REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ucieczka od inflacyjnego dolara

Paweł Cymcyk
Menedżer Komunikacji Inwestycyjnej ING TFI S.A.
Inflacja w Wielkiej Brytanii spadła do 4 proc. W dalszym ciągu znacznie przekracza cel inflacyjny.
Inflacja w Wielkiej Brytanii spadła do 4 proc. W dalszym ciągu znacznie przekracza cel inflacyjny.

REKLAMA

REKLAMA

Od początku wtorkowych notowań na giełdzie indeks dwudziestu największych spółek znajdował się pod kreską. Tym samym WIG20 oddalał się od granicy na wysokości 2900 pkt.

REKLAMA

Mały obrót, podobnie jak wczoraj, wskazywał na to, że zainteresowanie handlem wciąż jest bardzo wybiórcze, a to z kolei sprawiło, że byki tuż przed rozpoczęciem handlu w Stanach próbowały wynieść indeks powyżej poniedziałkowego zamknięcia. Sztuka ta nie udała się. W konsekwencji w jednym ruchu spadkowym powróciliśmy do miejsca, w którym rozpoczął się atak i ostatecznie zamknęliśmy dzień dokładnie w pozycji jego otwarcia. Była to druga z rzędu sesja bez żadnych istotnych rozstrzygnięć i konkretów.

REKLAMA

Słabo prezentowały się również pozostałe rynki europejskie. W innych częściach naszego kontynentu zmiany starano się uzasadnić kolejnymi wstrząsami wtórnymi w Japonii. Co ciekawe, takie same wstrząsy, w tym samym kraju, jeszcze wczoraj nie miały dla rynków żadnego znaczenia, a już – nie wiedzieć czemu – generowały słabe nastroje. To zapewne tylko pretekst, podobnie jak słabszy od oczekiwań indeks ZEW, opisujący nastroje niemieckich analityków i inwestorów, który spadł do poziomu 7 pkt. W ciągu kilku miesięcy stracił on korelację z giełdową rzeczywistością, więc wszystkie rynki solidarnie zignorowały go.

Dowiedz się także: Co wpływa na wzrost cen srebra i złota?

Jeżeli mimo wszystko chcielibyśmy szukać dobrych informacji, są nimi wieści na temat inflacja w Wielkiej Brytanii, która nieoczekiwanie spadła do „zaledwie” 4 proc. Po lutowym odczycie na poziomie 4,4 proc. może to wydawać się istotną zniżką, z tym że taki wynik nadal znajduje się dwukrotnie powyżej celu inflacyjnego brytyjskiego Banku Centralnego. Niemniej, daje on nadzieję angielskiej gospodarce na to, że niskie stopy procentowe nie znajdą się aż pod tak dużą presją.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Zupełnie w drugą stronę ruszyła dynamika cen importu w Stanach Zjednoczonych, gdzie w ciągu miesiąca wzrosły one o 2,7 proc. Ten sam wskaźnik bez paliw sięgnął tylko 0,6 proc., już po raz kolejny sygnalizując fakt, że inflacja w USA jest nie do uniknięcia, a obawiający się jej gracze uciekają od dolara. W rezultacie euro umacniało się. Surowce też dotknął drugi dzień spadków, ale od ubiegłotygodniowych szczytów oddaliliśmy się tylko kosmetycznie.

Bardzo stonowaną reakcję, pomimo umacniającego się euro, widzieliśmy na złotym, choć jeden z członków RPP zasugerował, iż możliwa jest szybka podwyżka stóp procentowych, i to aż o 50 pkt. bazowych. Praktycznie brak jakiegokolwiek umocnienia złotego wynika z faktu, że taki scenariusz wydaje się na tyle nieprawdopodobny, że rynek nie bierze go po uwagę.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA