| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Korekta notowań i ustabilizowanie nastrojów na giełdzie

Korekta notowań i ustabilizowanie nastrojów na giełdzie

Minione dni przyniosły pogorszenie nastrojów na Wall Street, ale nastawienie tamtejszych autorów najbardziej popularnych biuletynów inwestycyjnych nie uległo zasadniczej zmianie. Zmniejszył się odsetek optymistów z 53,3% do 50,6%, zaś pesymistów przybyło i stanowią oni teraz 19,5%, a nie 18,9%. Analitycy stali się bardziej odporni na wydarzenia geopolityczne i nie rozważają przyszłości wyłącznie pod ich kątem.

To dla rynków akcji dobra wiadomość. Odczyt nastrojów inwestorów znajduje też potwierdzenie w analizie zdarzeń, w której wciąż trudno wskazać sygnały, sugerujące trały zwrot koniunktury na giełdach. Nasz parkiet trzyma się w ostatnich dniach nadzwyczaj mocno, w czym zapewne pomaga siła rosyjskiej giełdy i fakt, że przez globalnych inwestorów „wrzucani” jesteśmy do tego samego koszyka co tamtejsza giełda. Niewykluczone też, że korzystamy na kłopotach Turcji. Niepokoje w krajach arabskich odbijają się negatywnie na postrzeganiu aktywów z tego kraju. Rynek akcji w Turcji znalazł się wczoraj na najniższym poziomie od sierpnia 2010 r. Od szczytu z listopada minionego roku stracił blisko 18%.

Inwestorzy stopniowo przyzwyczajają się do niepokojących doniesień z państw arabskich i rosnących cen paliw. Ostra przecena akcji w Arabii Saudyjskiej z tego tygodnia nie zrobiła już takiego wrażenia jak wydarzenia w Libii. Znów do głosu dochodzą wiadomości gospodarcze, które nadal są dobre. Styczniowa sprzedaż detaliczna w Niemczech wypadła lepiej od oczekiwań, a indeksy aktywności w sektorze usług w strefie euro prawie dorównały wysokim oczekiwaniom.

Dowiedz się także: Dlaczego istnieje ryzyko kontynuacji korekty na rynku polskich akcji?

Aktywność Amerykanów na rynku kredytów hipotecznych jest niewielka, co rozwiewa wszelkie złudzenia tych, którzy liczyli na poprawę sytuacji na tamtejszym rynku mieszkaniowym.

Poprawa w zakresie liczby wniosków o kredyty hipoteczne z wcześniejszego 3. tygodnia lutego okazała się chwilowa. W ostatnich dniach minionego miesiąca aktywność w tym zakresie znów obniżyła się. W ubiegłym tygodniu liczba wniosków o kredyty, związane z refinansowaniem wcześniej zaciągniętych zobowiązań, spadła o 6,5%, a w przypadku kredytów na kupno domów – o 6,1%. Łączny wynik zamknął się 6,5% na minusie. Udział refinansujących zobowiązania w całkowitym popycie na kredyty spadł do 64,9%. Regres liczby wniosków o refinansowanie nastąpił, mimo że znacząco zmniejszył się koszt 30-letniego kredytu o stałej stopie oprocentowania. Spadł z 5% do 4,84%.

Polecamy serwis: Lokaty

Najwyższy odczyt od połowy minionego roku przyniósł lutowy indeks PMI dla brytyjskiego sektora budowlanego. Wskaźnik podniósł się do 56,5 pkt. z 53,7 pkt. miesiąc wcześniej. Najsilniej poprawiała się sytuacja w budownictwie infrastrukturalnym, ale progres miał miejsce także w budownictwie mieszkaniowym i komercyjnym.

Zespół Analiz
Home Broker

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ecovis System Rewident Sp. z o.o.

Ecovis System Rewident Sp. z o.o. to niezawodny partner dostarczający kompleksowe rozwiązania z zakresu audytu, księgowości, doradztwa podatkowego oraz kadr i płac. Firma istnieje na polskim rynku od 1995 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »