reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Aktualności > Kierunki zmian na rynku IT

Kierunki zmian na rynku IT

Po 2010 roku rynek IT został oceniony na 26 mld zł. Dane z roku 2011 pokazują wzrost dynamiki o 5,4%. Zmiana wartości w ciągu roku po 2010 jest oceniana na 1,6 mld. Po roku 2012 na rynku wprowadzono wiele zmian dla klienta instytucjonalnego i projektów marketingowych, sprzedaży. Największe zmiany są widoczne w przypadku sprzętu konsumenckiego – znaczny spadek inwestycji, sprzedaży, zainteresowania.

Największe inwestycje są kierowane na rozwój sprzętu i technologii w zakresie nowych materiałów, ekologii oraz sprzętu IT o długim okresie użytku. Najważniejszym inwestorem są duże firmy IT takie jak IBM, DELL, SAMSUNG, NOKIA. Firmy te od dawna są zaangażowane w budowanie polskiego rynku i rynku IT.

Po 2011 roku najważniejsze rozwiązania IT dotyczą telekomunikacji, gier, multimediów oraz zamówień dużych firm. Firmy o szerokim udziale w rynku są potencjalnie klientem i współpracownikiem w dłuższym okresie. Unowocześnienie firmy, poprawa jakości, lepsza organizacja są jednym z priorytetów na rynku, wymagają długookresowego wsparcia i utrzymania, współpracy z dostawcą.

Firmy z sektora MSP i dużych firm najczęściej poszukują dostawcy IT wśród dużych korporacji lub firm międzynarodowych z oddziałami w Polsce. W roku 2009 rynek IT stracił 3.1% (wobec 2008), w roku 2010 wzrosła o 12.1%.

Dla Europy Środkowej wzrost wartości i dynamiki rynku IT będzie ważnym czynnikiem rozwoju kraju i wzrostu PKB. Obciążenia będą dotyczyć przesunięć kapitału, odpływu kapitału udziałowego, spadku dynamiki inwestycji udziałowych. Ważna jest sytuacja na rynku konsumentów i firm, niepewność, destabilizacja zniechęca do wielu inwestycji i wydatków. W okresie 2011-2012 dynamika wzrostu inwestycji w IT ocenia się na 7,8% w Polsce, Rumunia – 12,7%, Bułgaria (15,0%) oraz Chorwacja (10,1%).

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Chcesz otrzymywać więcej aktualności? Zapisz się na nasz Newsletter!

Znaczne inwestycje w ostatnich latach często opierały się o środki kredytowe, dofinansowania, koszty tych zmian są nadal opłacane, blokując kolejne zmiany i inwestycje. Celem zmian jest rozwój IT dla multimediów -  video, prezentacje, projekty interaktywne dla rozrywki, spędzanie czasu wolnego oraz działalność marketingowa, promocyjna. Sektor IT znacznie rozwinął się w zakresie outsourcingu, usług finansowych. W kolejnych latach planowane są znaczne inwestycje w backup dla biznesu i firm, budowa centów logistycznych, magazynowych, outsourcingu i transportu. Projekty te wymagają znacznego, długookresowego wsparcia IT firm o zasięgu międzynawowym. 

Widać stagnacje na rynku MSP w zakresie inwestycji i innowacyjności. Firmy te najczęściej szukają współpracy, partnerstwa i pomocy instytucji, agencji. Często wykorzystują sieci online czy sieci współpracy, wymiany partnerskiej. Wprowadzono wiele rozwiązań IT dla budowy sieci biznesowej, firm.

Kredyty dla firm jako główne źródło finansowania

Sektor IT dla sektora publicznego stale jest usprawniane. Najważniejsze są rozwiązania dla biura sieć intranet oraz komunikacja z klientami. Tak szeroka sieć wymaga dalszego dopasowania i kolejnych rozwiązań. Nadal utrzymuje się wysoka niechęć do e-urzędów, jednak widać znaczną poprawę i wzrost zaufania. W kolejnych latach będą rozwijane sieci i bazy danych dla urzędów i administracji.

Polskie firmy są cenionym współpracownikiem z zakresu IT. Najlepsze wyniki w 2006-2010 szacuje się dla Netmedia – wzrost roczny 605% dla przychodów operacyjnych, Inwestycje.pl – wzrost o 502%, Detera – 320%, Kompan – 210% oraz Technitel 205%. W roku 2010 sprzedaż zagraniczna polskich firm szacuje się na 5 mld zł, czyli 1,2 mld euro. Od wielu lat polskie firmy IT współpracują z zagranicznymi, międzynarodowymi koncernami, jednak marże za współprace są niższe od przychodów z własnego projektu.

Handel zagraniczny – wyniki i prognoza

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria prawna KL Law Polska Sp. z o.o.

Ekspert z zakresu prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama