REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jedna piąta pomocy rządowej poszła na nagrody

Krzysztof Stępień

REKLAMA

REKLAMA

Rządowa pomoc dla banków w Ameryce może budzić coraz większe kontrowersje. Mimo załamania się wyników finansowych w ubiegłym roku największe instytucje wypłaciły blisko 33 mld USD bonusów. To prawie jedna piąta środków, jakimi wsparli je podatnicy.

REKLAMA

Raport przygotowany przez prokuratora Andrew Cuomo niesie ze sobą wiele innych ciekawych informacji. Goldman Sachs, Morgan Stanley oraz JP Morgan wypłaciły w minionym roku 18 mld USD bonusów podczas, gdy z programu pomocowego TARP pozyskały 45 mld USD, a ich łączny zysk wyniósł w tym czasie 9,6 mld USD. Citigroup i Merrill Lynch, które miały w 2008 r. po ponad 27 mld USD strat, wypłaciły odpowiednio 5,3 mld USD i 3,6 mld USD bonusów. Łącznie w 9 przebadanych bankach wyniosły one 32,6 mld USD. Instytucje te uzyskały łącznie 175 mld USD pomocy rządowej.

REKLAMA

Przynajmniej 1 mln USD bonusu w JP Morgan otrzymało 1626 pracowników, w Goldman Sachs było ich 953, a w Citigroup – 738. W Merrill Lynch na takie świadczenia zasłużyło 696 osób, w Morgan Stanley – 428, w Bank of America - 172, a w Wells Fargo - 62. Najwyższe bonusy płacił Goldman Sachs, w którym przeciętnie sięgały one 160,4 tys. USD. Otrzymało je ponad 30 tys. pracowników. W Bank of America 243 tys. osób dostało średnio po 13,6 tys. USD. W Morgan Stanley średnia nagroda sięgała 95,3 tys. USD, w Merrill Lynch – 61 tys. USD, w Wells Fargo – 3,5 tys. USD, a w JP Morgan - 38,6 tys. USD. Widać więc, że wielkość bonusów zależy w dużym stopniu od specyfiki działania banku, czy jest podmiotem inwestycyjnych, utrzymującym się z działalności na rynkach finansowych, czy też świadczącym w większym stopniu tradycyjne usługi.

REKLAMA

Przy okazji publikacji wyników za II kwartał przez amerykańskie banki mogliśmy się przekonać, jak sytuacja pod względem wynagrodzeń wygląda w tym roku, kiedy instytucje finansowe zaczęły wstawać z kolan. Morgan Stanley ustanowił w tym czasie rekord wypłat (pensje i bonusy) dla pracowników. Sięgnęły one 72% przychodów, podczas gdy średnio w obecnej dekadzie taka relacja w firmach inwestycyjnych kształtowała się na poziomie 48%. Blisko tej średniej w I połowie tego roku były natomiast Goldman Sachs oraz JP Morgan. Jednocześnie Goldman Sachs ustanowił w I połowie tego roku rekord wypłat dla pracowników – 11,4 mld USD.

Naciski polityczne na branże bankową, by w większym stopniu powiązać wynagrodzenia z kondycją finansową firm, powodują, że część instytucji planuje zmiany w sposobie wynagradzania. JP Morgan zapowiedział zwiększenie podstawowej płacy w 2010 r. Idzie więc w ślady Morgan Stanley, który też na taki ruch się zdecydował. Citigroup chce zwiększyć podstawowe płace nawet o 50%. To jednak oznacza, że system płacowy w amerykańskich instytucjach usztywnia się. Trudniej będzie o efektywne zarządzanie płacami w zależności od zmieniających się warunków rynkowych. Zmiany w sposobach wynagradzania są elementem walki o najlepszych pracowników.

Z przeprowadzonego pod koniec czerwca badania wśród pracujących na Wall Street wynika, że 46% z nich już doświadczyło zmiany sposobu wynagradzania. Jednocześnie ze wspomnianej ankiety wynika, że zaledwie 10% osób z tych, którym zmieniono sposób wynagradzania, jest zadowolonych ze swojej pracy i nie szuka możliwości odejścia. Wśród tych, którzy nie doznali zmian systemu płacowego, odsetek zadowolonych sięga 16%.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

REKLAMA

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

REKLAMA

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

REKLAMA