REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W co chce inwestować młode pokolenie?

Przedstawiciele pokoleń Y i Z, popularnie określanych Milenialsami, stają się coraz aktywniejsi na rynku inwestycyjnym.
Przedstawiciele pokoleń Y i Z, popularnie określanych Milenialsami, stają się coraz aktywniejsi na rynku inwestycyjnym.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przedstawiciele pokoleń Y i Z, popularnie określanych Milenialsami, stają się coraz aktywniejsi na rynku inwestycyjnym. Co spełnia oczekiwania młodych w kontekście inwestowania i w jakie formy pomnażania środków najchętniej lokują swoje środki?

Inwestycje młodego pokolenia

Przedstawiciele pokoleń Y i Z, popularnie określanych Milenialsami, stają się coraz aktywniejsi na rynku inwestycyjnym. Urodzeni po 1980 roku poszukują opcji lokowania kapitału, które z jednej strony zabezpieczą ich przyszłość, a z drugiej – dadzą zysk pozwalający na podniesienie statusu materialnego w nieco bliższej perspektywie.

REKLAMA

Milenialsi są grupą, która posiada stosunkowo wysoką świadomość dotyczącą sposobów obracania posiadanego kapitału. Wynika to głównie z łatwego dostępu do informacji oraz tego, iż wychowali się oni w otoczeniu udowadniającym, że człowiek samodzielnie powinien zadbać o swoją przyszłość. Stąd w większości negatywne wśród osób do 42. roku życia podejście do zarabiania na lokatach bankowych, które dla pokolenia ich dziadków czy rodziców gwarantowały najbardziej stabilny i wysoki zysk.

Spadek zainteresowania lokatami

- Obecnie przez najniższe oprocentowanie lokat w historii oraz brak innych opłacalnych propozycji ze strony banków Milenialsi nie widzą perspektyw, jeśli chodzi o pomnażanie środków finansowych na podstawie zainwestowania ich w banku. Zwłaszcza biorąc pod uwagę przedstawicieli grupy wiekowej 20-30 lat, którzy w przeważającym procencie nie mają dużych zasobów finansowych. Ich ulokowanie w inicjatywy dające niewielki zysk na poziomie ok. 2% sprawia, że realna wartość oszczędności jeszcze mocniej spada – podkreśla Sylwester Śniadecki, prezes Śniadecki Investment Group. – Dlatego pokolenie Y oraz Z decydują się na znacznie bardziej rozwojowe i dochodowe okazje inwestycyjne – kontynuuje.

Bitcoiny, a może złoto

REKLAMA

Do dających większe perspektywy zwrotu inicjatyw należą m.in. popularne kryptowaluty. Ich atutem, prócz stosunkowo wysokiej rentowności jest fakt, iż cały proces inwestycyjny odbywa się online, co dla pokolenia Milenialsów ma ogromne znaczenie. Dodatkowo emitowanie, przesyłanie oraz obracanie bitcoinów jest w pełni zdecentralizowane oraz zależne wyłącznie od popytu i podaży. To również bywa argumentem decydującym za wyborem tej możliwości inwestowania przez młodych, którzy cenią sobie niezależność od obowiązujących schematów.

- Chęć zainwestowania w kryptowaluty niesie jednak ze sobą jedną, poważną obawę. To środek, którego nie da się ulokować w obowiązującą powszechnie cykliczność rynkową, przez co niezwykle trudno ocenić, jak będzie radził sobie w przyszłości. Jest wyjątkowo niepewny również ze względu na brak regulacji prawnych, przez co w wyniku ewentualnego zakazu obrotu walutą, wszelkie zgromadzone środki mogą stracić wartość. Ponadto, wahania bitcoina potrafią być wyjątkowo spektakularne, co również może generować straty – dodaje Sylwester Śniadecki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Równie popularne wśród osób urodzonych po 1980 roku jest lokowanie kapitału w złoto. Ta długoterminowa inwestycja cieszy się powodzeniem głównie ze względu na fakt, iż jest uważana za jedną z bezpieczniejszych okazji inwestycyjnych. Może być to jednak złudne – złoto bowiem potrafi przez niezwykle długi czas tracić na wartości, gdy np. wyraźnie spada inflacja.

Nieruchomości – tak, wynajem – niekoniecznie

REKLAMA

Alternatywą łączącą w sobie bezpieczeństwo i stabilność (które niegdyś gwarantowały lokaty czy złoto) z możliwością wysokiego, długoterminowego zysku jest branża nieruchomości. Co prawda obecna rzeczywistość społeczno-gospodarcza udowodniła, że inwestowanie w mieszkania bądź apartamenty na wynajem niosą ze sobą spore ryzyko. Rynek real estate oferuje jednak znacznie więcej. Młodzi ludzie doceniają to i chętnie angażują w niego swoje oszczędności.

- Przez sytuację związaną z pandemią wytworzyła się nowa okazja inwestycyjna polegająca na lokowaniu środków w bezpośrednio nadzorowane inwestycje deweloperskie, głównie domy jednorodzinne bądź szeregowe. Plusem takiego pomnażania kapitału jest pewność zwrotu z inwestycji, bowiem nadal wiele Polek i Polaków potrzebuje samodzielnej przestrzeni, a oprocentowanie kredytów hipotecznych zachęca do zakupu nieruchomości na własność. W branży nieruchomości ciągle zachodzą pozytywne zmiany: cyfryzacja, wzrost jakości obsługi klienta, coraz to nowe procesy usprawniające budownictwo - podkreśla Śniadecki.

Jedno jest pewne – bez względu na wady i zalety opcji inwestycyjnych, młodzi ludzie doskonale orientują się w otaczającym świecie, sprawdzają, jak również analizują różne perspektywy, przez co decydują się wyłącznie na efektywne formy pomnażania kapitału. Wyzwaniem dla osób bądź instytucji zajmujących się generowaniem nowych pomysłów zwiększania posiadanych środków jest spełnienie ich oczekiwań i zainteresowanie swoją ofertą.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA