reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek nieruchomości > Dlaczego mieszkania tanieją?

Dlaczego mieszkania tanieją?

Od początku wakacji do końca września mamy do czynienia z taniejącymi mieszkaniami. Z danych ekspertów wynika, że we wrześniu ceny mieszkań zostały zrewidowane o 1,4 proc. w dół. W ciągu 12 miesięcy przeciętne mieszkanie straciło na wartości przeszło 3 proc.

Trzeba przypomnieć, że w ostatnich 12 miesiącach cztery razy ceny rosły, trzykrotnie nie zmieniły się i pięć razy doszło do spadku. Nie byłoby więc nadużyciem stwierdzenie, że ceny mieszkań pozostają relatywnie stabilne. Dzieje się tak już od dwóch i pół roku. Stan taki może dziwić w obliczu rekordowej podaży mieszkań i niepokoi na rynkach finansowych.

Z drugiej strony nie można też zapomnieć o pozytywnych sygnałach z rynku pracy. Zgodnie z danymi GUS w sierpniu zatrudnienie wzrosło o 3,1 proc., a wynagrodzenie o 5,1 proc., wobec analogicznego okresu przed rokiem. Obecny poziom cen bez wątpienia podtrzymuje także fakt, że zgodnie z szacunkami Ministerstwa Infrastruktury w kraju brakuje blisko 1,5 miliona mieszkań.

Prognozy cen mieszkań na rok 2012

W przyszłości negatywnie na popyt na mieszkania wpłynie wprowadzenie w życie nowych zapisów „Rekomendacji S”. Zmiany w sposobie szacowania zdolności kredytowej spowodują, że osoby lepiej zarabiające będą mogły pożyczyć nawet o połowę mniej niż obecnie. Najprawdopodobniej odbije się to najmocniej na rynku droższych domów i mieszkań.

Przeczytaj również: O ile spadły ceny mieszkań? – raport z rynku nieruchomości

Zmienione podejście do obliczania zdolności kredytowej to kolejny argument, który pada z ust pesymistów, przewidujących w kolejnym roku spadek cen mieszkań. Ich odsetek we wrześniowym badaniu, przeprowadzonym wśród doradców od nieruchomości, wyniósł 72 proc. Oznacza to, że tylko 28 proc. doradców spodziewa się w najbliższych 12 miesiącach wzrostu poziomu cen.

W warunkach tych nie powinno więc dziwić, że po raz kolejny prognozy ekspertów nie są optymistyczne. W najbliższym roku spodziewają się oni korekty cen na poziomie 2,2 proc. Jest to jednak miara uśredniona dla największych miast.

Na bardziej rzucającą się w oczy przecenę nastawiają się lokalni eksperci z Lublina, Poznania, Warszawy i Wrocławia. Wciąż o możliwych wzrostach cen można mówić w Katowicach, gdzie ceny mieszkań, w porównaniu do zarobków, pozostają na relatywnie niskim poziomie.

Polecamy serwis: Kredyty

Bez „Rodziny na Swoim” popyt się zmniejsza

We wrześniu korekcie cen towarzyszył także spadek liczby zawieranych transakcji. Zmiany te nie pokrywają się z obserwowaną dotychczas sezonowością. Zgodnie z danymi analityków we wrześniu br. nabywców znalazło o 3 proc. mniej lokali niż w sierpniu. Dla porównania w trzech poprzednich latach wrzesień przynosił kilkuprocentowe wzrosty liczby zawieranych transakcji.

Powodu obecnie obserwowanego spadku można upatrywać w ograniczeniu programu „Rodzina na Swoim”. Należy tu przypomnieć, że ostatniego dnia sierpnia znacząco zmniejszone zostały limity cen oraz wprowadzono ograniczenia wiekowe dla beneficjentów. Z drugiej strony ich grono zostało poszerzone o osoby, prowadzące jednoosobowe gospodarstwa domowe – tzw. „singli”.

Dotychczas zebrane dane sugerują, że ograniczenie budżetowego dofinansowania kredytów mieszkaniowych zmniejszyło zainteresowanie mieszkaniami o zaledwie kilka procent.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Meritus

Meritus Systemy Informatyczne Sp. z o.o. jest kontynuatorem działalności firmy Meritus 2 Spółka Jawna, działającej od 1990 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama