REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Popyt ma swoje pięć minut

Paweł Cymcyk
Menedżer Komunikacji Inwestycyjnej ING TFI S.A.
Wczoraj po południu indeksy z godziny na godzinę powiększały wzrosty.
Wczoraj po południu indeksy z godziny na godzinę powiększały wzrosty.

REKLAMA

REKLAMA

Inwestorzy na całym świecie z niecierpliwością czekali na oficjalne ogłoszenie wyników czwartkowego spotkania na szczycie. Nurtująca była kwestia wypracowania stanowiska, które stanowiłoby kompromis między sektorem prywatnym i publicznym. Zachowanie rynków w czwartek po południu sugerowało wyraźnie, że podczas zjazdu przedstawicieli państw strefy euro zostaną podjęte konkretne decyzje.

Dziś reakcją na te wydarzenia powinna być kontynuacja zwyżek. Zasadniczo nowy bailout Grecji, opiewający na kwotę 109 mld euro, z czego 37 mld euro dołoży sektor prywatny oraz wydłużenie czasu spłaty dotychczasowych pożyczek Aten do nawet 30-lat, przy zmniejszeniu oprocentowania do jedynie 3,5 proc., nie zmniejsza długu Greków na tyle, by móc powiedzieć o trwałym rozwiązaniu problemów tego kraju, ale daje przynajmniej rok spokoju. Ewentualny niedosyt pozostawia ustalenie, znajdujące się na granicy wróżbiarstwa, które zakłada, że ewentualne, kolejne bankructwa państw będą już obsługiwane tylko przez sektor publiczny, bez udziału prywatnego. Papier wszystko przyjmie, ale gdy pojawią się kolejne kłopoty z długiem, prywatne banki znów będą musiały zaakceptować odgórne ustalenia bez żadnego pola manewru.

REKLAMA

Przeczytaj również: Jak rynki radzą sobie z kryzysem zadłużenia?

Zachowanie rynku walutowego (kurs EUR/CHF), surowców oraz rynków azjatyckich wskazują, że możemy mieć do czynienia z małą euforią podczas dzisiejszego handlu, porównywalną do wczorajszych, popołudniowych nastrojów. Narastające oczekiwania sprawiły, że większość graczy chowała optymizm (i gotówkę) do kieszeni „na lepsze czasy”. Teraz lepsze czasy są na wyciągnięcie ręki. Grecja tymczasowo została uratowana, kongresmeni w Stanach znajdują się coraz bliżej porozumienia w temacie długu, wyniki spółek za drugi kwartał pokazują tony wolnej gotówki, a dane makro już tak nie martwią. Wszystkie problemy i bolączki zniknęły w niecałe 24 godziny.

Polecamy serwis: Kursy walut

Taka sytuacja to wielka szansa dla popytu, bo radość może przybrać kształt rakietowego wybicia. Wydaje się, że lepszego momentu na zmianę krótkoterminowego trendu w tym półroczu już nie będzie. Taki stan rzeczy niesie ze sobą jednocześnie duże zagrożenie. Niebezpieczeństwo wynika z tego, że jeżeli wzrosty nie będą odpowiednio mocne, nadzieje szybko przekształcą się w rozczarowania, a to doprowadzi do poważnej wyprzedaży, z roztrzaskaniem na WIG20 poziomu 2600 pkt. Zatem trzymajmy kciuki za byki i szybkie osiągnięcie 2800 pkt.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA