REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pytanie o wyniki stress-testów

W piątek na rynek napłynęło wiele publikacji wskaźników makroekonomicznych ze Stanów Zjednoczonych.
W piątek na rynek napłynęło wiele publikacji wskaźników makroekonomicznych ze Stanów Zjednoczonych.

REKLAMA

REKLAMA

Piątek upłynął w atmosferze wyczekiwania na wyniki stress-testów, których publikację europejski nadzór bankowy zaplanował na godz. 18:00. Temat stress-testów ostatnio wzbudzał duże zainteresowanie. Lokalni nadzorcy z niektórych krajów starali się stymulować sytuację i uspokajali, że ich instytucje finansowe zdadzą ten swoisty sprawdzian z pozytywną oceną.

REKLAMA

W efekcie na rynku spekulowano wpierw o 15 (Reuters), później aż o 26 z 91 instytucji (Moody’s), aby dzisiaj rano zejść do 10 banków, które mogły oblać (rok temu było to 6 instytucji). Na rynku panują jednak obawy, iż wyniki stress-testów mogą tylko jeszcze bardziej pogorszyć nastroje na rynku międzybankowym, a niektórzy (podobnie jak w zeszłym roku) uznają je za niezbyt wiarygodne. Nie założono chociażby bankructwa jednego z krajów, a taki scenariusz jest przecież coraz bardziej realny w przypadku Grecji. Niemniej, nie można też wykluczyć (co jest bardziej prawdopodobne), że publikacja wyników stress-testów nie doprowadzi do nasilenia się paniki, gdyż w ostatnich godzinach były one dobrą wymówką do likwidacji części pozycji przed weekendem.

REKLAMA

Inwestorzy mają przecież większe zmartwienia na głowie – to wciąż nierozwiązana kwestia zamknięcia tematu drugiego pakietu pomocowego dla Grecji, gdzie brakuje chyba „męskiej” decyzji europejskich polityków, a także rosnące obawy o rating USA. Najbliższy weekend liderzy Kongresu spędzą najpewniej na dość gorących rozmowach, dotyczących sposobu wprowadzenia oszczędności budżetowych w najbliższych latach. Nie wydaje się jednak, abyśmy doczekali się jakiegoś porozumienia przed poniedziałkowym otwarciem rynków.

Dowiedz się także: Jak duża jest skala kryzysu dłużnego krajów PIGS?

W kraju NBP opublikował dzisiaj dane o bilansie na rachunku obrotów bieżących w maju. Okazało się, iż wynosi on zero, podczas kiedy rynek spodziewał się deficytu w wysokości 653 mld EUR. Powodem takiego stanu rzeczy okazały się zwiększone transfery z Unii Europejskiej, co sprawia, iż dane C/A zostały w zasadzie zignorowane przez złotego. Inwestorzy ostrożnie podeszli natomiast do zapewnień premiera Donalda Tuska, którego zdaniem wciąż realny jest spadek deficytu budżetowego poniżej poziomu 3 proc. PKB w przyszłym roku. Z rynków międzynarodowych poznaliśmy wiele odczytów makro z USA – słabsze od prognoz były dane o indeksie aktywności sektora przetwórczego Nowego Jorku, dynamiki produkcji przemysłowej i nastrojów konsumenckich. Z kolei inflacja bazowa CPI przyspieszyła w czerwcu do 0,3 proc. m/m.

Polecamy serwis: Kredyty

Dalszy ciąg materiału pod wideo

EUR/USD:

Trzeba zaznaczyć, iż dzisiaj byliśmy świadkami odbicia, które do godz. 12.00 wyniosło rynek w okolice 1,4178. Po południu rynek wprawdzie wrócił w okolice 1,41 i wymowa dłuższych okresów (H4 i D1) jest negatywna, to jednak wspomniana wcześniej zwyżka każe ostrożnie podchodzić do perspektyw trwalszego zejścia dzisiaj poniżej poziomu 1,41 i ataku na strefę 1,4046-71. Niewykluczone, że w najbliższych godzinach rynek pozostanie zmienny w przedziale 1,41-1,42. Średnioterminowe perspektywy spadkowe (testowanie ostatniego dołka w okolicach 1,3835 w przyszłym tygodniu) pozostają niezmienione.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA