REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kontrakty różnic kursowych CFD

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Krzysztof Dankowski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Podstawowymi instrumentami, które wykorzystywane są przez detalicznych brokerów forexowych są kontrakty na różnice kursowe CFD (Contracts-for-difference) Są one instrumentem stosunkowo młodymi, gdyż zostały wymyślone przez niezależny dom maklerski Smith New Court dopiero na początku lat 90-tych.

Pierwszymi odbiorcami kontraktów CFD były fundusze hedgingowe. Jednakże gwałtowny rozwój usług internetowych w drugiej połowie lat 90-tych, spowodował rozpowszechnienie tego narzędzia. Instytucją, która jako pierwsza zaoferowała kontrakty CFD inwestorom prywatnym była Gerard & National Intercommodities. W późniejszym okresie następne instytucje uczyniły to samo rozszerzając dostęp do kontraktów CFD dla szerokiej grupy inwestorów.

REKLAMA

W celu zrozumienia charakterystyki tego rodzaju kontraktów, najlepiej posłużyć się definicją, która mówi, że Contract-for-difference to umowa z drugą stroną kontraktu, najczęściej brokerem, o wypłatę różnicy, która wystąpiła między ceną otwarcia pozycji, a jej zamknięciem.

CFD i giełdowe futures – podobnie ale nie tak samo

REKLAMA

Ceny kontraktów różnic kursowych są odzwierciedleniem rzeczywistych notowań walut, akcji, towarów, dlatego oferują wszystkie korzyści, jakie wynikają z handlu instrumentami bazowymi opiewającymi na te instrumenty, lecz bez konieczności ich nabywania. Linearność notowań kontraktów CFD z ich instrumentami bazowymi jest podstawową cechą, która odróżnia tego rodzaju instrumenty od tradycyjnych kontraktów Futures, gdzie kurs instrumentu pochodnego nie pokrywa się dokładnie z kursem instrumentu bazowego. Do cech wspólnych obu instrumentów zaliczyć można ich wysoką standaryzację, zwłaszcza, jeśli chodzi o wysokość kontraktu, poziom dźwigni finansowej oraz wysokość depozytu zabezpieczającego.

Cechami odrębnymi są terminy realizacji, które w przypadku kontraktów Futures są ściśle określone w ich specyfikacji, natomiast dla kontraktów CFD są one całkowicie dowolne i uzależnione jedynie od woli i strategii danego inwestora. Specyfiką tego rodzaju instrumentów są również punkty swapowe, które są doliczane do wszystkich otwartych pozycji, które są utrzymywane, przez co najmniej jeden dzień. Stanowią one różnicę pomiędzy kursem terminowym obliczonym na daną datę rozliczenia, a kursem natychmiastowym. W praktyce naliczane są one każdego dnia proporcjonalnie do różnicy w rocznej stopie procentowej występującej pomiędzy poszczególnymi walutami w danej parze walutowej. W terminologii kontraktów CFD uwzględnianie punktów swapowych do wartości otwartej pozycji określane jest jako rolowanie pozycji. Dokonując wyceny tego instrumentu, uwzględnia się zmiany kursu instrumentu bazowego oraz naliczone punkty swapowe, które w polskich warunkach dodawane są zazwyczaj o północy każdego dnia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ceny na bieżąco i bez dostawy fizycznej

REKLAMA

Należy dodać, że wycena kontraktów CFD wykonywana jest na bieżąco (w czasie rzeczywistym) pod warunkiem, że dokonywany jest handel na danym instrumencie bazowym. Oznacza to, że dla kontraktów walutowych wycena pozycji dokonywana jest nieprzerwanie pięć dni w tygodniu z wyłączeniem weekendu, kiedy to rynki walutowe nie pracują. Dla innych instrumentów bazowych, godziny handlu kontraktami CFD pokrywają się z godzinami pracy giełd, na których dane walory bazowe są notowane.

Kolejną cechą tego typu instrumentów jest brak fizycznej dostawy instrumentu bazowego. W przypadku kontraktów CFD już sama nazwa wskazuje, że rozliczeniu podlega wyłącznie różnica pomiędzy kursami otwarcia oraz zamknięcia pozycji w kontrakcie. Dlatego, też jest on rozliczany wyłącznie gotówkowo w momencie zamknięcia pozycji. Dzięki tej właściwości możliwe jest wykorzystywanie wysokich dźwigni finansowych oraz wyeliminowanie problemu posiadania danego instrumentu bazowego.

Kontrakty CFD notowane są zazwyczaj na internetowych platformach obrotu w przeciwieństwie do kontraktów Futures, których obrót odbywa się na różnego rodzaju giełdach akcji bądź giełdach towarowych. Jest to stosunkowo poważna zaleta tego rodzaju instrumentów, ponieważ dostęp do internetowych platform obrotu jest w zasadzie w obecnym czasie nieograniczony dla potencjalnych inwestorów, natomiast dostęp do giełd tradycyjnych może w dalszym ciągu sprawiać kłopoty zarówno natury logistycznej jak i prawnej. Poza tym notowania prowadzone na internetowych platformach obrotu gwarantują bardzo dużą płynność, która eliminuje ryzyko zamknięcia kontraktu po niekorzystnej cenie, tak jak ma to miejsce w przypadku niektórych mniej popularnych kontraktów Futures np. kontraktów walutowych notowanych na GPW w Warszawie.

Symetryczny instrument – ktoś zyskuje, bo ktoś traci

Należy również pamiętać, że kontrakty CFD jak i wszystkie derywaty to instrumenty inwestycyjne podwyższonego ryzyka, o symetrycznym profilu wypłaty - tzn. zysk jednej strony, powoduje automatycznie stratę drugiej. Dodatkowym czynnikiem zwiększającym ryzyko jest zastosowanie dużych dźwigni finansowych dochodzących do poziomu 1:200, które powodują, że wymagany depozyt zabezpieczający jest bardzo niski (przy powyższej dźwigni jest to 0,5% wartości kontraktu), co powoduje, że stosunkowo niewielkie, lecz niekorzystne zmiany cen mogą powodować automatyczne zamknięcie pozycji w przypadku posiadania niewystarczającego depozytu zabezpieczającego. Dlatego też, pomimo, że tego rodzaju instrumenty mogą być bardzo efektywne pod względem osiąganych zysków, należy pamiętać, że konieczne jest stałe i systematyczne monitorowanie zajętych pozycji lub stosowanie zleceń stop loss w celu ograniczenia ewentualnych strat.

Stosowanie kontraktów CFD nie ogranicza się jedynie do transakcji spekulacyjnych, lecz wykorzystywane są one również do celów zabezpieczających, zwłaszcza dotyczących ryzyka kursowego. Strategie oparte o tego rodzaju instrumenty mogą być z powodzeniem stosowane przez przedsiębiorstwa eksportowe pragnące zabezpieczyć swoją ekspozycję walutową.

Wciąż rosnąca popularność kontraktów CFD może wskazywać, że zostały dostrzeżone najważniejsze korzyści wynikające z ich stosowania, co w przyszłości może sprawić, że będą to najczęściej wykorzystywane pochodne instrumenty finansowe. 

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

Jak ustanowić zarząd sukcesyjny za życia przedsiębiorcy? Procedura krok po kroku

Najlepszym scenariuszem jest zaplanowanie sukcesji zawczasu, za życia właściciela firmy. Ustanowienie zarządu sukcesyjnego sprowadza się do formalnego powołania zarządcy sukcesyjnego i zgłoszenia tego faktu do CEIDG.

Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

REKLAMA

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

REKLAMA

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

REKLAMA