reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty i pożyczki hipoteczne > Dlaczego małżeństwo jest opłacalne dla kredytobiorców?

Dlaczego małżeństwo jest opłacalne dla kredytobiorców?

Dlaczego warto wziąć ślub? Eksperci przypominają, że nie tylko „miłość aż po grób” motywuje do zawarcia małżeństwa. Istnieją również bardziej prozaiczne powody, takie jak podwyższenie swojej zdolności kredytowej.

Z pewnością wielu z nas słyszało lub czytało o sytuacji (albo – co gorsza – doświadczyło na własnej skórze), w której klient w swoim wniosku kredytowym „zapomniał” wspomnieć o dzieciach, tymczasem pochwalił się potomkiem w sieci, np. na jednym z licznych portali społecznościowych. I chociaż banki nie przyznają się do weryfikowania wiarygodności potencjalnego kredytobiorcy w takich miejscach, to jednak trudno przypuszczać, aby świadomie pomijały tego typu źródła informacji. Zwłaszcza, że nierzadko wystarczy wpisać nazwisko w wyszukiwarce Google, aby dowiedzieć się całkiem sporo o tym, kim jest ten osoba, która ubiega się o kredyt i jaki jest jej „stan posiadania”.

Dlaczego co więksi kombinatorzy próbują zataić fakt utrzymywania swych pociech albo posiadania samochodu? Cóż, odpowiedź jest prosta. O takie rzeczy banki pytają we wniosku kredytowym. I nie da się ukryć, że twierdzące odpowiedzi obniżają zdolność kredytową, a co za tym idzie – maleją szanse na atrakcyjne warunki kredytu albo, w skrajnych przypadkach, tracimy możliwość jego otrzymania. Wydatki, związane z zapewnieniem dzieciom wszystkiego, czego potrzebują, ewentualnie obowiązek alimentacyjny, obciążają znacznie budżet domowy. I choć informacje o liczbie dzieci zniknęły już z dowodów osobistych, to banki nadal mają swoje sposoby na sprawdzenie klienta – a jednym z nich są właśnie portale społecznościowe. Innym jest chociażby analiza wydatków z rachunku bankowego klienta. Przelewy na konto prywatnej szkoły mogą ujawnić fakt posiadania dziecka, podobnie jak regularne, kilkuset złotowe wydatki na stacjach benzynowych zdradzą, że kredytobiorca należy do osób zmotoryzowanych.

Przeczytaj również: W których bankach nasza zdolność kredytowa będzie największa?

Z żoną bądź mężem nie jest już tak jednoznacznie. Ubieganie się o kredyt wraz z pracującym partnerem wywinduje zdolność kredytową – wszak „co dwaj kredytobiorcy to nie jeden”. W przypadku problemów finansowych jednej osoby, spowodowanych np. utratą pracy, ciężar spłaty może przejąć druga. Zresztą właściwość ta nie jest zarezerwowana wyłącznie dla małżonków – młodzi ludzie proszą nieraz swoich rodziców o przystąpienie wraz z nimi do kredytu. Można zwrócić się nawet do sąsiada, chociaż nie gwarantujemy, czy się zgodzi...

Kredytobiorcom nie chodzi jedynie o wyższe, liczone łącznie dochody. Wszak małżeństwo to mieszkanie razem, a co za tym idzie – kilka wspólnych wydatków. Nie dubluje się np. opłata za czynsz, Internet czy energię elektryczną. Z drugiej strony warto mieć na uwadze to, że wspólny kredyt solidarnie obciąża pełną kwotą „konta” obojga małżonków.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Comperia.pl

Porównywarka finansowa nr 1

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Chęć skorzystania z dofinansowania w ramach programu „Rodzina na Swoim” wielu ludzi motywuje do ożenku.
Chęć skorzystania z dofinansowania w ramach programu „Rodzina na Swoim” wielu ludzi motywuje do ożenku.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marzena Jaworska

Radca prawny   

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama