reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek nieruchomości > Jak zmieniały się ofertowe ceny mieszkań na rynku wtórnym w roku 2010?

Jak zmieniały się ofertowe ceny mieszkań na rynku wtórnym w roku 2010?

W 2010 r. w 15 polskich miastach średnie ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym poszły w górę o 2,6%. Jest to poziom zbliżony do inflacji. Rynek mieszkaniowy jest zróżnicowany, zaś ceny mieszkań nie we wszystkich miejscowościach zachowywały wartość podobną do zeszłorocznej.

W grupie miast, charakteryzujących się najwyższym poziomem cen w ciągu ostatnich 12 miesięcy, znalazły się Warszawa, Wrocław, Kraków, Poznań, Gdańsk, Gdynia i Sopot. W miejscowościach tych cena ofertowa wzrosła średnio o 2,5%. Duży wkład we wspomniany wzrost ma Wrocław, gdzie średnia cena jest o 7% wyższa niż przed rokiem. W kolejnych na liście miastach, Warszawie i Krakowie, ceny ofertowe są wyższe o 2,8% i 3%, czyli nieznacznie ponad poziomem inflacji, co pozwala na uznanie tych rynków za stabilne. W pozostałych miastach z najdroższej siódemki wzrost cen ofertowych jest mniejszy od poziomu wskaźnika inflacji. W Poznaniu i Gdyni średnie ceny wzrosły o 1,6%, w Gdańsku – o 1,1% a w Sopocie – tylko o 0,5%.


Źródło: Raport Szybko.pl i Expandera

Polecamy serwis: Lokaty

W ósemce miast, charakteryzujących się poziomem cen poniżej 5 tysięcy zł za metr, znalazły się Łódź, Lublin, Szczecin, Toruń, Opole, Olsztyn, Białystok i Katowice. Nie można w tym przypadku mówić o jednolitej tendencji w zakresie zmian cen. Co prawda średnia zmiana, liczona dla wszystkich ośmiu miast, jest dodatnia i wynosi +1,7%, ale to głównie zasługa wzrostu cen ofertowych w Łodzi o 7,7%, wynoszącej prawie 6% podwyżki w Białymstoku i o 5,3% wyższej ceny w Lublinie. O 3,1% wzrosła również cena metra kwadratowego w Opolu. We wszystkich czterech lokalizacjach wzrost ceny ofertowej przekracza wysokość poziomu inflacji, więc można mówić o realnym wzroście oczekiwań sprzedających w tych miastach.

W Olsztynie, Szczecinie, Toruniu i Katowicach ceny ofertowe spadły, odpowiednio o 4,5%, 1,3% i 0,8%. Rozbieżności w kierunku zmian cen mieszkań, które obserwujemy w tej grupie miejscowości, świadczą o tym, jak ważne są lokalne uwarunkowania: sytuacja gospodarcza miasta, jego atrakcyjność, skala migracji do i z aglomeracji miejskiej oraz ilość, rodzaj i jakość istniejących, jak również tworzących się zasobów mieszkaniowych.


Źródło: Raport Szybko.pl i Expandera

Źródło: Expander i Szybko.pl

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Informacja Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama