Nie widać końca zniżek na warszawskiej giełdzie
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Takie przekonanie umacniają komentarze, mówiące o tym, że USA mogą stracić najwyższy rating nawet jeśli limit zadłużenia zostanie podniesiony. Podobny wydźwięk ma brak zaufania inwestorów do włoskich czy hiszpańskich obligacji. To pokazuje, że uratowanie jednego albo dwóch państw przed bankructwem nie oznacza, iż kolejne nie wpadną w tarapaty. Strach przed takim obrotem spraw byłby zapewne mniejszy gdyby nie nieustanne oznaki spowalniania koniunktury gospodarczej na świecie. Tym razem wrażenie na inwestorach zrobiły znacznie słabsze od oczekiwanych dane o zamówieniach na dobra trwałego użytku w USA. Spadły w skali miesiąca o 2,1%.
REKLAMA
Nasza giełda w dalszym ciągu radzi sobie w warunkach podwyższonej niepewności słabo. Wczoraj indeks WIG przełamał 12-miesięczną średnią, dając tym samym wyraźny sygnał, że zniżki nie tylko nie kończą się, ale mogą się utrwalić. Rok temu to właśnie ta średnia powstrzymała ruch w dół rodzimego parkietu, więc skoro teraz nie jest w stanie doprowadzić do poprawy koniunktury, trzeba traktować ją jako oznakę jego słabości.
Dowiedz się także: Ile uncji złota były warte poszczególne surowce na przestrzeni czterech minionych dekad?
Nastrojów nie poprawiły Beżowa Księga w Stanach Zjednoczonych, wskazująca na osłabiające się tempo rozwoju w USA, a także publikowane dziś w Azji i Europie wyniki finansowe spółek.
WIG przełamał 12-miesięczną średnią kroczącą, a to oznacza, że zniżki na rodzimym parkiecie powinny mieć trwały charakter.
Polecamy serwis: Kursy walut
Rynek nieruchomości w USA
W minionym tygodniu doszło do odreagowania po znaczącym ożywieniu w zakresie refinansowania przez Amerykanów wcześniej zaciągniętych zobowiązań z tytułu kredytów hipotecznych. Po zwyżce o 23,1% tydzień wcześniej w minionym tygodniu liczba wniosków o tego rodzaju kredyty zmniejszyła się o 5,5%. Natomiast wzmocnił się spadek pod względem ilości kredytów na kupno domów. Tym razem wyniósł on 3,8%, po symbolicznym regresie tydzień wcześniej. Udział wniosków o refinansowanie kredytów obniżył się nieznacznie, do 69,6% z 70,1% tydzień wcześniej.
Rynek nieruchomości w Wielkiej Brytanii
Wykonano już 88% prac budowlanych w ramach przygotowań do przyszłorocznych Igrzysk Olimpijskich w Londynie. Jednocześnie koszty z tym związane mogą okazać się niższe o 16 mln funtów od planowanych i wynieść 7,25 mld funtów. Wydatki będą znacząco mniejsze w przypadku dwóch poprzednich gospodarzy Olimpiad. Chiny na pekińskie Igrzyska wydały 70 mld USD, a Grecja na ateńską imprezę przeznaczyła środki w wysokości 16 mld USD.
Zespół analiz
Home Broker
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.