REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Agencja ratingowa Fitch utrzymała stabilną perspektywę ratingu Włoch na poziomie AA-.
Agencja ratingowa Fitch utrzymała stabilną perspektywę ratingu Włoch na poziomie AA-.

REKLAMA

REKLAMA

Z komentarza Bena Bernanke ze środy wynika, że dalsze stymulowanie gospodarki przez Fed poprzez luzowanie polityki monetarnej jest realne. Słowa te dały sygnał do zwyżki na rynkach akcji, ale zaszkodziły dolarowi.

REKLAMA

Bernanke stwierdził podczas prezentacji półrocznego sprawozdania na temat polityki monetarnej przed Komisją ds. Usług Finansowych, że słabość gospodarki, zaobserwowana w ostatnich miesiącach, może być trwalsza niż oczekiwano, implikując potrzebę dodatkowego wsparcia ze strony banku centralnego. Perspektywa dodatkowych miliardów dolarów, które mogą trafić na rynek, stała się przeciwwagą dla europejskich problemów, wlewając szczyptę optymizmu w inwestorów. Bernanke nie podał żadnych konkretów, kiedy ewentualnie Fed będzie podejmował decyzję odnośnie QE3, jednak warto zaznaczyć, że czerwcowa rewizja w dół prognoz Fedu, względem kwietnia, nie uwzględniała fatalnych danych z rynku pracy (wzrost stopy bezrobocia do 9,2 proc.). Dlatego, jeśli następne raporty z gospodarki nie pokażą poprawy na tym polu, Fed może być skłonny do powrotu na ścieżkę łagodnej polityki monetarnej.

REKLAMA

Słowa Bernanke pozwoliły na chwilę zapomnieć o problemach budżetowych w strefie euro, zdejmując z rynku odrobinę nerwowości. Dziś jednak trzeba wrócić do tematu, a na pierwszy plan wysuwa się aukcja włoskich obligacji. Szanse na jej pomyśle przeprowadzenie stają się coraz większe, co by oznaczało przyznanie wotum zaufania przez rynki finansowe. Do takich prognoz zachęca wczorajszy komentarz agencji ratingowej Fitch, zdaniem której włoski dług publiczny pozostanie stabilny, o ile rząd będzie realizował skutecznie plany reform finansów publicznych. Jednocześnie potwierdzona została stabilna perspektywa ratingu Włoch na poziomie AA-.

Przeczytaj również: Czy nastąpi silne odreagowanie na rynku?

Usunięcie z rynku obaw o Włochy pozostawi na stole Grecję, gdzie temat pomocy finansowej dla tego kraju wciąż pozostaje otwarty. Wczoraj niemiecki Financial Times donosił, że Europa rozważa wykup przez Grecję części swojego długu za 50 procent wartości, tym samym prowadząc do częściowej restrukturyzacji. Nie wiadomo, jak technicznie proces ten miałby zostać przeprowadzony, jak zareagują na to agencje ratingowe, ani w jaki sposób europejscy oficjele chcą uniknąć tzw. „credit event:, którego jeszcze kilka tygodni temu tak bardzo się obawiali. Odpowiedzi na te pytania mogą udzielić uczestnicy piątkowego, nadzwyczajnego szczytu UE, choć takie rozwiązania budzą wątpliwości o spokojne przyjęcie podjętych na zjeździe uchwał przez rynki finansowe.

Polecamy serwis: Kredyty

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Poprawa nastrojów, jaka nastąpiła wczoraj po południu, udzieliła się także złotemu, który okresowo umocnił się do euro do poziomu 4,01. W mocy nadal pozostaje psychologiczny poziom wsparcia 4,0 i dopiero po jego przełamaniu można mówić o trwalszym umocnieniu polskiej waluty. Szansa na taki scenariusz może pojawić się po ogłoszeniu wyniku przetargu włoskich obligacji, który poznamy jeszcze przed południem. W drugiej części dnia uwagę przykuwać będą dane z gospodarki USA: sprzedaż detaliczna oraz wnioski o zasiłek dla bezrobotnych.

Konrad Białas
Dom Maklerski AFS

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

REKLAMA

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

REKLAMA

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

REKLAMA