reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Rynek kredytów > Co powinieneś wiedzieć o kredycie z dopłatą?

Co powinieneś wiedzieć o kredycie z dopłatą?

Zaporowe limity ceny zniechęciły wiele osób do kredytów z dopłatą rządową. Jednak kredyty z dopłatami w dalszym ciągu są dostępne i można dzięki nim zaoszczędzić całkiem sporo pieniędzy. Dzięki kredytom z dopłatami przez pierwszych 8 lat kredytowania raty mieszkaniowe są niższe o ok. 570 zł.

Od czasu wprowadzenia negatywnych zmian w programie Rodzina na swoim minęło już kilka miesięcy., Nie ma jeszcze oficjalnych danych na temat ilości kredytów z dopłatą, udzielanych w IV kwartale 2011 r.. Na podstawie obserwacji doradców finansowych można jednak ocenić, że nastąpi znaczący spadek.
Wielu klientów, którzy w pierwszej połowie ubiegłego roku mogliby uzyskać kredyt preferencyjny, musiało skorzystać z tradycyjnego kredytu. W największym stopniu dotyczy to kupujących na rynku wtórnym, dla którego limity cen w programie są bardzo niskie.

Eksperci zwracają jednak uwagę, że nie należy zupełnie zapominać o kredytach z dopłatą. Będą one nadal udzielane do końca bieżącego roku. Jeśli w tym czasie ktoś zamierza kupić mieszkanie lub zbudować dom, to powinien sprawdzić, czy spełnia warunki programu. Kredyt z dopłatą przez 8 lat pozwala bowiem płacić bardzo niskie raty.

Zaciągając preferencyjny kredyt w wysokości 300 tys. zł na 25 lat, przez 8 lat będziemy płacili raty w wysokości ok. 1400 zł (w przypadku rodziny kupującej mieszkanie o pow. 75 m2). Dopiero od 9. roku zaczniemy płacić ok. 1970 zł (jeśli stopy procentowe się nie zmienią). Tymczasem zaciągając tradycyjny kredyt już od samego początku musimy płacić 1970 zł. W sumie przez te 8 lat zaoszczędzimy więc ponad 50 tys. zł.

Dowiedz się także: Na jakich zasadach bank pobiera ubezpieczenie niskiego wkładu własnego?

Liczyć na taką oszczędność nie zawsze warto – należy spełnić najpierw warunki programu. Obecnie najtrudniej jest zmieścić się w limicie ceny.

Polecamy serwis: Inwestycje

Poziomy limitów dla swojego województwa czy miasta można sprawdzić na stronie internetowej Banku Gospodarstwa Krajowego.

Kolejnym warunkiem jest ograniczenie powierzchni kupowanej czy budowanej nieruchomości. Mieszkanie nie może być bowiem większe niż 75 m2, jeśli o kredyt wnioskuje małżeństwo lub 50 m2 –\ jeśli singiel. Dom może mieć maksymalnie 140 m2.

Oprócz tego pozostaje jeszcze kwestia wieku. Przynajmniej jeden z wnioskodawców musi mieć mniej niż 35 lat. Wyjątkiem od tej ostatniej zasady są jedynie osoby samotnie wychowujące dzieci; ich limit wieku nie dotyczy. Ostatnim ważnym kryterium jest to, że osoba wnioskująca o kredyt z dopłatą nie ma prawa być posiadaczem żadnej innej nieruchomości mieszkalnej.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Jarosław Sadowski

Analityk Expandera, ekspert w dziedzinie produktów bankowych i funduszy inwestycyjnych.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Tylko nieliczni mogą skorzystać na kredytach z dopłatami.
Tylko nieliczni mogą skorzystać na kredytach z dopłatami.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Justyna Świder

specjalista z zakresu prawa oświatowego i samorządowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama