REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na czym polega transakcja swap?

REKLAMA

REKLAMA

Swap jest umową między dwiema stronami, określającą zasady okresowych, wzajemnych płatności w kwotach uzależnionych od poziomu wyznaczonych parametrów rynkowych. Innymi słowy, swap określa wielkość i kierunek okresowych przepływów pieniądza między dwoma partnerami. W umowie określa się także daty tych przepływów oraz momenty pomiaru właściwych parametrów rynku.

REKLAMA

Można to określić jako swoisty zakład. Wyobraźmy sobie, że w odległej bazie polarnej dwaj badacze przyjęli następujący zakład o papierosy. Otóż raz na tydzień wskazania termometru będą podstawą takich rozliczeń, że jeśli temperatura będzie wyższa niż minus 30°C, to jeden płaci drugiemu, jeśli niższa – drugi pierwszemu. Wysokość stawki jest kalkulowana na zasadzie: każdy stopień powyżej lub poniżej – 30°C to jeden papieros. Jeśli byłoby równo – 30°C – nikt nie płaci. W tym zakładzie jeden musi obstawiać niższe temperatury, drugi – wyższe. Jeśli byłaby wyjątkowo sroga zima, jeden z nich dorobiłby się papierosowego majątku, jeśli bardzo ciepła – takim majątkiem będzie dysponował drugi z nich.

REKLAMA

Na rynku finansowym zamiast temperatury możemy mieć indeks giełdowy, wysokość rynkowej stopy procentowej, cenę baryłki ropy, kurs waluty itp. Obie strony wybierają któryś z tych parametrów i ustalają tę jego wysokość, która będzie wartością odniesienia w późniejszych, okresowych rozliczeniach. Ta wartość, stała przez cały okres trwania umowy swapowej, nosi nazwę kuponu swapowego (swap coupon). Może to być np. 5% odsetek od kredytu, 50 USD za baryłkę ropy, 4 zł/euro lub inne. Będą one odniesieniem dla każdego z okresowych rozliczeń.

Przeczytaj również: Czym jest ryzyko stopy procentowej?

W podanym przykładzie stawką był jeden papieros za 1°C. Na rynku swapów finansowych stosuje się nieco inny sposób określenia kwoty przepływu pieniężnego miedzy partnerami. Na ogół jej wyliczenie następuje przy użyciu tzw. umownego kontraktu (notional principal). Gdy wynosi on np. 100 tysięcy euro, a kurs zł/euro wzrósł w kolejnym okresie rozliczenia o 10 groszy ponad z góry określoną wartość kuponu swapowego, to jeden z partnerów musi zapłacić:

100 000 razy 0,10 = 10 000 zł

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku gdy umownym kapitałem jest wartość kredytu wynosząca 1 milion złotych, a na koniec roku rynkowa stopa procentowa była niższa od umówionej stopy odniesienia o 1%, to jeden z partnerów musi zapłacić drugiemu:

1% razy 1 000 000 = 100 000

REKLAMA

Warto zwrócić uwagę, że ta umowa nie wymaga żadnych przepływów walutowych, transportu ropy czy zaciągania kredytów. Kontrakty swapowe wcale tego nie wymagają, więcej – czy ktoś te waluty posiada czy nie, w ogóle nie ma znaczenia. Rozliczenie jest wyłącznie w pieniądzu i tylko na podstawie obiektywnych parametrów rynku.

W operacjach swap, jak i w innych tego typu kontraktach, mamy również długą i krótką pozycję. Długa ma miejsce wtedy, gdy uczestnik zarabia na wzroście określonego w umowie parametru rynkowego (stopy procentowej, kursu waluty, ceny worka kawy itd.), krótka – gdy zarabia na spadku. Jest to analogia do rynku kasowego, gdy kupujący korzysta ze wzrostu ceny na już posiadany towar, a sprzedający – ze spadku (Zajmowanie długiej pozycji określa się kupowaniem swapu, a krótkiej – sprzedażą swap.

Spekulujący na rynku tych kontraktów ma dwa wyjścia:
• trzymać otwartą pozycję (np. długą, spodziewając się długookresowego wzrostu parametru rynkowego, od którego zależne są rozliczenia),
• zamknąć możliwie szybko pozycję, starając się na tej operacji zarobić, a więc sprzedać swap drożej niż kupić.

Polecamy serwis Kredyty

Pierwsze z tych rozwiązań, ze względu na długotrwałość umowy swapowej i związane z tym ryzyko, wybierane jest rzadko.

Trzeba pamiętać, by w zawieranej umowie swap określić następujące elementy:
• pozycję (kupującego lub sprzedającego),
• kwotę kontraktu (notional principal) np. kwotę umownego kredytu, liczbę ton miedzi elektrolitycznej itp.,
• parametr, według którego następują rozliczenia, oraz miejsce jego notowania (np. WIBOR, cena tony miedzi w gąskach na giełdzie metali w Londynie),
• swap kupon tj. stałą wartość parametru, która jest odniesieniem w rozliczeniach,
• długość kontraktu w czasie,
• okresy rozliczeń.

Fragment pochodzi z książki „Rynkowe instrumenty finansowe. Wydanie 2010” Andrzeja Sopoćko (Wydawnictwo Naukowe PWN, 2010). Wykorzystanie za wiedzą Wydawcy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA