REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fundusze akcji od sześciu miesięcy dają zarobić

Krzysztof Stępień
wykres wzrost
wykres wzrost

REKLAMA

REKLAMA

Sierpień był kolejnym bardzo udanym miesiącem dla funduszy inwestycyjnych. Wszystkie strategie inwestycyjne sklasyfikowane w rankingu Expandera, niezależnego doradcy finansowego, przyniosły zyski, wynoszące średnio od 0,3% dla funduszy polskich papierów dłużnych do 11,7% dla funduszy akcji małych i średnich spółek. Inwestycje w fundusze w ostatnich 6 miesiącach dały zarobić nawet ponad 100%!

REKLAMA

Tylko w sierpniu najlepszy fundusz w zestawieniu, Arka Rozwoju Nowej Europy, który wyceniany jest w euro, zyskał 18,2%. Inne podmioty inwestujące w regionie Europy Środkowej i Wschodniej też uplasowały się w czołówce rankingu. Rynki takie jak: Litwa (wzrost o 43%), Estonia (plus 34%), Bułgaria (27,5%), Serbia (24,7%), Łotwa (20,9%), Kazachstan (17%), Węgry (12,2%), Czechy (9%) znalazły się w zeszłym miesiącu w gronie najsilniej rosnących na świecie. W takim towarzystwie wzrost WIG o 7,6% oraz WIG20 o 3,5% wygląda dosyć mizernie.

REKLAMA

Uniwersalne fundusze akcji polskich zyskały w zeszłym miesiącu przeciętnie 6,5%. Prawie 1/5 podmiotów w tej grupie wypracowała jednak dwucyfrowe stopy zwrotu w skali miesiąca. Rekordzista, Aviva Investors Nowych Spółek, odnotował wzrost wartości jednostki o 16,6%. Można przypuszczać, że stopy zwrotu znacznie przewyższające zmianę WIG to wynik sporego udziału w portfelach spółek z mWIG40. Indeks ten w sierpniu wzrósł o 14,5%, najmocniej wśród indeksów obrazujących sytuację w poszczególnych segmentach rynku. Spore wzrosty mogły być też efektem przeważenia akcji deweloperów (WIG-Deweloperzy zyskał 23,9% i był zdecydowanie najlepszym indeksem branżowym, a druga najważniejsza w tym indeksie spółka, Immoeast, poszła w górę o 3/4).

REKLAMA

Silna zwyżka w gronie średnich i małych spółek (sWIG80 zyskał 11,5%) spowodowała, że fundusze lokujące w tym segmencie są jako grupa liderem sierpniowego zestawienia. Nie oznacza to jednak, że inwestycja w dowolny fundusz z grupy małych i średnich spółek dała zwrot dwucyfrowy w skali miesiąca. Najsłabszy w tej grupie PKO/CS Akcji MIŚ Spółek zyskał tylko 4,6%.

O ile w skali 12 miesięcy sporo funduszy notuje jeszcze straty, to już wyniki półroczne wyglądają bardzo atrakcyjnie. W zestawieniu Expandera 4 fundusze wypracowały stopy zwrotu przekraczające 100%. To oznacza, że przez 6 miesięcy przynajmniej podwoiły kwotę powierzonego im kapitału. Rekordzista, Arka Akcji Środkowej i Wschodniej Europy, zarobił 128%. Kilkudziesięcioprocentowe zyski, a co dopiero trzycyfrowe, mogą być zachętą do inwestycji w fundusze akcji dla osób oczekujących szybkiego zysku. W ocenie analityków Expandera takie działanie obarczone jest dziś jednak bardzo wysoki ryzykiem, zwłaszcza w przypadku angażowania całości lub dużej części posiadanego kapitału.

Od kilku dni jesteśmy świadkami silnej przeceny na warszawskiej giełdzie i rynkach światowych. Skala spadku powinna ułatwić ocenę czy przecena jest jedynie korektą trwającego od 6 miesięcy trendu rosnącego, czy raczej to on był jedynie odreagowaniem po półtorej roku tendencji spadkowej. Środowa przecena o przeszło 4% w przypadku WIG spowodowała, że od szczytu nasz parkiet stracił już mniej więcej tyle, ile wyniosły najsilniejsze zniżki w ostatnich 6 miesiącach. Jeśli teraz skala spadków okaże się większa, to przemawiać to będzie za rozpoczęciem korekty całego 6-miesięcznego ruchu w górę. To może przynieść zniżkę WIG przynajmniej do 32-33 tys. pkt.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku regularnych inwestycji w fundusze z bardzo długim horyzontem inwestycyjnym (np. oszczędzanie na emeryturę). Dla takich inwestorów dywagacje na temat tego, co jest korektą, a co trendem głównym, nie mają większego znaczenia. Paradoksalnie dla takich osób zniżki cen akcji, zwłaszcza w początkowym okresie akumulacji jednostek uczestnictwa, są korzystniejszym zjawiskiem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA