REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Złoty mocny mimo informacji z Brazylii

Marek Rogalski
Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

REKLAMA

REKLAMA

We wtorek po południu złoty pozostał stabilny. O godz. 15:43 za euro płacono niecałe 4,16 zł (w ciągu dnia kurs euro spadł nawet do 4,15 zł), a dolar był wart 2,7850 zł.

REKLAMA

Złoty nie zareagował we wtorek na wydarzenia z Brazylii. Jeszcze w poniedziałek wieczorem minister finansów Guido Mantega poinformował, iż rząd nakłada 2 proc. podatek od transakcji finansowych z udziałem zagranicznego kapitału. W założeniu ma to uchronić reala przed nadmierną aprecjacją względem dolara (w tym roku brazylijska waluta jest liderem emerging markets). I to się na razie udało – kurs BRL/USD wzrósł dzisiaj o 2 proc. Głównym pytaniem jest teraz to, czy wpłynie to na gorsze postrzeganie rynków wschodzących, jako całości, czy też inwestorzy zaczną dokonywać selektywnego wyboru. Wydaje się, że trudno jest zakładać, aby jedna administracyjna decyzja mogła odwrócić trend. Stąd też wszystko będzie zależeć od globalnego sentymentu. To jest główny czynnik, od którego zależy, czy inwestorzy są skłonni do podejmowania większego ryzyka i alokowania środków na emerging markets.

REKLAMA

Tymczasem giełdy po rannym wyskoku optymizmu w kolejnych godzinach nieco się uspokoiły. To wynik mieszanych wyników spółek z USA (uwagę zwraca słabość Bank of New York), czy też gorszych danych nt. dynamiki pozwoleń i rozpoczętych budów we wrześniu, opublikowanych o godz. 14:30. Okazało się, iż dynamika pozwoleń nieoczekiwanie spadła o 1,2 proc. m/m, a nowych budów wzrosła jedynie o 0,5 proc. m/m. Niższe od oczekiwań były też dane o wrześniowej inflacji PPI, co doprowadziło do spadku rentowności amerykańskich obligacji. Na globalnych nastrojach zaważyła też decyzja Banku Kanady, który nie zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych (takiej decyzji wprawdzie oczekiwano, ale odbiła się ona dość mocno na notowaniach kanadyjskiego dolara). Inwestorzy uznali, iż oczekiwania na podwyżki stóp procentowych w krajach G20 mogą być zbyt wyolbrzymione.

W efekcie o godz. 16:00 euro było warte 1,4954 USD, a maksimum na 1,4994 nadal pozostało niepokonane. Tradycyjnie już o szkodliwości mocnego euro na gospodarkę wypowiedział się przedstawiciel Francji. Doradca prezydenta Sarkozy’ego stwierdził, iż wzrost EUR/USD powyżej 1,50 będzie miał fatalne skutki. Jednak nie zdarzyło się jeszcze, aby tego typu wypowiedzi miały realny wpływ na rynek.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA