reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyt konsumencki > Jakie zmiany zajdą w kredytach konsumpcyjnych dla małych i średnich firm?

Jakie zmiany zajdą w kredytach konsumpcyjnych dla małych i średnich firm?

Banki nadal duże nadzieje pokładają w osobach, zaciągających kredyt hipoteczny, ale to właśnie na rynku kredytów konsumpcyjnych można spodziewać się poluzowania polityki instytucji finansowych. Dlaczego tak się dzieje? Eksperci są zdania, że na zmianach najbardziej skorzystają małe i średnie firmy.

Rynek kredytów w II kwartale 2011 roku

Choć w I kwartale blisko co czwarty bank łagodził kryteria udzielania kredytów na nieruchomości w przewadze były instytucje, zmieniające warunki kredytowania na niekorzyść potencjalnych klientów. Banki przede wszystkim zaostrzały procedury oceny zdolności kredytowej. W niektórych instytucjach podniesiona została poprzeczka osobom, ubiegających się o kredyty walutowe. Nie zmienia to faktu, że ponad 80 proc. ankietowanych banków zdecydowało się na obniżki marż, z czego jedna czwarta określiła je jako znaczne. Jak wynika z badania NBP, w niektórych bankach spadła również marża dla kredytów mieszkaniowych o podwyższonym ryzyku, obniżone zostały koszty pozaodsetkowe, zliberalizowano podejście do wymaganego wkładu własnego czy też do długości trwania kredytu.

W opinii bankowców, na dalsze, istotne liberalizowanie kryteriów finansowania nieruchomości raczej nie ma już co liczyć. Co najwyżej można się spodziewać, że co czwarty z ankietowanych banków wprowadzi niewielkie zmiany w polityce kredytowej. Powód tak zachowawczych działań to m.in. wzrost udziału kredytów zagrożonych w portfelu kredytów mieszkaniowych. Na ten argument wskazało około 18 proc. banków. Czy spełnią one swoje deklaracje? Nie ma pewności, bo wciąż narasta presja konkurencyjna, a jednocześnie w górę idą oczekiwania co do wzrostu popytu na kredyty mieszkaniowe. W II kwartale 2011 roku na większą sprzedaż liczy aż trzy czwarte graczy.

Dowiedz się także: Jak zmienił się rynek kredytów samochodowych w IV kwartale 2010 roku?

Zmiany w kredytach konsumpcyjnych

Poszukujący kredytów konsumpcyjnych za sukces mogą poczytywać fakt, że ponad połowa ankietowanych banków nie zmieniła polityki kredytowej, a reszta podzieliła się niemal po równo – około 25 proc. instytucji łagodziło, a drugie tyle zaostrzyło zasady kredytowania. Jak podkreśla NBP, z taką sytuacją mamy do czynienia po raz pierwszy od wiosny 2008 roku, Wcześniej systematycznie dochodziło do zaostrzenia kryteriów udzielania kredytów konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych.

O rewolucji na razie jednak nie ma mowy. W bankach bardziej skłonnych do otwarcia się na klientów doszło do wydłużenia maksymalnego okresu kredytowania (ok. 23 proc.). Na spadek marży kredytowej postawiło około 11 proc. ankietowanych. Jednocześnie banki zwiększyły nieznacznie marże na kredytach o wyższym ryzyku.

Jak tłumaczą bankowcy, na korzyść klientów zaczyna przemawiać spadek nieterminowo spłacanych kredytów konsumpcyjnych (ok. 37 proc. wskazań). Choć ankietowani nie ukrywają również, że doskwiera im niski popyt (26 proc.). I to także jest argument za łagodzeniem polityki kredytowej.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Po trzech latach zastoju sytuacja na rynku kredytów konsumpcyjnych może  zmienić się na korzyść małych i średnich firm.
Po trzech latach zastoju sytuacja na rynku kredytów konsumpcyjnych może zmienić się na korzyść małych i średnich firm.

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Wolański

ekspert Grupy INELO

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama