| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek nieruchomości > Dlaczego mieszkania tanieją?

Dlaczego mieszkania tanieją?

Od początku wakacji do końca września mamy do czynienia z taniejącymi mieszkaniami. Z danych ekspertów wynika, że we wrześniu ceny mieszkań zostały zrewidowane o 1,4 proc. w dół. W ciągu 12 miesięcy przeciętne mieszkanie straciło na wartości przeszło 3 proc.

Trzeba przypomnieć, że w ostatnich 12 miesiącach cztery razy ceny rosły, trzykrotnie nie zmieniły się i pięć razy doszło do spadku. Nie byłoby więc nadużyciem stwierdzenie, że ceny mieszkań pozostają relatywnie stabilne. Dzieje się tak już od dwóch i pół roku. Stan taki może dziwić w obliczu rekordowej podaży mieszkań i niepokoi na rynkach finansowych.

Z drugiej strony nie można też zapomnieć o pozytywnych sygnałach z rynku pracy. Zgodnie z danymi GUS w sierpniu zatrudnienie wzrosło o 3,1 proc., a wynagrodzenie o 5,1 proc., wobec analogicznego okresu przed rokiem. Obecny poziom cen bez wątpienia podtrzymuje także fakt, że zgodnie z szacunkami Ministerstwa Infrastruktury w kraju brakuje blisko 1,5 miliona mieszkań.

Prognozy cen mieszkań na rok 2012

W przyszłości negatywnie na popyt na mieszkania wpłynie wprowadzenie w życie nowych zapisów „Rekomendacji S”. Zmiany w sposobie szacowania zdolności kredytowej spowodują, że osoby lepiej zarabiające będą mogły pożyczyć nawet o połowę mniej niż obecnie. Najprawdopodobniej odbije się to najmocniej na rynku droższych domów i mieszkań.

Przeczytaj również: O ile spadły ceny mieszkań? – raport z rynku nieruchomości

Zmienione podejście do obliczania zdolności kredytowej to kolejny argument, który pada z ust pesymistów, przewidujących w kolejnym roku spadek cen mieszkań. Ich odsetek we wrześniowym badaniu, przeprowadzonym wśród doradców od nieruchomości, wyniósł 72 proc. Oznacza to, że tylko 28 proc. doradców spodziewa się w najbliższych 12 miesiącach wzrostu poziomu cen.

W warunkach tych nie powinno więc dziwić, że po raz kolejny prognozy ekspertów nie są optymistyczne. W najbliższym roku spodziewają się oni korekty cen na poziomie 2,2 proc. Jest to jednak miara uśredniona dla największych miast.

Na bardziej rzucającą się w oczy przecenę nastawiają się lokalni eksperci z Lublina, Poznania, Warszawy i Wrocławia. Wciąż o możliwych wzrostach cen można mówić w Katowicach, gdzie ceny mieszkań, w porównaniu do zarobków, pozostają na relatywnie niskim poziomie.

Polecamy serwis: Kredyty

Bez „Rodziny na Swoim” popyt się zmniejsza

We wrześniu korekcie cen towarzyszył także spadek liczby zawieranych transakcji. Zmiany te nie pokrywają się z obserwowaną dotychczas sezonowością. Zgodnie z danymi analityków we wrześniu br. nabywców znalazło o 3 proc. mniej lokali niż w sierpniu. Dla porównania w trzech poprzednich latach wrzesień przynosił kilkuprocentowe wzrosty liczby zawieranych transakcji.

Powodu obecnie obserwowanego spadku można upatrywać w ograniczeniu programu „Rodzina na Swoim”. Należy tu przypomnieć, że ostatniego dnia sierpnia znacząco zmniejszone zostały limity cen oraz wprowadzono ograniczenia wiekowe dla beneficjentów. Z drugiej strony ich grono zostało poszerzone o osoby, prowadzące jednoosobowe gospodarstwa domowe – tzw. „singli”.

Dotychczas zebrane dane sugerują, że ograniczenie budżetowego dofinansowania kredytów mieszkaniowych zmniejszyło zainteresowanie mieszkaniami o zaledwie kilka procent.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Monika Serwatka

Aplikantka radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »