Eurodolar przełamał opór na poziomie 1,3750

REKLAMA
REKLAMA
Wsparciem dla euro były lepsze od prognoz dzisiejsze dane o dynamice nowych zamówień w przemyśle Eurolandu. W grudniu ukształtowała się ona na poziomie 2,1 proc. m/m i 18,5 proc. r/r. Oczekiwania zakładały spadek liczby zmówień o 1 proc. m/m i wzrost o 16,2 proc. r/r. W długim terminie czynnikiem, który powinien utrzymywać wzrosty pary EUR/USD, pozostają oczekiwania, dotyczące możliwej podwyżki stóp procentowych przez ECB. Wydaje się to dużo bardziej prawdopodobne niż podwyżka stóp procentowych w USA. Potwierdzeniem obaw inflacyjnych na świecie jest ciągła zwyżka cen złota. Dzisiaj rynek zanegował całość wczorajszej korekty i uncja tego kruszcu ponownie wyceniana jest na ponad 1410 USD. Ostateczny atak na szczyt na poziomie 1430 dolarów wydaje się być tylko kwestią czasu.
REKLAMA
Dowiedz się także: Jakie zmiany zaszły na zagranicznym rynku walutowym w styczniu 2011?
W ostatnich dniach notowania polskiej waluty stają się coraz bardziej nerwowe. Im bliżej do zaplanowanego na 2 marca posiedzenia RPP, tym dokładniej inwestorzy próbują dyskontować w cenach decyzję w sprawie kosztu pieniądza. Wzrost stóp procentowych mógłby spowodować szybkie umocnienie złotego, nawet w okolice minimów z początku lutego. Jednak coraz wyraźniejsze wypowiedzi przedstawicieli władz monetarnych, sugerujące pozostawienie stóp bez zmian oraz napięta, mało optymistyczna sytuacja na giełdach powodują, że ujawnia się coraz większa podaż polskiej waluty.
Polecamy serwis: Inwestycje
Kurs EUR/PLN znalazł się dziś na najwyższym od początku roku poziomie 3,9750. Obecnie najbliższym oporem są okolice psychologicznego poziomu 4,00. Bardziej stabilny jest kurs USD/PLN. W jego przypadku wzrosty hamują idące w górę notowania eurodolara.
Marcin Ciechoński
DM TMS Brokers S.A.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA