REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jedna piąta pomocy rządowej poszła na nagrody

Krzysztof Stępień

REKLAMA

REKLAMA

Rządowa pomoc dla banków w Ameryce może budzić coraz większe kontrowersje. Mimo załamania się wyników finansowych w ubiegłym roku największe instytucje wypłaciły blisko 33 mld USD bonusów. To prawie jedna piąta środków, jakimi wsparli je podatnicy.

REKLAMA

Raport przygotowany przez prokuratora Andrew Cuomo niesie ze sobą wiele innych ciekawych informacji. Goldman Sachs, Morgan Stanley oraz JP Morgan wypłaciły w minionym roku 18 mld USD bonusów podczas, gdy z programu pomocowego TARP pozyskały 45 mld USD, a ich łączny zysk wyniósł w tym czasie 9,6 mld USD. Citigroup i Merrill Lynch, które miały w 2008 r. po ponad 27 mld USD strat, wypłaciły odpowiednio 5,3 mld USD i 3,6 mld USD bonusów. Łącznie w 9 przebadanych bankach wyniosły one 32,6 mld USD. Instytucje te uzyskały łącznie 175 mld USD pomocy rządowej.

REKLAMA

Przynajmniej 1 mln USD bonusu w JP Morgan otrzymało 1626 pracowników, w Goldman Sachs było ich 953, a w Citigroup – 738. W Merrill Lynch na takie świadczenia zasłużyło 696 osób, w Morgan Stanley – 428, w Bank of America - 172, a w Wells Fargo - 62. Najwyższe bonusy płacił Goldman Sachs, w którym przeciętnie sięgały one 160,4 tys. USD. Otrzymało je ponad 30 tys. pracowników. W Bank of America 243 tys. osób dostało średnio po 13,6 tys. USD. W Morgan Stanley średnia nagroda sięgała 95,3 tys. USD, w Merrill Lynch – 61 tys. USD, w Wells Fargo – 3,5 tys. USD, a w JP Morgan - 38,6 tys. USD. Widać więc, że wielkość bonusów zależy w dużym stopniu od specyfiki działania banku, czy jest podmiotem inwestycyjnych, utrzymującym się z działalności na rynkach finansowych, czy też świadczącym w większym stopniu tradycyjne usługi.

REKLAMA

Przy okazji publikacji wyników za II kwartał przez amerykańskie banki mogliśmy się przekonać, jak sytuacja pod względem wynagrodzeń wygląda w tym roku, kiedy instytucje finansowe zaczęły wstawać z kolan. Morgan Stanley ustanowił w tym czasie rekord wypłat (pensje i bonusy) dla pracowników. Sięgnęły one 72% przychodów, podczas gdy średnio w obecnej dekadzie taka relacja w firmach inwestycyjnych kształtowała się na poziomie 48%. Blisko tej średniej w I połowie tego roku były natomiast Goldman Sachs oraz JP Morgan. Jednocześnie Goldman Sachs ustanowił w I połowie tego roku rekord wypłat dla pracowników – 11,4 mld USD.

Naciski polityczne na branże bankową, by w większym stopniu powiązać wynagrodzenia z kondycją finansową firm, powodują, że część instytucji planuje zmiany w sposobie wynagradzania. JP Morgan zapowiedział zwiększenie podstawowej płacy w 2010 r. Idzie więc w ślady Morgan Stanley, który też na taki ruch się zdecydował. Citigroup chce zwiększyć podstawowe płace nawet o 50%. To jednak oznacza, że system płacowy w amerykańskich instytucjach usztywnia się. Trudniej będzie o efektywne zarządzanie płacami w zależności od zmieniających się warunków rynkowych. Zmiany w sposobach wynagradzania są elementem walki o najlepszych pracowników.

Z przeprowadzonego pod koniec czerwca badania wśród pracujących na Wall Street wynika, że 46% z nich już doświadczyło zmiany sposobu wynagradzania. Jednocześnie ze wspomnianej ankiety wynika, że zaledwie 10% osób z tych, którym zmieniono sposób wynagradzania, jest zadowolonych ze swojej pracy i nie szuka możliwości odejścia. Wśród tych, którzy nie doznali zmian systemu płacowego, odsetek zadowolonych sięga 16%.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

REKLAMA

Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

REKLAMA