REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dlaczego reformy oszczędnościowe w Grecji są konieczne dla strefy euro?

Jan Mazurek
Jan Mazurek
www.moneymarket.pl
Strach Greków przed reformami oszczędnościowymi jest przesadzony. Fot. Fotolia
Strach Greków przed reformami oszczędnościowymi jest przesadzony. Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Stawiając pod znakiem zapytania plan oszczędnościowy Grecji i decydując się na referendum, premier Grecji wbija gwóźdź do trumny swojego kraju. Bez reformy oszczędnościowej Hellada w niedalekiej przyszłości zbankrutuje. Jeżeli greckie społeczeństwo odrzuci propozycje działań oszczędnościowych, samo będzie sobie winne.

Nie należy obawiać się, że rzekomo drastyczne reformy oszczędnościowe zagrożą egzystencji greckiego społeczeństwa. Ograniczyłyby one Grekom nadmierne przywileje, lecz bez wielu z nich radzi sobie większość narodów naszego regionu. Pomimo pewnych restrykcji, poziom życia w Grecji i tak byłby wyższy niż np. na Słowacji, której społeczeństwo, jak na ironię, musi dokładać się do utrzymania wysokiego poziomu życia Greków.

REKLAMA

REKLAMA

Jest wysoce prawdopodobne, że Grecy opowiedzą się przeciwko zaciskaniu pasa. Naród nawykły do życia ponad stan będzie twardo bronić statusu sfinansowanego cudzym pieniądzem. Za błędy i działania populistyczne socjalistycznych rządów muszą teraz płacić podatnicy z innych krajów.

Grecy kpią z pomysłów eurokratów. Winnych nie brakuje w centrum zarządzania Unią Gospodarczą i Walutową – już w 2005 roku dług Grecji przewyższał wartość rocznego PKB, i uszło to uwadze skrupulatnych urzędników w Brukseli. Nie przeszkadzało natomiast chciwym bankom ryzykownie inwestować w obligacje Hellady, aby maksymalizować zyski.

Przeczytaj również: Wyniki struktur powiązanych z indeksami giełdowymi lub koszykami akcji

Dziś dłużnicy proszą o pomoc podatników. Wykorzystując uprzywilejowaną pozycję w gospodarce, otrzymują ją, gdyż o tym decydują politycy, którzy chcą kupić czas dla siebie. Za wszystko płaci podatnik, czyli klient banku, na co dzień traktowany przedmiotowo przez tą instytucję.
Po czwartkowej euforii, jaka wybuchła po „wymyśleniu” ozdrowieńczej recepty dla Grecji, a także dla Eurolandu, przyszedł czas na refleksję. Już w piątek opadły pozytywne emocje. Natomiast 1 listopada pikowały ceny akcji – na wieść o referendum, jakie zamierza rozpisać  Papandreu. Takie zachowanie zdezorientowanych i sfrustrowanych inwestorów jest przyczyną niestabilności rynków finansowych, a zatem ich niskiej efektywności w zakresie obiektywnej wyceny kapitału.
Padają ostatnie bastiony obrony przed europejskim kryzysem, zrodzonym przez egoizm, nieodpowiedzialność i biurokrację, które panowały latami od Morza Egejskiego po Morze Północne i Ocean Atlantycki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Kursy walut

REKLAMA

Należy zastanowić się nad fundamentami i siłą strefy euro, którą jest w stanie zachwiać niewypłacalność jedenastomilionowego kraju, jakim jest Grecja. Jakie są więc szanse na zażegnanie rosnącej groźby kryzysu, nadciągającego ze strony Włoch czy Hiszpanii?
W takiej sytuacji zyskiwać będą aktywa, pozwalające uchronić dorobek ludzi przed skutkami chybionych działań bankierów i polityków. Mowa jest o złocie, które pozostaje odporne na zawirowania w gospodarce i polityce.

W ciągu 10 dni, do 2 listopada, notowania złota wzrosły o ponad 100 dolarów na uncji, czyli 6 proc. Jeszcze więcej w ujęciu procentowym podrożało srebro, na które coraz częściej pada wybór, ponieważ stanowi ono cel dla inwestycji, zabezpieczających przed skutkami kryzysu.

Warto mieć na względzie to, że bez wprowadzenie reformy oszczędnościowej strefa euro może się załamać.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA