REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Amerykanie odzyskali nadzieję

We wtorek światowy optymizm udzielał się polskim uczestnikom rynku tylko do południa.
We wtorek światowy optymizm udzielał się polskim uczestnikom rynku tylko do południa.

REKLAMA

REKLAMA

We wtorek inwestorzy w Nowym Jorku nie mogli narzekać na brak powodów do optymizmu. Poprawiła się sytuacja na rynku nieruchomości, firmy osiągają dobre wyniki a negocjacje, dotyczące limitu zadłużenia, posuwają się do przodu. Czynniki te przyczyniły się do znacznych wzrostów na giełdzie.

REKLAMA

Wtorkowa sesja przyniosła radykalną poprawę nastrojów na nowojorskim parkiecie. Dow Jones i S&P500 zwyżkowały po 1,6 proc., a Nasdaq skoczył aż o 2,2 proc. Wzrost dokonywał się w kilku fazach. Już kilka minut po rozpoczęciu handlu indeksy zyskiwały po około 1 proc. w reakcji na lepsze niż się spodziewano dane o liczbie rozpoczętych budów domów i wydanych zezwoleń na budowę. Po dwóch godzinach radość z tego powodu zaczęła słabnąć. Skala zwyżki nieco się zmniejszyła i wskaźniki dostały zadyszki. Być może inwestorzy zaczęli sobie przypominać o kiepskich wynikach Bank of America i Goldman Sachs, ogłoszonych już wcześniej. Ale pojawiły się kolejne, już lepsze. IBM i Coca-Cola pozytywnie zaskoczyły i podały dobre prognozy na przyszłość. Gdy doszła do tego wiadomość o wyraźnych postępach w rozmowach na temat zwiększenia limitu zadłużenia amerykańskiego budżetu, indeksy znów ruszyły w górę.

REKLAMA

Po kilku dniach osuwania się amerykańskich indeksów i prób powstrzymania tej tendencji, obserwujemy poważniejsze odbicie. Co ważniejsze, posiada ono solidne podstawy fundamentalne. Dane ze spółek i informacje makroekonomiczne oczywiście mają w tym swój udział, jednak dla ewentualnej kontynuacji wzrostów kluczowa jest kwestia limitu zadłużenia. Jej pomyślne rozwiązanie mogłoby spowodować spory ruch w górę. Niewykluczony byłby nawet powrót do szczytu z końca kwietnia, z możliwością skutecznego jego przekroczenia. Byłoby to jeszcze bardziej prawdopodobne, gdyby wreszcie i w Europie doszło do rozwiązania problemu pomocy dla Grecji.

Przeczytaj również: W jakich okolicznościach rozpoczęła się polska prezydencja w Unii Europejskiej?

Po sesji lepsze niż oczekiwano wyniki podały Apple i Yahoo, więc istnieje dobry punkt wyjścia do kontynuacji zwyżki. Dziś czeka nas także kolejna seria informacji ze spółek oraz z rynku nieruchomości. Opublikowane zostaną dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym i liczbie wniosków o kredyt hipoteczny.

Polecamy serwis: Kursy walut

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Dziś w Azji także mieliśmy przewagę optymizmu. Na godzinę przed zakończeniem sesji Nikkei zyskiwał prawie 1,1 proc. Na Tajwanie wzrost przekraczał 2 proc. Na pozostałych parkietach zwyżki były mniejsze. Z tej tendencji wyłamał się Szanghaj, gdzie wskaźniki szły w dół po 0,2-0,4 proc. i Hong Kong, spadający o 0,1 proc.

Już wtorkowe zachowanie głównych europejskich indeksów wskazywało na sporą chęć do wzrostów. Po bardzo udanej sesji na Wall Street są duże szanse na to, że dziś na naszym kontynencie zobaczymy kontynuację tej tendencji. Zachowanie naszego rynku pozostaje jednak zagadką. Wczoraj byki zdołały ze światowego optymizmu zrobić użytek jedynie do południa. Później niemal całą zwyżkę oddały niedźwiedziom. Dziś w przypadku wskaźnika blue chipów może być podobnie. Trudno natomiast liczyć na poprawę w segmencie małych i średnich spółek. Tam sytuacja wygląda niedobrze, zewnętrzne czynniki mają na jego zachowanie niewielki wpływ, a wewnętrzne wyraźnie mu nie sprzyjają.

Roman Przasnyski, Open Finance

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przedsiębiorczość kobiet w praktyce. Parytety i reprezentacja kobiet w biznesie, luka płacowa i jawność wynagrodzeń [Wywiad]

O problemach polskich przedsiębiorców, w tym kobiet prowadzących własną firmę, o parytetach i reprezentacji kobiet w biznesie, luce płacowej i nowych przepisach w tym zakresie – rozmawiamy z Dominiką Reich, przedsiębiorczynią, członkinią Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku oraz jedyną przedstawicielką województwa podlaskiego w Stowarzyszeniu Sommelierów Polskich.

Lokalnych biznesów nie znajdziesz w sieci [Raport]

Tylko 25% firm lokalnych posiada strony internetowe, mimo że 68% Polaków szuka w internecie opinii o firmach przed dokonaniem zakupu. 27% użytkowników internetu regularnie czyta recenzje, a 41% robi to często. Najwięcej recenzji przeglądają mieszkańcy województw lubuskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego, a także osoby z niższym wykształceniem i dochodami.

W jaki sposób założyć spółkę z o.o. – przez S24 czy z udziałem notariusza?

Rejestracja nowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może zostać dokonana na dwa sposoby: poprzez system S24 lub przy udziale notariusza z umową w formie aktu notarialnego. W obu tych przypadkach wniosek o rejestrację spółki składany jest przez Internet, odpowiednio w S24 lub przez Portal Rejestrów Sądowych. Każda z tych metod ma swoje wady i zalety.

Można mieć własną działalność gospodarczą nie płacąc składek ZUS, jak to zrobić w 2025 roku

Wysokie koszty już na wstępie, zanim jeszcze zarobi się pierwsze pieniądze, to główny hamulec przed założeniem własnej firmy. Daninę dla ZUS trzeba płacić, niezależnie od tego czy z działalności gospodarczej jest zysk czy straty. Ale nie wszyscy wiedzą, że można prowadzić własny biznes nie płacąc do ZUS nawet złotówki. Warto więc zacząć, choćby na próbę. To łatwe i nic nie kosztuje.

REKLAMA

Jak zamknąć rok w spółce z o.o.?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością po zakończeniu każdego roku obrotowego powinna – co do zasady – sporządzić sprawozdanie finansowe, sprawozdanie z działalności (jeśli nie jest zwolniona z obowiązku jego sporządzenia), przeprowadzić zwyczajne zgromadzenie wspólników, a także złożyć odpowiednie dokumenty do KRS.

Webinar. ESG compliance. Jak wdrożyć w Twojej firmie?

Webinar adresowany jest do przedsiębiorców, członków kadry zarządzającej, specjalistów ds. compliance, audytorów wewnętrznych oraz osób odpowiedzialnych za wdrażanie strategii ESG w organizacji.

Będzie trudniej i drożej. Obostrzenia w Wielkiej Brytanii

Brytyjskie plany budżetowe na kolejne lata przynoszą zmiany również dla branży transportowej. Wzrosną opłaty dla posiadaczy pojazdów ciężarowych poruszających się po kraju, a także obostrzenia dotyczące możliwości wjazdu do Wielkiej Brytanii dla kierowców pochodzących z Polski.

Family Business Future Summit 2025

W dniach 24-25 kwietnia Olsztyn stanie się centrum spotkań przedsiębiorców, liderów oraz wizjonerów, którzy na co dzień rozwijają firmy rodzinne w Polsce. Obędzie się w nim druga edycja Family Business Future Summit - wyjątkowe wydarzenie poświęconym firmom rodzinnym. W tym roku rozbudowana została formuła konferencji! Przez dwa dni uczestnicy będą mieli okazję do inspirujących rozmów z ekspertami rynkowymi oraz przedstawicielami największych polskich biznesów rodzinnych.

REKLAMA

Jerzy Owsiak: Biurokracja i brak zaufania to największe problemy biznesu. "Nie przeszkadzajcie, a będzie wszystko OK"

Jerzy Owsiak otrzymał nagrodę od przedsiębiorców. Jego zdaniem polskie firmy potrzebują, aby państwo im nie przeszkadzało w prowadzeniu biznesu. Ważne jest też zaufanie i ograniczenie biurokracji.

Biotechnologia a długowieczność - jubileuszowa konferencja CEBioForum 2025

Wykorzystanie rewolucji w biotechnologii w zapewnieniu długowieczności, miejsce europejskich firm biotechnologicznych w świecie, czy znaczenie branży we współczesnej gospodarce – to główne tematy XXIII CEBioForum, z udziałem prawie 100 najbardziej innowacyjnych firm biotechnologicznych z całego świata. Wydarzenie obchodzi w tym roku swój jubileusz, odbywa się już od 25 lat.

REKLAMA