Small Business Units - co to za inwestycje?
REKLAMA
REKLAMA
Small Business Units SBU - co to takiego?
Small Business Units to inwestycje liczące pomiędzy 500 a 1500 mkw. Przykładem mogą być parki logistyczne, których powierzchnie można elastycznie dopasować również do mniejszych potrzeb klientów są coraz częściej rozważane przez deweloperów.
REKLAMA
REKLAMA
Rok 2020, pomimo swojej przewrotności, zakończył się na rynku magazynowym rekordowym popytem równym blisko 5 mln mkw. Jak na tle całej Polski wypadł rynek stolicy? Okolice Warszawy to ponad 900 tys. mkw., natomiast tereny stricte miejskie - 150 tys. mkw., czyli łącznie ponad 20% popytu! Jak widać, jest to wiodący rynek na tle kraju, a zainteresowanie nim stale rośnie. Jest to również region, na którym niezwykle popularne są inwestycje typu SBU, czyli moduły w pobliżu centrum miasta dostępne są już od 500-600 mkw.
SBU charakteryzują się bardzo dobrze wyeksponowaną lokalizacją, głównie w przemysłowych dzielnicach miasta. Ponadto cechuje je zapewniony transport publiczny oraz łatwy dostęp do ważnych arterii komunikacyjnych. Krótki czas na dotarcie do klienta docelowego, wynikający z niewielkiej odległości od centrum miasta, jest jednym z kluczowych aspektów konkurencyjności firm, zwłaszcza w czasach, gdzie znaczna część sprzedaży przeniosła się do Internetu.
Small Business Units - dla kogo?
Obiekt typu SBU sprawdzi się znakomicie do obsługi ciągle rosnącego trendu logistyki „ostatniej mili”, klientów z branży e-commerce, lekkiej produkcji lub konfekcjonowaniu. Ze względu na prestiżową lokalizację, reprezentacyjne otoczenie, oraz wyższy standard wykończenia niż w zwyczajowych parkach doskonale posłuży również jako powierzchnia wystawiennicza. Reasumując, grono potencjalnych najemców jest bardzo szerokie, a dzięki stosunkowo niewielkiej powierzchni, również całkowity koszt najmu powinien pozwolić większej liczbie przedsiębiorców rozważyć tę inwestycję.
Ile kosztuje magazyn typu Small Business Units?
Czynsz efektywny dla obiektów SBU w Warszawie oscyluje w granicach między 4,00 EUR a 5,00 EUR. W okolicach podmiejskich będzie odpowiednio niższy, kształtując się na poziomie od 3,00 EUR do 4,00 EUR. Zasada związana z kosztami jest prosta: im bliżej centrum miasta, tym minimalne moduły są mniejsze, a ich cena wyższa.
Tomasz Bulej, Junior Negotiator Industrial & Logistics Agency, Cushman & Wakefield
Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA
REKLAMA
REKLAMA