| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Amerykański rynek pracy zachwiał giełdami

Amerykański rynek pracy zachwiał giełdami

Publikacja danych dotyczących liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych Amerykanów nieoczekiwanie skróciła niepewność w oczekiwaniu na piątkowe informacje o zmianie liczby miejsc pracy w sektorze pozarolniczym. Pogrzebała też prawdopodobnie nadzieje byków na kontynuację trwającej prawie rok tendencji wzrostowej.

Jeśli piątkowe dane nie będą w stanie pozytywnie zaskoczyć, możemy zacząć odliczanie wielkości „tej” korekty. Skala przeceny na początku sesji za oceanem nie pozostawia wątpliwości, że jej przebieg może być dość dynamiczny. Po niecałej godzinie handlu S&P500 tracił 2 proc. Paradoksalnie, może to mieć „ożywczy” wpływ na rynek. Kilkunastoprocentowy spadek indeksów w najbliższych tygodniach dawałby szansę na lepszą koniunkturę w dalszej części roku.

GPW

Początek sesji na naszym parkiecie nie zwiastował wielkiej przewagi niedźwiedzi. Główne indeksy zniżkowały na otwarciu o 0,3-0,5 proc. Podaż jednak dość szybko przejęła inicjatywę i skala spadków zdecydowanie się powiększyła. W południe WIG20 tracił już 1,5 proc., a wskaźnik szerokiego rynku niewiele mu ustępował. Sekundował im sWIG80, zniżkujący o około 1 proc. Nieco lepiej radził sobie indeks średnich firm, ale i on tracił 0,7 proc. W gronie spadkowiczów przewodziły firmy surowcowe. Akcje KGHM spadały nawet o 3 proc. i zdecydowanie „pomagała” im w tym sytuacja na rynku miedzi. Notowania metalu znalazły się na poziomie najniższym od listopada ubiegłego roku, a silny, przekraczający 3,5 proc. spadek ze środy może wskazywać, że nastroje inwestorów pogorszyły się na dłużej. Do 3 proc. dochodziła też zniżka cen papierów PKN Orlen, ponad 2 proc. traciły walory Lotosu. Kiepsko sprawowały się także banki. Akcje BZ WBK i BRE zniżkowały po ponad 2 proc., starały się im dorównać papiery Pekao i PKO.

Publikacja danych zza oceanu dopełniła dzieła zniszczenia, a skala przeceny na naszym rynku należała do najpoważniejszych w Europie. Nasze największe spółki traciły po 5 proc., walory KGHM na fixingu przeceniono o 6,7 proc. WIG20 stracił 4,11 proc., indeks szerokiego rynku zniżkował o 3,34 proc., mWIG40 o 2,39 proc., a sWIG80 o 1,84 proc. Obroty przekroczyły 1,6 mld zł.

Giełdy zagraniczne

Spore wzrosty z pierwszych dwóch dni tygodnia prowokowały w środę inwestorów na Wall Street do wyprzedaży akcji. Przecena nie była duża, ale widać było nerwowość przed piątkowymi danymi o zmianie liczby zatrudnionych. Opublikowane wczoraj raporty dotyczące rynku pracy nie dały jednoznacznych wskazówek, więc rosnąca niepewność wystraszyła byki. Także nieco niższy, niż się spodziewano wskaźnik aktywności gospodarczej w usługach sprzyjał podaży. S&P500 stracił 6 punktów, czyli 0,55 proc. i ani przez moment nie zdołał wyjść nad kreskę. Poziom 1100 punktów znów sprawia trudności. Nastroje wyraźnie się ochłodziły.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Polska Izba Biegłych Rewidentów

Samorząd zawodowy biegłych rewidentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »