reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > RPP obawia się zbyt mocnego złotego

RPP obawia się zbyt mocnego złotego

Z komunikatu opublikowanego na konferencji prasowej widać wyraźnie, iż członkowie RPP nie chcą podwyższać stóp procentowych ze względu na ryzyko nadmiernego napływu kapitału spekulacyjnego do Polski (wydaje się to słuszne patrząc na ewentualne skutki polityki FED dla rynków wschodzących). Zamiast tego proponuje się podwyższenie stopy rezerw obowiązkowych dla banków o 50 p.b. do 3,50 proc., co jest jednym z elementów zacieśnienia polityki monetarnej.

Zwraca się też uwagę na to, iż ewentualne dalsze umocnienie może ograniczać inflację, która z kolei jak wynika z najnowszej projekcji NBP może nieco przyspieszyć (także ze względu na podwyżkę stawki VAT od 2011 r.). Reasumując – RPP będzie chciała jak najdłużej odwlec w czasie podwyżkę stóp procentowych, aby trzymać „w ryzach” kurs złotego. Dzisiejsza decyzja nieco osłabiła złotego, ale strefy 3,95-3,96 zł za euro nie udało się wyraźnie sforsować.

Na rynku międzynarodowym dolar po lekkim osłabieniu przed południem, w kolejnych godzinach znów zaczął zyskiwać i przed godz.16:30 notowania EUR/USD testowały okolice ważnego wsparcia na 1,3770. Amerykańską walutę wsparły nieco lepsze odczyty dynamiki zamówien na dobra trwałego użytku we wrześniu (chociaż te bez uwzględnienia transportu były słabsze), a także 6,6 proc. m/m wzrost sprzedaży nowych domów we wrześniu (do 307 tys. wobec oczekiwanych 300 tys.). Nie są to jednak na tyle mocne dane, aby można było spodziewać się trwałego przełamania rejonu 1,3770 przez EUR/USD. W kolejnych godzinach warto będzie zwrócić uwagę zwłaszcza na jutrzejszą, poranną decyzję Banku Japonii.

Polecamy serwis Kursy walut

EUR/USD: Poziom 1,3770 nadal broni się jako wsparcie i trudno będzie znaleźć mocny impuls do zmiany tego statusu, chociaż dzienne wskaźniki nadal dają negatywne wskazania. Niemniej już ujęcie 4-godzinowe nie jest już tak pesymistyczne. W efekcie do rana powinniśmy pozostać w rejonie 1,3770-1,3850 z dużym prawdopodobieństwem testu górnej bandy. Jutro w kolejnych godzinach możliwy byłby test okolic 1,3880-1,3900.

reklama

Czytaj także

Eksperci:

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski

Marek Rogalski

Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama