| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Eurodolar przełamał opór na poziomie 1,3750

Eurodolar przełamał opór na poziomie 1,3750

Podczas dzisiejszego dnia na giełdzie układ sił głównych par walutowy zmienił się radykalnie. Eurodolar wybił się ponad górną barierę, znajdującą się na poziomie 1,3750. Oznacza to, że euro może w dalszym ciągu umacniać się w stosunku do amerykańskiej waluty, wędrując nawet w okolice 1,3850, czyli wartości, wyznaczonej przez szczyty na początku lutego.

Wsparciem dla euro były lepsze od prognoz dzisiejsze dane o dynamice nowych zamówień w przemyśle Eurolandu. W grudniu ukształtowała się ona na poziomie 2,1 proc. m/m i 18,5 proc. r/r. Oczekiwania zakładały spadek liczby zmówień o 1 proc. m/m i wzrost o 16,2 proc. r/r. W długim terminie czynnikiem, który powinien utrzymywać wzrosty pary EUR/USD, pozostają oczekiwania, dotyczące możliwej podwyżki stóp procentowych przez ECB. Wydaje się to dużo bardziej prawdopodobne niż podwyżka stóp procentowych w USA. Potwierdzeniem obaw inflacyjnych na świecie jest ciągła zwyżka cen złota. Dzisiaj rynek zanegował całość wczorajszej korekty i uncja tego kruszcu ponownie wyceniana jest na ponad 1410 USD. Ostateczny atak na szczyt na poziomie 1430 dolarów wydaje się być tylko kwestią czasu.

Dowiedz się także: Jakie zmiany zaszły na zagranicznym rynku walutowym w styczniu 2011?

W ostatnich dniach notowania polskiej waluty stają się coraz bardziej nerwowe. Im bliżej do zaplanowanego na 2 marca posiedzenia RPP, tym dokładniej inwestorzy próbują dyskontować w cenach decyzję w sprawie kosztu pieniądza. Wzrost stóp procentowych mógłby spowodować szybkie umocnienie złotego, nawet w okolice minimów z początku lutego. Jednak coraz wyraźniejsze wypowiedzi przedstawicieli władz monetarnych, sugerujące pozostawienie stóp bez zmian oraz napięta, mało optymistyczna sytuacja na giełdach powodują, że ujawnia się coraz większa podaż polskiej waluty.

Polecamy serwis: Inwestycje

Kurs EUR/PLN znalazł się dziś na najwyższym od początku roku poziomie 3,9750. Obecnie najbliższym oporem są okolice psychologicznego poziomu 4,00. Bardziej stabilny jest kurs USD/PLN. W jego przypadku wzrosty hamują idące w górę notowania eurodolara.

Marcin Ciechoński
DM TMS Brokers S.A.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Bundz

Opiekun Klienta SOHOfinance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »