reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Zapowiedź regresu koniunktury w USA

Zapowiedź regresu koniunktury w USA

Negocjacje, dotyczące zwiększenia limitu zadłużenia w USA, można uznać za zakończone. Charakter debaty publicznej i dyskusji wewnątrz partii uświadomił inwestorom skalę problemu. Nie obejdzie się bez zmniejszenia wydatków państwa, również zwiększenie roli fiskusa wydaje się wielce prawdopodobne.

Wszystkie tego rodzaju działania mają na krótką metę efekt ograniczający wzrost gospodarczy. Uświadomienie sobie tych konsekwencji przypada na bardzo zły moment, kiedy globalna gospodarka dostaje mocnej zadyszki. Po raz kolejny udowodniły to lipcowe wskaźniki aktywności przemysłu, które w części krajów spadły do poziomów, zapowiadających już nie spowolnienie rozwoju, ale regres koniunktury, a w innych stanach gwałtownie wyhamowały. W skali globalnej wskaźnik PMI spadł w lipcu do 50,6 pkt. z 52,3 pkt. miesiąc wcześniej.

Teraz pozostaje czekać na to, co przyniosą wskaźniki, obrazujące sytuację w sektorze usług, który odzwierciedla możliwości wydawania środków przez konsumentów. Ostatnie wiadomości o pogarszaniu się nastrojów konsumentów w tym kontekście mają wymowne znaczenie.

Atmosfera na rynkach finansowych robi się coraz bardziej nerwowa, czego dowodem może być poniedziałkowa sesja w Niemczech. Przyniosła ona gwałtowne wahania notowań z blisko 3-proc. zniżką jako ostatecznym bilansem sesji. O słabości giełd świadczy to, że po tak dużej przecenie dziś ruch w dół jest kontynuowany. To znacząco przybliża do utrwalenia zniżek.

Dowiedz się także: Jak duże cięcia budżetowe pomogłyby rozwiązać problemy USA?

Po raz trzeci z rzędu w ujęciu miesięcznym podniosły się wydatki budowlane w Ameryce. W czerwcu wzrost wyniósł 0,2% po 0,3-proc. zwyżce miesiąc wcześniej. W skali roku utrzymuje się jednak nadal regres. W czerwcu sięgał 4,7%. Na wynik z tego miesiąca złożyła się poprawa w zakresie wydatków prywatnych, choć w segmencie mieszkaniowym doszło do spadku. Natomiast wyraźne polepszenie sytuacji nastąpiło w sektorze inwestycji nie mieszkaniowych, czyli głównie na polu inwestycji przedsiębiorstw. Poprawiły się też wydatki na inwestycje infrastrukturalne. W skali roku w dalszym ciągu mamy w sektorze prywatnym zniżki.

Polecamy serwis: Kredyty

Pogarsza się sytuacja na indyjskim rynku mieszkaniowym. W II kwartale sprzedaż w Bombaju spadła do najniższego poziomu od 30 miesięcy. Zniżka wyniosła 11% w porównaniu z I kwartałem 2011 r. Przyczyn takiego stanu rzeczy upatruje się w wysokich cenach mieszkań oraz rosnących kosztach finansowania. Od marca 2010 r. stopy procentowe w Indiach były zwiększanie 11-krotnie.

Zespół analiz
Home Broker

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Nie tylko na chińskim, ale również na indyjskim rynku mieszkaniowym można zaobserwować wyraźne oznaki przesilenia.
Nie tylko na chińskim, ale również na indyjskim rynku mieszkaniowym można zaobserwować wyraźne oznaki przesilenia.

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama