| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Słownik kredytobiorcy > Program „Rodzina na Swoim“

Program „Rodzina na Swoim“

Rządowy program „Rodzina na Swoim“ daje możliwość tańszego sfinansowania zakupu mieszkania. Możemy też sprzedać nieruchomość przed końcem spłaty odsetek. Jednak niewielu wie, że takie rozwiązanie pozbawia nas szansy dalszego korzystania z programu.

Na co pozwala kredyt z dopłatą?

Kredyt z dopłatą powstał w ramach rządowego programu „Rodzina na Swoim“. Na chwilę obecną możemy ubiegać się o niego w dziesięciu bankach. Dzięki rządowej dopłacie osoby zaciągające kredyt hipoteczny mają sfinansowaną połowę odsetek. Dopłata obowiązuje przez 8 lat. To państwowy projekt, który pozwala rodzinom na zakup własnego mieszkania.

Zobacz także: Wszystko o „Rodzinie na Swoim”

Jakie warunki trzeba spełnić?

Chcąc dostać kredyt z dopłatą, należy spełnić szereg warunków. Osoby ubiegające się o kredyt muszą pozostawać w związku małżeńskim. Mogą to być również rodzice samotnie wychowujący przynajmniej jedno małoletnie lub dziecko uczące się do 25. roku życia. Kolejnym warunkiem jest posiadanie przez kredytobiorców zdolności kredytowej. Muszą oni udowodnić, że będzie ich stać na comiesięczną spłatę rat. Istnieje też rozwiązanie w przypadku, gdyby kredytobiorca nie wykazał zdolności do spłaty rat. Wówczas umowa może być zawarta z osobami spokrewnionymi lub spowinowaconymi z ubiegającym się o kredyt. W grę wchodzą rodzice, rodzeństwo, ojczym, macocha i teściowie. W chwili zawarcia umowy, kredytobiorca nie może mieć określonych zobowiązań. Bycie właścicielem lub współwłaścicielem nieruchomości wyklucza go. Chyba że zobowiąże się do rozwiązania takich umów, np. najmu lub członkostwa w spółdzielni mieszkaniowej.

Zobacz także: Jak wyglądają limity cen w programie „Rodzina na Swoim”?

Wymagane dokumenty przy składaniu wniosku:
- wniosek kredytowy na formularzu bankowym,
- zaświadczenie o dochodach,
- pisemne oświadczenie o nieposiadaniu praw własności nieruchomości,
- pisemne zobowiązanie do wypowiedzenia umowy najmu lub członkostwa w spółdzielni mieszkaniowej,
- pisemne oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka,
- odpis aktu zawarcia małżeństwa.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Mędrala

radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »