reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek nieruchomości > Dlaczego w marcu mieszkania sprzedawano najszybciej od przeszło dwóch lat?

Dlaczego w marcu mieszkania sprzedawano najszybciej od przeszło dwóch lat?

Czy mieszkania coraz szybciej znikają z rynku? W marcu podpisanie umowy przedwstępnej wymagało 40 dni, a po 62 dniach od zgłoszenia chęci zbycia nieruchomości sprzedawcy zostawali z umową końcową w ręku. Innymi słowy, sprzedaż mieszkania wymagała blisko o połowę mniejszego nakładu czasu niż w ciągu ostatniego roku, jak zauważyli eksperci.

Polecamy serwis: Kredyty

Pozytywnym sygnałem jest też fakt, że obecnie szybciej dochodzi nie tylko do podpisania umów końcowych, ale także do zawarcia tych przedwstępnych. W marcu od ogłoszenia chęci sprzedaży lokalu do podpisania umowy przedwstępnej mijało zaledwie 40 dni, czyli mniej niż półtora miesiąca. W tym zakresie był to najlepszy wynik w historii badania. Choć są to dane wstępne, pokazują siłę rodzimego rynku. Dla porównania, w zeszłym miesiącu znalezienie nabywcy trwało 57 dni, a w poprzednich 12 miesiącach sprzedający czekali na kupującego 68 dni.

Różnicę między długością całego procesu sprzedaży a czasem potrzebnym na zawarcie umowy przedwstępnej można w dużym uproszczeniu utożsamić z czasem, którego potrzebują kupujący na zdobycie finansowania transakcji. Do umów przedwstępnych i finalnych dochodziło w marcu znacznie szybciej, ale skala skrócenia wymaganego czasu była większa w przypadku umów końcowych. Ze wstępnych danych można wywnioskować, że czas, potrzebny na zdobycie finansowania zakupu, spadł w marcu do 22 dni, przy średniej z zeszłego roku na poziomie ponad 42 dni. Za takim skróceniem nie przemawia sytuacja na rynku kredytowym, która po następującej stopniowo i trwającej przeszło rok poprawie, w ostatnich miesiącach odrobinę pogorszyła się, w związku z zacieśnianiem polityki pieniężnej przez Radę Polityki Pieniężnej. Na wynik tego wskaźnika cień rzucił także duży udział transakcji gotówkowych. W kolejnych miesiącach wspomniany efekt nie powinien już występować. Gdyby powtórzyły się sezonowe zależności, przyszłość przyniosłaby wydłużenie procesu sprzedaży mieszkań.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria prawna KL Law Polska Sp. z o.o.

Ekspert z zakresu prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama