REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Systemy i strategie inwestycyjne

Krzysztof Dankowski

REKLAMA

REKLAMA

Systemy inwestycyjne na rynkach terminowych tworzone są zazwyczaj na bazie analizy technicznej, a dokładniej mówiąc za pomącą narzędzi, które ona wykorzystuje. Dlatego też kluczowe jest odpowiednie poznanie wszystkich aspektów tej dziedziny w celu wybór instrumentów, które będą wykorzystywane w naszej własnej strategii transakcyjnej

Rodzaje systemów transakcyjnych

REKLAMA

REKLAMA

Podejście techniczne w swojej definicji skupia dwa odrębne obszary, które są wykorzystywane przez różnych analityków. Pierwszą z nich jest tradycyjna analiza wykresów, oparta o proste wskaźniki techniczne (średnie kroczące, wskaźniki stochastyczne) oraz formacje cenowe. Do drugiej grupy zalicza się analizę opartą na systemach mechanicznych wykorzystującą podejście statystyczne. W praktyce bardzo często obie metody wykorzystywane są jednocześnie, aczkolwiek zazwyczaj można wyróżnić wśród analityków te dwa odmienne podejścia do powyższej analizy.

Niezależnie jednak od stosowanej metody w analizie technicznej największą rolę odgrywa analiza wykresów, która w przypadku podejścia statystycznego zostaje poddana próbie kwantyfikacji i optymalizacji w celu stworzenia odpowiedniego systemu dokonywania transakcji generującego sygnały kupna oraz sprzedaży. Założeniem tego podejścia jest wyeliminowanie z procesu podejmowania decyzji czynnika ludzkiego, który dla wielu osób jest najbardziej newralgicznym punktem decydującym o skuteczności danej transakcji. Przedstawicieli tego nurtu można również podzielić na zwolenników automatycznych sygnałów rynkowych oraz na tych, którzy dążą do stworzenia coraz bardziej zaawansowanych i skuteczniejszych wskaźników technicznych, zachowując jednakże kontrole nad ich interpretacją oraz nad całym procesem decyzyjnym.

Systemy i strategie analizy technicznej możemy podzielić na:

Systemy wskaźników analizy technicznej:
• Systemy jednowskaźnikowe
• Systemy wielowskaźnikowe

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Strategie oparte na popularnych teoriach handlowych:
• Teoria fal Elliota
• Teoria zniesień Fibonacciego
• Inne teorie

Strategie oparte na prostych metodach analizy rynku:
• Linie trendu
• Poziomy wsparcia i oporu
• Formacje

Strategie oparte na zaawansowanych metodach analizy rynku
• Teoria chaosu
• Fraktale
• Sieci neuronowe

REKLAMA

Do tworzenia systemów mechanicznych stosowane są zazwyczaj popularne wskaźniki analizy technicznej takie jak: średnie kroczące, wstęgi Bollingera, MACD, RSI czy wskaźniki stochastyczne (STS). Liczba stosowanych wskaźników w danym systemie uzależniona jest od stopnia jego skomplikowania, a także od przyjętej strategii inwestycyjnej, czyli od ustalenia liczby transakcji przeprowadzanych w danym okresie czasu i ich skuteczności. Co do zasady, im większa liczba zastosowanych wskaźników tym sygnały generowane przez system będą rzadsze, lecz równocześnie powinny być bardziej skuteczne. Poza wyborem wskaźników, jednym z najistotniejszych elementów jest określenie momentów otwarcia i zamknięcia pozycji przez system. Wiele z systemów korzysta z popularnych zleceń stop loss i take profit, które pomagają w zamykaniu zarówno stratnych jak i zyskownych pozycji, jednakże istnieją również inne metody, w których wygenerowane przez system sygnały sprzedaży zamykają otwarte długie pozycje i na odwrót. Jeszcze inne korzystają z dodatkowych wskaźników do determinowania momentów zamknięcia pozycji. Systemy mechaniczne pomimo istotnych zalet, wymagają jednakże długie okresu testowania, który pozwala na zoptymalizowanie parametrów i dostosowanie ich do konkretnego rynku. Jest to kolejnym ograniczeniem, ponieważ zazwyczaj te same systemy nie mogą być stosowane na różnego rodzaju rynkach (z podobną efektywnością), co ogranicza ich elastyczność i zakres wykorzystywania. Pomimo tego są one dość często wykorzystywane przez zaawansowanych inwestorów w szczególności na rynku walutowym.

Należy podkreślić, że systemy mechaniczne zyskują bardzo dużą popularność zarówno rynku Futures jak i Forex. O ich powodzeniu decyduje przede wszystkim bardzo duża płynność rynku, umożliwiająca generowanie wiarygodnych sygnałów kupna, bądź sprzedaży. Istnieje pewne grupa inwestorów wykorzystujących własne systemy transakcyjne, które zostały przez nich przetestowane i zoptymalizowane do danych potrzeb. Bardzo ważną rzeczą jest indywidualne podejście do danego systemu, ponieważ nierzadko zdarza się, że systemy stworzone przez inne osoby nie spełniają oczekiwań osób je wykorzystujących. Związane jest to przede wszystkim z indywidualnymi założeniami inwestycyjnymi dotyczącymi zwłaszcza ekspozycji na ryzyko czy samej strategii, które nie muszą pokrywać się z założeniami przyjętymi przez zewnętrzny system.

Sygnały sprzedaży

Stworzenie własnego systemu może wydawać się rzeczą nazbyt skomplikowaną, dlatego też można skorzystać z gotowych rozwiązań. W Internecie dostępnych jest wiele systemów opartych na bardzo różnych założeniach i metodach analizy wykresów. Należy tutaj wspomnieć, że oprócz rozwiązań opartych na wskaźnikach analizy technicznej istnieją również systemy korzystające z popularnych teorii handlowych takich jak Teoria Fal Elliota czy zniesienia Fibonacciego. Ponadto do analizy wykorzystywane są także strategie bazujące na prostych metodach analizy rynku, czyli liniach trendu, wsparcia i oporu, czy też formacjach technicznych (trójkąty, flagi, podwójne dna). Wspomniane metody mogą być połączone z klasyczną analizą wskaźnikową tworząc systemy bardziej złożone, które efektywniej potrafią analizować istniejącą sytuację rynkową. Mają one jednakże również swoje wady, ponieważ ich interpretacja opiera się na pewnego rodzaju subiektywności i niejednoznaczności, co sprawia, że nie generują one gotowych sygnałów wejścia i wyjścia. Dla doświadczonych maklerów może to być niewątpliwą zaletą, jednakże dla inwestorów pragnących wyeliminować czynnik ludzki w procesie podejmowania decyzji może okazać się istotną wadą, zwłaszcza, gdy analizy przedstawione przez system okażą się niezbyt precyzyjne.

Obecnie jednakże wszystkie systemy korzystające z wymienionych metod są systematycznie udoskonalane i należy stwierdzić, że ich skuteczność stale wzrasta. Wiele serwisów internetowych oferuje również gotowe sygnały kupna i sprzedaży dla wybranych rynków, zwłaszcza rynku walutowego. Są to zazwyczaj usługi płatne, na które należy wykupić odpowiedni abonament, aczkolwiek zdarzają się również przypadki bezpłatnego oferowania tego rodzaju sygnałów, choć oczywiście są one zazwyczaj mniej efektywne od tych płatnych.

Serwisy oferujące sygnały korzystają przeważnie ze strategii opartych na zaawansowanych metodach analizy rynku, którymi są: Teoria chaosu, fraktale, czy też ostatnio bardzo popularne sieci neuronowe. Systemy te stosując zaawansowane funkcje matematyczne, próbują przy pomocy zaawansowanych systemów komputerowych determinować istniejącą sytuację rynkową. Do budowy rozwiązań wykorzystujących powyższe metody wymagane są duże umiejętności programistyczne oraz zasoby kapitałowe, co w dużym stopniu utrudnia ich rozwój wśród inwestorów indywidualnych. Jednakże, mimo to można skorzystać z gotowych sygnałów, które generowane są dla konkretnych par walutowych czy też kontraktów terminowych. Stwarza to niewątpliwie okazję do przekonania się o ich prawdziwej skuteczności. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

  Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

  Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

  Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

  "DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

  Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

  Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

  "Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

  REKLAMA

  Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

  W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

  Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

  12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

  Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

  Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

  Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

  Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

  REKLAMA

  Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

  Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

  Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

  Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

  REKLAMA