REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na czym polega transakcja forward towarowy?

REKLAMA

REKLAMA

Ogólnie mówiąc, forward to transakcja posiadająca kontrakt (liczba i cechy objętych transakcją walorów), cenę (ustaloną na początku transakcji wielkość zapłaty za walory ujęte w kontrakcie), moment wykonania dostawy (w przyszłości od dnia złożenia transakcji), wysokość zaliczki wpłacanej nabywcy przez kupującego (w niektórych typach kontraktów forward zaliczka nie występuje).

W operacji forwardu towarowego jako walory kontraktowe występują dobra fizyczne, a więc posiadające swoją wartość użytkową oraz fizyczne właściwości takie jak waga, wymiary przestrzenne, łatwość transportu (np. łatwiej wozić złom niż pomidory).

REKLAMA

Partnerzy w tej transakcji umawiają się na dostawę określonych towarów w określonym miejscu i czasie, po ustalonej cenie. Każdy kontrakt , określony co do instrumentów kasowych i terminu dostawy, ma swoją cenę rynkową. Jak to się dzieje często na rynku, może ona się co chwila zmieniać, zmiany te będą jednak determinowane przez określone, bieżące wartości następujących czynników: bieżącej ceny spot, bieżącej stopy procentowej, okresu do rozliczenia (umorzenia) kontraktu forward.

Polecamy ABC inwestowania

REKLAMA

Cenę kontraktu rozważmy jako odpowiednik pewnej operacji alternatywnej. Umowa forward dotyczy pewnej dostawy w przyszłości. Alternatywą dla tej operacji jest, w kolejności: pożyczenie pewnej sumy pieniędzy teraz, następnie – kupienie określonych dóbr i trzymanie ich do momentu rozliczenia (płacąc koszty magazynowania), a wreszcie – sprzedanie ich w tym dniu.

Cena uzyskana w powyższy sposób musi być równa cenie forward. Jeśli byłaby np. wyższa, mielibyśmy maszynkę do zarabiania pieniędzy. Ponieważ różnica cen jest znana i pewna, to po prostu moglibyśmy sprzedać znaczną liczbę kontraktów forward, kupić tę samą liczbę kontraktów na spot i bez ryzyka zarobilibyśmy niezłą sumę. Jeżeli zaś cena forward byłaby niższa, każdy kto utrzymywałby pewne zapasy danego dobra, sprzedałby je natychmiast Jednocześnie zapewniłby sobie odtworzenie dotychczasowego zasobu później, dokonując zakupu forward. Ponieważ ten zakup odbyłby się już po niższej cenie, odtworzenie zapasów oznaczałoby zarobienie pieniędzy bez ryzyka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Metoda określania ceny na zasadzie porównywania dwu możliwości działania: „kupić teraz i trzymać” versus „kupić forward” nosi nazwę „carrying carry theory” i zakłada:
1) jeśli się zapłaci teraz za dostawę, która nastąpi później (np. za trzy miesiące), oznacza to zamrożenie środków, które – ulokowane np. w papierach skarbowych – przyniosłyby pewien znany z góry zysk; z tego punktu widzenia nabywca forward żąda rekompensaty w postaci niższej ceny tego kontraktu;
2) kto przechowuje towar, jaki ma być w przyszłości dostarczony kontrpartnerowi operacji forward, ponosi koszty magazynowania; z tego punktu widzenia sprzedający forward żąda rekompensaty w postaci wyższej ceny kontraktu.

Przeczytaj również: Rynek obligacji rozkwita – w co warto inwestować?

Jak widać, działają tu dwa przeciwstawne czynniki. Uwzględniając je w algorytmie, przyjmuje się, że w algorytmie ceny forward (F):

  • aktualna cena spot (S) powinna być dyskontowana stopą bez ryzyka (r) na okres do rozliczenia (t),
  • aktualna cena spot powinna być powiększona o koszty magazynowania (s) do okresu rozliczenia (t):

F = S razy ( (1 + s) do potęgi t ) / ( (1 + r) do potęgi t )
gdzie:
F – cena forward, S – cena spot (cena natychmiastowa, która oznacza że data uregulowania transakcji wyznaczona jest na dwa dni później), r – stopa bez ryzyka (np. obligacji skarbowych o tym samym okresie realizacji co transakcję forward), s – relacja rocznych kosztów magazynowania kontraktu do jego ceny spot, t – liczba dni do rozliczenia podzielona przez 365.

Fragment pochodzi z książki „Rynkowe instrumenty finansowe. Wydanie 2010” Andrzeja Sopoćko (Wydawnictwo Naukowe PWN, 2010). Wykorzystanie za wiedzą Wydawcy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA