Czy kredyty złotowe są łatwiej dostępne?
REKLAMA
REKLAMA
Obliczany każdego miesiąca przez Open Finance i TVN CNBC Indeks Dostępności Kredytowej (IDK), który obrazuje sytuację na rynku kredytów hipotecznych w złotych, wzrósł w lipcu o 2,56 pkt. (2,26 proc.) i wynosi 116,01 pkt.
REKLAMA
Na lipcowy wzrost wskaźnika wpływ miał spadek średniej marży oraz wzrost zdolności kredytowej, spowodowany wyższą niż miesiąc temu średnią pensją, ogłaszaną przez GUS (o 3,3 proc.).
Wskutek rosnących zarobków, w ciągu miesiąca wyliczana na potrzeby IDK zdolność kredytowa statystycznej rodziny 2+1 o zarobkach, wynoszących dokładnie dwukrotność średniej pensji, wzrosła o prawie 27 tys. (6,4 proc.) i wynosi 446,5 tys. zł. Oczywiście zróżnicowanie tego parametru w poszczególnych bankach jest bardzo duże, rozpiętość pomiędzy najniższą a najwyższą wartością wynosi ponad 150 tys. zł.
Dowiedz się także: Czy likwidacja spreadów walutowych pozwoli obniżyć raty?
Wzrost zdolności kredytowej (a co za tym idzie i IDK) został częściowo zahamowany przez coraz wyższą stawkę WIBOR, decydującą o oprocentowaniu kredytów. Rośnie ona praktycznie nieprzerwanie od jesieni ubiegłego roku, a to skutek działań Rady Polityki Pieniężnej, która już cztery razy w tym roku podniosła stopy procentowe.
Polecamy serwis: Budżet domowy
Tylko częściowo rosnące stawki WIBOR rekompensują dalsze spadki marż. Wyliczana na potrzeby IDK średnia marża kredytowa spadła poniżej 1,2 p.p.
Patrząc na indeks w ujęciu rocznym, widać, że dynamika jego wzrostu jest coraz mniejsza. Od czerwca ubiegłego roku do kwietnia br. wzrost rok do roku wynosił każdego miesiąca więcej niż 8 proc. Tymczasem w czerwcu 2011 roku różnica wyniosła 3,91 proc., a w lipcu 5,66 proc. To właśnie efekt rosnącego WIBOR-u.
Indeks powstaje na podstawie uśrednionych ofert 11 banków z rynkowej czołówki, wybranej pod względem skali sprzedaży kredytów. Na indeks nie wpływają oferty instytucji, sprzedających niewielką liczbę kredytów, ale jeśli chodzi o parametry, znacznie odbiegające od rynkowych średnich. Na comiesięczny wynik indeksu wpływają trzy parametry: maksymalne możliwe LtV (stosunek kwoty kredytu do wartości zabezpieczającej go nieruchomości), bankowa marża oraz maksymalna zdolność kredytowa, wyliczona dla rodziny, zarabiającej dwukrotność średniej krajowej, podawanej co miesiąc przez Główny Urząd Statystyczny. IDK uwzględnia zatem zarówno podejście banków (maksymalne LtV i marża), jak i zmianę zarobków Polaków.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.