REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Banki oddają pieniądze podatników

Łukasz Wróbel
analityk rynków finansowych

REKLAMA

REKLAMA

Instytucje finansowe wolą drożej pozyskać kapitał z rynku i działać na dotychczasowych zasadach, niż obracać państwowymi pieniędzmi i podlegać rygorystycznym wymaganiom.

REKLAMA

Bank Morgan Stanley jest dobrym przykładem kilku zjawisk, które mają obecnie miejsce w branży finansowej. Po pierwsze wbrew powszechnej opinii największe banki w ciągu ostatnich kilku miesięcy nie tylko przestały wyciągać rękę po państwowe pieniądze, ale także zaczęły już spłacać zaciągnięte w nadzwyczajnych okolicznościach kredyty i poręczenia. Morgan Stanley oddał w II kwartale rządowi amerykańskiemu całość pożyczki w kwocie 10 mld USD powiększonej o ponad 500 mln USD dywidendy.

REKLAMA

To nie tyle dobry gest firmy, która jesienią ubiegłego roku, aby uniknąć bankructwa musiała przekształcić z drugiej co do wielkości firmy inwestycyjnej (po Goldman Sachs) w klasyczny bank, ale raczej racjonalizacja kosztów, bowiem razem z państwowymi pieniędzmi instytucje otrzymały szereg ograniczeń i wytycznych. Analitycy Agencji Bloomberg zwracają uwagę, że póki co podatnicy wyszli całkiem nieźle na pomaganiu bankom, bo np. stopa zwrotu wypracowana na poręczeniach udzielonym Goldman Sachs wyniosła ok. 23 proc.

REKLAMA

Drugi trend to wojna o talenty między największymi instytucjami. Kiedy rzeczywiste bezrobocie w USA sięga w niektórych stanach 20 proc. (mowa o nieoficjalnych liczbach, które nie znajdują odzwierciedlenia w rządowych publikacjach), banki wolą podnieść wynagrodzenia najbardziej przydatnym pracownikom, bez których restrukturyzacja mogłaby się nie powieść. Morgan Stanley wiedzie prym w tej dziedzinie - bank przeznaczył na fundusz płac więcej niż trzy czwarte przychodów wypracowanych w całym II kwartale, przy czym średnia dla branży wynosiła mniej niż 50 proc. przychodów.

Trzecie zjawisko, o którym wspominaliśmy od kilkunastu tygodni, to rosnące straty i tworzenie wysokich rezerw w sektorze nieruchomości komercyjnych, gdzie scenariusz z detalicznego rynku subprime dopiero zaczyna się powielać. I wreszcie po czwarte: koszt finansowania. Chociaż stopy procentowe w USA są tuż nad poziomem 0 proc. instytucje finansowe płacą za kapitał nawet kilkanaście razy więcej, czego przykładem jest spółka CIT, o której głośno było na początku tygodnia z powodu możliwego bankructwa. Wierzyciele, co prawda udzielili spółce ponad 2 mld USD pożyczki, jednak nie działają oni charytatywnie i cenę za wysokie ryzyko ustalili o ok. trzynaście punktów procentowych wyżej niż LIBOR.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA