REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jedna piąta pomocy rządowej poszła na nagrody

Krzysztof Stępień

REKLAMA

REKLAMA

Rządowa pomoc dla banków w Ameryce może budzić coraz większe kontrowersje. Mimo załamania się wyników finansowych w ubiegłym roku największe instytucje wypłaciły blisko 33 mld USD bonusów. To prawie jedna piąta środków, jakimi wsparli je podatnicy.

REKLAMA

Raport przygotowany przez prokuratora Andrew Cuomo niesie ze sobą wiele innych ciekawych informacji. Goldman Sachs, Morgan Stanley oraz JP Morgan wypłaciły w minionym roku 18 mld USD bonusów podczas, gdy z programu pomocowego TARP pozyskały 45 mld USD, a ich łączny zysk wyniósł w tym czasie 9,6 mld USD. Citigroup i Merrill Lynch, które miały w 2008 r. po ponad 27 mld USD strat, wypłaciły odpowiednio 5,3 mld USD i 3,6 mld USD bonusów. Łącznie w 9 przebadanych bankach wyniosły one 32,6 mld USD. Instytucje te uzyskały łącznie 175 mld USD pomocy rządowej.

REKLAMA

Przynajmniej 1 mln USD bonusu w JP Morgan otrzymało 1626 pracowników, w Goldman Sachs było ich 953, a w Citigroup – 738. W Merrill Lynch na takie świadczenia zasłużyło 696 osób, w Morgan Stanley – 428, w Bank of America - 172, a w Wells Fargo - 62. Najwyższe bonusy płacił Goldman Sachs, w którym przeciętnie sięgały one 160,4 tys. USD. Otrzymało je ponad 30 tys. pracowników. W Bank of America 243 tys. osób dostało średnio po 13,6 tys. USD. W Morgan Stanley średnia nagroda sięgała 95,3 tys. USD, w Merrill Lynch – 61 tys. USD, w Wells Fargo – 3,5 tys. USD, a w JP Morgan - 38,6 tys. USD. Widać więc, że wielkość bonusów zależy w dużym stopniu od specyfiki działania banku, czy jest podmiotem inwestycyjnych, utrzymującym się z działalności na rynkach finansowych, czy też świadczącym w większym stopniu tradycyjne usługi.

REKLAMA

Przy okazji publikacji wyników za II kwartał przez amerykańskie banki mogliśmy się przekonać, jak sytuacja pod względem wynagrodzeń wygląda w tym roku, kiedy instytucje finansowe zaczęły wstawać z kolan. Morgan Stanley ustanowił w tym czasie rekord wypłat (pensje i bonusy) dla pracowników. Sięgnęły one 72% przychodów, podczas gdy średnio w obecnej dekadzie taka relacja w firmach inwestycyjnych kształtowała się na poziomie 48%. Blisko tej średniej w I połowie tego roku były natomiast Goldman Sachs oraz JP Morgan. Jednocześnie Goldman Sachs ustanowił w I połowie tego roku rekord wypłat dla pracowników – 11,4 mld USD.

Naciski polityczne na branże bankową, by w większym stopniu powiązać wynagrodzenia z kondycją finansową firm, powodują, że część instytucji planuje zmiany w sposobie wynagradzania. JP Morgan zapowiedział zwiększenie podstawowej płacy w 2010 r. Idzie więc w ślady Morgan Stanley, który też na taki ruch się zdecydował. Citigroup chce zwiększyć podstawowe płace nawet o 50%. To jednak oznacza, że system płacowy w amerykańskich instytucjach usztywnia się. Trudniej będzie o efektywne zarządzanie płacami w zależności od zmieniających się warunków rynkowych. Zmiany w sposobach wynagradzania są elementem walki o najlepszych pracowników.

Z przeprowadzonego pod koniec czerwca badania wśród pracujących na Wall Street wynika, że 46% z nich już doświadczyło zmiany sposobu wynagradzania. Jednocześnie ze wspomnianej ankiety wynika, że zaledwie 10% osób z tych, którym zmieniono sposób wynagradzania, jest zadowolonych ze swojej pracy i nie szuka możliwości odejścia. Wśród tych, którzy nie doznali zmian systemu płacowego, odsetek zadowolonych sięga 16%.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA