| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyt konsumencki > Porównaj kredyt w koncie, kredyt gotówkowy i kartę kredytową

Porównaj kredyt w koncie, kredyt gotówkowy i kartę kredytową

Istnieją różne sposoby na pozyskanie gotówki, a poszczególne kredyty różnią się między sobą. Z kartą kredytową skorzystamy z okresu bezodsetkowego, dzięki kredytowi w koncie odroczymy termin spłaty zobowiązania, a kredyt gotówkowy otrzymamy niemal natychmiast. Jakie wady i zalety mają poszczególne produkty kredytowe?

Karta kredytowa jest z jednej strony bardzo kusząca (nieoprocentowany kredyt nawet do 60 dni). Z drugiej jednak strony, w przypadku niespłacenia wymaganego zadłużenia w okresie bezodsetkowym, wpadamy w normalne oprocentowanie kredytu, które nierzadko sięga 20%. Warto jednak dodać, że przy płatnościach kartą otrzymujemy możliwość skorzystania z bogatej oferty programów rabatowych oraz lojalnościowych, co tylko wyzwala w nas, konsumentach, dodatkową ochotę i chęć dokonywania zakupów.

Karta kredytowa, podobnie jak kredyt gotówkowy, może zostać przyznana nawet nowemu klientowi, który nie jest dobrze znany w banku. Raty miesięczne zazwyczaj ustalone zostają jako określony, minimalny pułap zadłużenia, który należy w cyklach miesięcznych spłacić i zazwyczaj wynosi on około 3%. Warto jednocześnie dodać, że w ramach wielu programów kartowych, za każdą naszą transakcję możemy otrzymać zwrot dokonanych wydatków albo wesprzeć określoną inicjatywę społeczną czy kulturalną.

Polecamy serwis: Lokaty

Ile kosztują poszczególne kredyty?

Przyjmijmy, że zamierzamy spłacić nasz kredyt w kwocie 10 000 zł w ciągu 33 miesięcy, zaś w przypadku karty spłata dokonywana będzie w części wymaganej (minimalnej) – tak wyglądają comiesięczne raty (na bazie rzeczywistych rezultatów wyszukiwania w aktualnej ofercie Polbanku EFG):

  • Kredyt na Miarę (kredyt gotówkowy) – rata 357 zł;
  • Kredyt Bezpieczny (Kredyt odnawialny) – rata 366 zł;
  • Karta kredytowa ok. 370 zł.

Jak widać, powyższe różnice w miesięcznych ratach są znikome i na ostateczny wybór danej oferty ma szereg innych czynników – np. to, jak szybko chcemy otrzymać kredyt (najpóźniej dostaniemy kartę kredytową). Najwięcej trudności z pozyskaniem kredytu mają nowi klienci, którzy liczą na kredyt w koncie, zaś za kredyt gotówkowy na starcie zapłacą najwyższą prowizję.

Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Sprawdź najlepsze oferty pożyczek!

Co kredyt mówi o tobie?

Jak dowiedzieliśmy się z wcześniejszej analizy i powyższego opracowania, wszystkie produkty kredytowe, opisywane w tym materiale, mają swoje silne i słabsze strony. Różnią się ceną, elastycznością spłaty, warunkami niezbędnymi do spełnienia przez kredytobiorcę czy też formą wypłaty środków. Innymi słowy, wybór zależy od indywidualnych preferencji i oczekiwań klienta.

Koszt kredytu jest porównywalny, jeśli weźmiemy pod uwagę miesięczne raty, zaś sam proces ich przyznawania wygląda różnie, co nie zmienia faktu, że w każdej sytuacji bank zbada naszą wiarygodność i zdolność kredytową. Dopiero na tej podstawie przyzna nam środki.

Dużo łatwiej jest mimo wszystko otrzymać kredyt niż później mozolnie spłacać go przez długie miesiące. Decyzję o wysokości i terminie spłaty kredytu podejmujmy rozsądnie i rozważnie tak, ażeby nie zapłacić zbyt wysokich odsetek, ani nie zadłużyć się nadmiernie.

Eksperci TotalMoney.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Jankowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »