REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Rozwój rynku IT
Rozwój rynku IT
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Po 2010 roku rynek IT został oceniony na 26 mld zł. Dane z roku 2011 pokazują wzrost dynamiki o 5,4%. Zmiana wartości w ciągu roku po 2010 jest oceniana na 1,6 mld. Po roku 2012 na rynku wprowadzono wiele zmian dla klienta instytucjonalnego i projektów marketingowych, sprzedaży. Największe zmiany są widoczne w przypadku sprzętu konsumenckiego – znaczny spadek inwestycji, sprzedaży, zainteresowania.

Największe inwestycje są kierowane na rozwój sprzętu i technologii w zakresie nowych materiałów, ekologii oraz sprzętu IT o długim okresie użytku. Najważniejszym inwestorem są duże firmy IT takie jak IBM, DELL, SAMSUNG, NOKIA. Firmy te od dawna są zaangażowane w budowanie polskiego rynku i rynku IT.

REKLAMA

Po 2011 roku najważniejsze rozwiązania IT dotyczą telekomunikacji, gier, multimediów oraz zamówień dużych firm. Firmy o szerokim udziale w rynku są potencjalnie klientem i współpracownikiem w dłuższym okresie. Unowocześnienie firmy, poprawa jakości, lepsza organizacja są jednym z priorytetów na rynku, wymagają długookresowego wsparcia i utrzymania, współpracy z dostawcą.

Firmy z sektora MSP i dużych firm najczęściej poszukują dostawcy IT wśród dużych korporacji lub firm międzynarodowych z oddziałami w Polsce. W roku 2009 rynek IT stracił 3.1% (wobec 2008), w roku 2010 wzrosła o 12.1%.

Dla Europy Środkowej wzrost wartości i dynamiki rynku IT będzie ważnym czynnikiem rozwoju kraju i wzrostu PKB. Obciążenia będą dotyczyć przesunięć kapitału, odpływu kapitału udziałowego, spadku dynamiki inwestycji udziałowych. Ważna jest sytuacja na rynku konsumentów i firm, niepewność, destabilizacja zniechęca do wielu inwestycji i wydatków. W okresie 2011-2012 dynamika wzrostu inwestycji w IT ocenia się na 7,8% w Polsce, Rumunia – 12,7%, Bułgaria (15,0%) oraz Chorwacja (10,1%).

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Chcesz otrzymywać więcej aktualności? Zapisz się na nasz Newsletter!

REKLAMA

Znaczne inwestycje w ostatnich latach często opierały się o środki kredytowe, dofinansowania, koszty tych zmian są nadal opłacane, blokując kolejne zmiany i inwestycje. Celem zmian jest rozwój IT dla multimediów -  video, prezentacje, projekty interaktywne dla rozrywki, spędzanie czasu wolnego oraz działalność marketingowa, promocyjna. Sektor IT znacznie rozwinął się w zakresie outsourcingu, usług finansowych. W kolejnych latach planowane są znaczne inwestycje w backup dla biznesu i firm, budowa centów logistycznych, magazynowych, outsourcingu i transportu. Projekty te wymagają znacznego, długookresowego wsparcia IT firm o zasięgu międzynawowym. 

Widać stagnacje na rynku MSP w zakresie inwestycji i innowacyjności. Firmy te najczęściej szukają współpracy, partnerstwa i pomocy instytucji, agencji. Często wykorzystują sieci online czy sieci współpracy, wymiany partnerskiej. Wprowadzono wiele rozwiązań IT dla budowy sieci biznesowej, firm.

Kredyty dla firm jako główne źródło finansowania

Sektor IT dla sektora publicznego stale jest usprawniane. Najważniejsze są rozwiązania dla biura sieć intranet oraz komunikacja z klientami. Tak szeroka sieć wymaga dalszego dopasowania i kolejnych rozwiązań. Nadal utrzymuje się wysoka niechęć do e-urzędów, jednak widać znaczną poprawę i wzrost zaufania. W kolejnych latach będą rozwijane sieci i bazy danych dla urzędów i administracji.

Polskie firmy są cenionym współpracownikiem z zakresu IT. Najlepsze wyniki w 2006-2010 szacuje się dla Netmedia – wzrost roczny 605% dla przychodów operacyjnych, Inwestycje.pl – wzrost o 502%, Detera – 320%, Kompan – 210% oraz Technitel 205%. W roku 2010 sprzedaż zagraniczna polskich firm szacuje się na 5 mld zł, czyli 1,2 mld euro. Od wielu lat polskie firmy IT współpracują z zagranicznymi, międzynarodowymi koncernami, jednak marże za współprace są niższe od przychodów z własnego projektu.

Handel zagraniczny – wyniki i prognoza

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA