REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Większy zarobek z najmu lokali

Emil Szweda

REKLAMA

REKLAMA

W ostatnim miesiącu zaobserwować można było podwyższenie stawek najmu lokali. W efekcie średnia rentowność najmu lokali wzrosła w kwietniu do 4,54 proc. z 4,45 miesiąc wcześniej.

REKLAMA

Mimo wzrostu cen mieszkań (mediany cen transakcyjnych uzyskanej na podstawie transakcji klientów Open Finance i Home Broker) i większej liczby ogłoszeń o wynajem, obliczana przez nas rentowność najmu mieszkań w kwietniu była wyższa niż przed miesiącem. Złożył się na to wzrost stawek najmu w Krakowie, Łodzi i Warszawie, przy ich spadku w Poznaniu i utrzymaniu stawek ofertowych w Gdańsku, Gdyni i Wrocławiu.

REKLAMA

Rynek najmu korzysta z ożywienia widocznego na rynku transakcji kupna-sprzedaży mieszkań i naśladuje jego tendencje cenowe. Od kilku miesięcy obserwujemy wyhamowanie tempa spadku cen transakcyjnych, a początek roku przyniósł nawet ich niewielki wzrost. Jednak wzrost stawek najmu ma ograniczony potencjał ze względu na spadające oprocentowanie kredytów (w poniedziałek trzymiesięczna stopa WIBOR spadła do rekordowo niskiego poziomu 3,93 proc.), co oznacza, że stojący przed dylematem kupić mieszkanie czy wynająć, łatwiej mogą decydować się na pierwszą z opcji.

Zobacz też serwis: Najem

Rentowność najmu mieszkań w poszczególnych miastach w kwietniu 2010 roku

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Miasto

Cena

(w PLN za m2)

Stawka najmu

(w PLN za m2)

Rentowność brutto

(w proc.)

Rentowność netto

(w proc.)

Gdańsk

5852

33,25

5,14

4,64

Gdynia

5722

30,40

4,73

4,26

Kraków

6350

33,25

4,55

4,09

Łódź

4151

26,60

5,57

5,00

Poznań

5732

34,20

5,42

4,89

Warszawa

7822

43,70

4,94

4,45

Wrocław

6278

35,15

4,92

4,42

Średnia

-

-

5,04

4,54

Źródło: ceny transakcyjne Open Finance za marzec; oferty najmu z serwisu Oferty.net, zaktualizowane w czasie ostatnich 30 dni (od 12 kwietnia wstecz) i obniżone o 5 proc. Założyliśmy 10,5 miesięczny okres wynajmu mieszkania, 4 PLN za metr miesięcznego czynszu dla administracji płaconego przez właściciela (5 PLN w Krakowie i Wrocławiu oraz 6 PLN w Warszawie). Stawka podatku ryczałtowego w wysokości 8,5 proc.

W tym samym czasie spora część banków zdecydowała się obniżyć oprocentowanie depozytów, co sprawia, że lokowanie pieniędzy w mieszkania pod wynajem jest bardziej opłacalnym działaniem niż zakładanie lokat bankowych, a różnica na korzyść inwestycji w mieszkanie wzrosła z 24 do 49 pkt bazowych w ciągu zaledwie miesiąca. Oczywiście należy pamiętać, że mówimy o średniej bankowej ofercie – spośród najwyżej oprocentowanych lokat nadal znajdziemy takie, które dają oprocentowanie wyższe niż liczona przez nas średnia rentowność inwestycji w mieszkanie pod wynajem. Jednak i w tym wypadku należy pamiętać, że opisujemy tylko pewnego rodzaju średnie, co oznacza, że przedstawiona rentowność może być zarówno wyższa jak i niższa od przedstawionej. W szczególności na rentowność najmu mieszkania wpływ mają takie czynniki jak cena zakupu (wraz z dodatkowymi opłatami), wynegocjowana wysokość czynszu, okresy przestoju, koszty remontów, wysokość opłat dla administracji czy wreszcie zmiana wartości samego mieszkania.

Zobacz też serwis: Nieruchomości

REKLAMA

Nadal najzyskowniejszą formą bezpiecznych inwestycji pozostają obligacje skarbowe. Co prawda w kwietniowej ofercie obligacji zaszły wręcz rewolucyjne zmiany, ale w przypadku obligacji 10-letnich (a tych używamy do porównań) oprocentowanie jest wyraźnie niższe (spadło z 6,75 do 5,25 proc.) tylko w pierwszym roku istnienia obligacji. W kolejnych latach marża rośnie do 3 pkt proc. ponad inflację (w pierwszym roku jest to 2,25 proc.), stąd w naszych obliczeniach (przy założeniu, że inflacja za rok będzie taka sama jak obecnie) to właśnie obligacje 10-letnie prezentują się najbardziej korzystnie. Ale o ile miesiąc temu ich przewaga nad średnią rentownością najmu wynosiła prawie 70 pkt bazowych, to obecnie są to 32 pkt.

O atrakcyjności inwestycji w mieszkania względem lokat bankowych czy obligacji decydują także różnice w stawkach podatkowych. Ryczałtowa stopa podatku od zysków z lokat bankowych wynosi 19 proc., a od przychodów z najmu okazjonalnego 8,5 proc.

Zobacz też serwis: Podatki

Porównanie rentowności najmu mieszkania, lokaty bankowej i obligacji 10-letnich

Rodzaj inwestycji

Rentowność brutto

(w proc.)

Rentowność netto

(w proc.)

Zakup mieszkania na wynajem

5,04

4,54

Roczna lokata bankowa

5,00

4,05

Obligacje 10-letnie*

6,00

4,86

*oprocentowanie po pierwszym roku życia obligacji, przy założeniu utrzymania inflacji. W pierwszym roku oprocentowanie jest niższe. Źródło: obliczenia Open Finance.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA