idzie jeśli przedsiębiorca zdecyduje się wykorzystywać samochód zarówno do celów prywatnych, jak i firmowych, odliczy 50% VAT od rat leasingowych. Z kolei jeśli auto będzie używane tylko w działalności, odliczy pełen VAT. Nie będzie już istotne czy pojazd spełnia warunki homologacji. Jedynym kryterium będzie sposób jego użytkowania.

To regulacje, które dotyczą samochodów osobowych. W przypadku samochodów ciężarowych o masie powyżej 3,5 tony w dalszym ciągu możliwe będzie odliczenie 100% VAT.

Leasing dla nowych firm – poradnik

Autor: Sebastian Bobrowski – dyrektor finansowy inFakt.pl

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA