REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kierunki zmian na rynku IT

Dorota Smoleńska
Dziennikarka, redaktor
Rozwój rynku IT
Rozwój rynku IT
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Po 2010 roku rynek IT został oceniony na 26 mld zł. Dane z roku 2011 pokazują wzrost dynamiki o 5,4%. Zmiana wartości w ciągu roku po 2010 jest oceniana na 1,6 mld. Po roku 2012 na rynku wprowadzono wiele zmian dla klienta instytucjonalnego i projektów marketingowych, sprzedaży. Największe zmiany są widoczne w przypadku sprzętu konsumenckiego – znaczny spadek inwestycji, sprzedaży, zainteresowania.

Największe inwestycje są kierowane na rozwój sprzętu i technologii w zakresie nowych materiałów, ekologii oraz sprzętu IT o długim okresie użytku. Najważniejszym inwestorem są duże firmy IT takie jak IBM, DELL, SAMSUNG, NOKIA. Firmy te od dawna są zaangażowane w budowanie polskiego rynku i rynku IT.

REKLAMA

Po 2011 roku najważniejsze rozwiązania IT dotyczą telekomunikacji, gier, multimediów oraz zamówień dużych firm. Firmy o szerokim udziale w rynku są potencjalnie klientem i współpracownikiem w dłuższym okresie. Unowocześnienie firmy, poprawa jakości, lepsza organizacja są jednym z priorytetów na rynku, wymagają długookresowego wsparcia i utrzymania, współpracy z dostawcą.

Firmy z sektora MSP i dużych firm najczęściej poszukują dostawcy IT wśród dużych korporacji lub firm międzynarodowych z oddziałami w Polsce. W roku 2009 rynek IT stracił 3.1% (wobec 2008), w roku 2010 wzrosła o 12.1%.

Dla Europy Środkowej wzrost wartości i dynamiki rynku IT będzie ważnym czynnikiem rozwoju kraju i wzrostu PKB. Obciążenia będą dotyczyć przesunięć kapitału, odpływu kapitału udziałowego, spadku dynamiki inwestycji udziałowych. Ważna jest sytuacja na rynku konsumentów i firm, niepewność, destabilizacja zniechęca do wielu inwestycji i wydatków. W okresie 2011-2012 dynamika wzrostu inwestycji w IT ocenia się na 7,8% w Polsce, Rumunia – 12,7%, Bułgaria (15,0%) oraz Chorwacja (10,1%).

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Chcesz otrzymywać więcej aktualności? Zapisz się na nasz Newsletter!

REKLAMA

Znaczne inwestycje w ostatnich latach często opierały się o środki kredytowe, dofinansowania, koszty tych zmian są nadal opłacane, blokując kolejne zmiany i inwestycje. Celem zmian jest rozwój IT dla multimediów -  video, prezentacje, projekty interaktywne dla rozrywki, spędzanie czasu wolnego oraz działalność marketingowa, promocyjna. Sektor IT znacznie rozwinął się w zakresie outsourcingu, usług finansowych. W kolejnych latach planowane są znaczne inwestycje w backup dla biznesu i firm, budowa centów logistycznych, magazynowych, outsourcingu i transportu. Projekty te wymagają znacznego, długookresowego wsparcia IT firm o zasięgu międzynawowym. 

Widać stagnacje na rynku MSP w zakresie inwestycji i innowacyjności. Firmy te najczęściej szukają współpracy, partnerstwa i pomocy instytucji, agencji. Często wykorzystują sieci online czy sieci współpracy, wymiany partnerskiej. Wprowadzono wiele rozwiązań IT dla budowy sieci biznesowej, firm.

Kredyty dla firm jako główne źródło finansowania

Sektor IT dla sektora publicznego stale jest usprawniane. Najważniejsze są rozwiązania dla biura sieć intranet oraz komunikacja z klientami. Tak szeroka sieć wymaga dalszego dopasowania i kolejnych rozwiązań. Nadal utrzymuje się wysoka niechęć do e-urzędów, jednak widać znaczną poprawę i wzrost zaufania. W kolejnych latach będą rozwijane sieci i bazy danych dla urzędów i administracji.

Polskie firmy są cenionym współpracownikiem z zakresu IT. Najlepsze wyniki w 2006-2010 szacuje się dla Netmedia – wzrost roczny 605% dla przychodów operacyjnych, Inwestycje.pl – wzrost o 502%, Detera – 320%, Kompan – 210% oraz Technitel 205%. W roku 2010 sprzedaż zagraniczna polskich firm szacuje się na 5 mld zł, czyli 1,2 mld euro. Od wielu lat polskie firmy IT współpracują z zagranicznymi, międzynarodowymi koncernami, jednak marże za współprace są niższe od przychodów z własnego projektu.

Handel zagraniczny – wyniki i prognoza

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Komisja Europejska proponuje zmniejszenie i uproszczenie obciążeń rolników. Czy to wystarczy by przerwać protesty?

  Komisja Europejska przesłała w czwartek prezydencji belgijskiej w Radzie UE dokument, zawierający listę działań mających na celu "zmniejszenie obciążeń administracyjnych, spoczywających na barkach rolników". Propozycje zostaną omówione z państwami członkowskimi 26 lutego na posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa.

  Używasz smartfona? Twoje wrażliwe dane są jak na dłoni. Technologia pozbawia nas prywatności

  Użytkownicy różnych urządzeń, aplikacji czy systemów często nie są świadomi, przez kogo i do jakich celów są gromadzone i wykorzystywane dane na ich temat. Rozwój technologii rzadko idzie w parze ze świadomością użytkowników i regulacjami prawnymi. To stanowi zagrożenie dla ochrony danych osobowych.

  Wzrasta ryzyko prowadzenia biznesu. "Liczba wzmianek o geopolityce i ryzyku politycznym w dokumentach spółek wzrosła o 600%"

  Ryzyko prowadzenia biznesu w 2024 roku zwiększa rosnąca polaryzacja na światowej scenie politycznej. Istotna dla przedsiębiorców będzie minimalizacja potencjalnych niebezpieczeństw, m.in. poprzez zwiększenie odporności łańcuchów dostaw, odpowiednią politykę dostępu do zasobów i zaadresowanie kwestii ESG – wynika z raportu EY-Parthenon 2024 Geostrategic Outlook.

  Handel internetowy idzie w górę, stanowi 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej

  Sprzedaż internetowa w ujęciu rocznym w styczniu wzrosła ogółem o 11%, co stanowił 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej. Największy udział e-sprzedaży w całości sprzedaży detalicznej miały takie kategorie jak tekstylia, odzież, obuwie, prasa i książki. Tak wynika z danych przekazanych przez GUS.

  REKLAMA

  Nie zalegasz ze składkami ZUS? Weź udział w konkursie prewencji wypadkowej. Można dostać 300.000,00 zł dofinansowania. Rozpoczyna się nabór.

  ZUS realizuje program prewencji wypadkowej, w ramach którego można uzyskać dofinansowanie na poprawę warunków pracy poprzez zakup maszyn i urządzeń. Można liczyć nawet na 300.000,00 zł dofinansowania.

  Szkody rolnicze - stawki pomocy i wnioski w 2024 roku. 1000 zł, 500 zł lub 250 zł na 1 ha pomocy dla rolników poszkodowanych suszą, przymrozkami, powodzią i innymi zjawiskami pogodowymi

  Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało w komunikacie, że od 29 lutego 2024 r. do 15 marca 2024 r. producenci rolni, w których gospodarstwach rolnych szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2023 r. suszy, gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich wyniosły powyżej 30 % średniej rocznej produkcji roślinnej w gospodarstwie rolnym, mogą składać wnioski o udzielenie pomocy w  formie dotacji do powierzchni upraw rolnych, na których ww. niekorzystne zjawiska spowodowały utratę co najmniej 30% plonu. 

  Bezpieczeństwo w Internecie i rewolucja dla przedsiębiorców działających w sieci. Nowość: akt o usługach cyfrowych (DSA) już w mocy

  Bezpieczeństwo w Internecie to w dzisiejszych czasach podstawa. W Unii Europejskiej obowiązuje nowy akt o usługach cyfrowych (Digital Services Act, DSA). Również w Polsce będą obowiązywały nowe przepisy. To bardzo ważne, ponieważ wiele osób zastanawia się: jak zachowywać się bezpiecznie w Internecie? Jak chronić swoje bezpieczeństwo w sieci? Jakie są zagrożenia w Internecie? Jak chronić się przed zagrożeniami w Internecie? Przepisy będą dotyczyły przedsiębiorców jak i osób fizycznych. Nowe przepisy mają poprawić bezpieczeństwo użytkowników w sieci, wspierać walkę z nielegalnymi treściami w Internecie, uregulować zagadnienia dot. moderowania treści. Nie będzie już tak łatwo manipulować użytkownikami, "śledzić ich" działań w sieci, profilować, wysyłać tzw. ciasteczek (pliki cookie). Będzie większa ochrona przed pedofilią. To będzie prawdziwa rewolucja dla przedsiębiorców działających w Internecie. Akt o usługach cyfrowych stosuje się od dnia 17 lutego 2024 r.

  Podatnicy nie wiedzą, że mogą skorzystać z ulgi B+R, a to duże korzyści finansowe

  Z ulgi badawczo-rozwojowej mogą skorzystać firmy z różnych branż. Ulga B+R może przynieść korzyści finansowe sięgające nawet kilkuset tysięcy złotych w skali roku. Kto może zastosować tę ulgę? 

  REKLAMA

  Firmy wciąż bardziej obawiają się odejścia kontrahenta niż utraty płynności finansowej. Faktury z odroczoną płatnością to już standard

  Zwłaszcza w branży produkcyjnej i transporcie opcja płatności odroczonej od 7 do 30 dni stała się praktyką powszechnie stosowaną. Choć dla firm czekanie na należność wiąże się z ryzykiem i niedogodnościami – same muszą się w tym czasie kredytować – to w 2024 roku nie mają w planach odchodzenia od tej praktyki.

  BGK będzie mógł udzielać gwarancji spłaty kredytów mikrofirmom oraz małym i średnim przedsiębiorstwom. Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie 29 marca 2024 r.

  BGK będzie mógł gwarantować kredyty dla MŚP w ramach programu InvestEU. Jaka pomoc dla MŚP?

  REKLAMA