REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Banki coraz rzadziej finansują zakup mieszkania

Finanse na mieszkanie/fot.Fotolia
Finanse na mieszkanie/fot.Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Coraz mniej banków udziela kredytów hipotecznych. Bank DnB Nord wycofał się z takiej oferty dla klientów detalicznych, a o kredytach walutowych możemy tylko pomarzyć. Bank Definitywnie pożegnał je bank Nordea.

Zgodnie z nową strategią, ogłoszoną na początku maja, DnB Nord wycofał się z obsługi klientów detalicznych. Zeszły tydzień był ostatnim, w którym bank przyjmował wnioski o kredyt hipoteczny składane przez te grupę klientów. Nadal obsługuje wcześniej udzielone kredyty, wciąż mają też na nie szanse kredytobiorcy, którzy złożyli wnioski do końca zeszłego tygodnia.

REKLAMA

DNB Nord wycofywał się stopniowo

Sama decyzja DnB Nord nie ma większego znaczenia dla rynku kredytów mieszkaniowych ponieważ bank ten już od pewnego czasu wycofywał się z udzielania takich kredytów. Z końcem ub.r. zrezygnował z oferty finansowania w euro, a kredyty w złotych, które pozostawił sobie jeszcze przez pół roku były niezbyt atrakcyjne pod względem cenowym. W zestawieniu Home Brokera za zeszły miesiąc, kredytobiorcom chcącym się zadłużyć na 300 tys. zł i posiadających 25% wkładu własnego, DnB Nord zaproponował marżę na poziomie 2,6% choć jeszcze w październiku oferował stawkę 1% (aktualna średnia na rynku to 1,3%). W październiku bank miał też jeszcze bardzo atrakcyjne warunki kredytowania w euro. Przy wykupie pakietu ubezpieczeń proponował obniżkę marży do 1,2% nie pobierając przy tym prowizji za udzielnie kredytu. Nie zmienia to jednak faktu, że DnB Nord oceniany był przez doradców Home Brokera jako instytucja mająca jeden z najwolniejszych na rynku procesów udzielania kredytów mieszkaniowych.

Zobacz: Ranking kredytów hipotecznych

Siedem banków zrezygnowało z euro

REKLAMA

W ubiegłym tygodniu z kredytów mieszkaniowych – ale tylko tych w walucie – ostatecznie wycofał się też bank Nordea, który znacznie ograniczył ofertę takiego finansowania w marcu b.r. przyjmował wnioski tylko od klientów zarabiających co najmniej 15 tys. zł netto (na gospodarstwo domowe). Od jesieni ub. r., z kredytów walutowych wycofało się już siedem banków, poza dwoma wcześniej wymienionymi jeszcze: PKO BP, Kredyt Bank, BOŚ, Credit Agricole i BNP Paribas (miał w ofercie kredyt 2-walutowy: złoty plus euro). W efekcie tych zmian między październikiem, a czerwcem średnia marża podskoczyła z 1,95% do 3,9%, czyli o prawie 2 pkt. proc. Sytuację tę częściowo wymusił nadzór bankowy wprowadzając kolejne rekomendacje ograniczające dostępność kredytów walutowych.

W tej chwili taki kredyt (dokładnie finansowanie w euro) można jeszcze dostać w Deutsche Banku, BZ WBK, Alior Banku, mBanku i MultiBanku, Getin Noble Banku, Polbanku i Raiffeisen Banku. Obok wysokich marż, które mogą zniechęcać do takiego kredytu, banki stawiają kredytobiorcom wysokie wymagania dotyczące dochodów oraz wkładu własnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na szczęście ograniczeniu oferty w euro towarzyszyło w ostatnich miesiącach ulepszanie tej w złotych. Przeciętna marża nie zmieniła się jednak istotnie, dziś wynosi 1,2%, a w październiku ub. r. była na poziomie 1,25%. Banki gotowe są jednak zejść z marżą nawet poniżej 1%, jeśli klient wykupi dodatkowe produkty.

Zobacz: Do którego banku iść po kredyt hipoteczny

Katarzyna Siwek, Magdalena Piórkowska
Home Broker

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
By uciec przed komornikiem, płacą pod stołem. Ale czy tylko dlatego. Gdzie najczęściej pracuje się na czarno, czym to grozi

Wypłacanie wynagrodzenia pod stołem,  w celu ukrycia dochodów pracownika i uniemożliwienia egzekucji komorniczej wiąże się z poważnymi konsekwencjami dla firmy. Jednak praktyka ta wciąż jest stosowana. Takie działania naruszają przepisy prawa pracy, podatkowego i karnego, a także zagrażają reputacji i stabilności firmy. Jakie są skutki prawne i biznesowe, potencjalne zagrożenia tego typu działań.

Skutki zawarcia układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym

Przyjęcie i zatwierdzenie układu zmienia sytuację prawną wierzycieli. Odtąd mogą oni realizować swoje uprawnienia jedynie zgodnie z treścią układu. Powoduje to umorzenie pierwotnych postępowań zabezpieczających i egzekucyjnych. Układ powinien objąć wszystkich wierzycieli, których roszczenia podlegają restrukturyzacji.

"Umowa z Mercosurem korzystna dla Polski" Jest jeden warunek [WYWIAD]

Jak Polska może stać się liderem wzrostu gospodarczego w Europie? Czy płaca minimalna zabija klasę średnią? Czy umowa z Mercosurem jest zagrożeniem, a może szansą dla Polski? Czy Polska zyska na prezydenturze Trumpa i niestabilnym świecie? Gość Infor.pl - prof. Marcin Piątkowski.

Architekci nowej ery pracy. Zmiana paradygmatu roli działu HR w organizacji

Sztuczna inteligencja wkrótce zmieni to, jak żyjemy, spędzamy wolny czas, a już na pewno to, jak pracujemy. Warto zadać sobie pytanie, kto w erze AI będzie kierował organizacjami i zapewni, że funkcjonowanie pracowników stanie się lepsze niż dotychczas? Odpowiedzią są działy HR. W erze, gdy pracownicy oczekują od firm większego zaangażowania w kwestie społeczne, dział HR powinien wrócić do swoich korzeni i położyć większy nacisk na słowo human, stając się tym samym strażnikiem ludzkości poprzez działania koncentrujące się w równym stopniu na człowieku, jak i na biznesie. Jednak te poczynania należy zacząć od siebie.

REKLAMA

Zbliża się obowiązek stosowania przez firmy Europejskiego Aktu o Dostępności: co to oznacza w praktyce. Kto skorzysta, jakie nowe obowiązki dla firm i przedsiębiorców

Zbliża się obowiązek stosowania przez firmy Europejskiego Aktu o Dostępności: co to oznacza w praktyce. Kto skorzysta, jakie nowe obowiązki dla firm i przedsiębiorców. Wielkimi krokami nadchodzi Europejski Akt o Dostępności (European Accessibility Act – EAA), który zacznie obowiązywać już od czerwca 2025 roku. Dyrektywa drastycznie zmieni sposób funkcjonowania produktów w przestrzeni cyfrowej.

ZUS: 1,4 mln przedsiębiorców z ulgami w ramach wakacji składkowych

Ponad 1,6 mln przedsiębiorców złożyło wnioski o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek za wskazany miesiąc. Chodzi o wakacje składkowe. ZUS poinformował, że do tej pory przyznano już 1,4 mln ulg. Informacje o tym widnieją na profilach płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Jakie benefity dla pracowników oferują najczęściej małe i średnie firmy?

Ubezpieczenie na życie, spotkania integracyjne i prywatna opieka medyczna to trzy najczęstsze benefity oferowane pracownikom w sektorze MŚP. Choć ponad 90% firm w tej kategorii zapewnia świadczenia pozapłacowe, ich zakres wciąż odbiega od tego, co oferują duże przedsiębiorstwa. Jakie benefity są dostępne dla zatrudnionych w małych i średnich firmach?

Każda podwyżka najniższej krajowej to nowa fala bankructw. Teraz wypadają z rynku te, dla których ciężarem były ubiegłoroczne. Ile upadnie przez wzrost płacy minimalnej 2025 przekonamy się za rok

Przedsiębiorcy uważają, że tak dynamiczne podwyżki płacy minimalnej są na dłuższą metę zabójcze dla gospodarki. Tempa nie wytrzymują mikro i małe firmy, które przez trzy dekady były motorem napędowym polskiej gospodarki. Upadają i lada moment pociągną za sobą te większe i całe branże.

REKLAMA

Co przyniesie rok 2025 w branży TSL?

Rok 2025 będzie przełomowy dla sektora transportu, spedycji i logistyki, przynosząc szereg zmian prawnych, technologicznych i operacyjnych. Nowe regulacje celne, wdrożenie innowacyjnych technologii oraz rosnące wymagania środowiskowe zmuszą firmy do adaptacji, by pozostały konkurencyjne w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu rynkowym.

Szablon raportu ESG z omówieniem. Darmowy przewodnik dla MŚP

Darmowa publikacja dla małych i średnich przedsiębiorstw jest już gotowa. Można pobrać szablon raportu ESG z omówieniem. Rzecznik MŚP wspiera przedsiębiorców w raportowaniu niefinansowym.

REKLAMA