REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Priorytety tegorocznej perspektywy PROW 2014-2020. Na jakie dotacje mogą liczyć rolnicy?

 Kamil Kopka
Wiceprezes ds. finansowania rolnictwa i budownictwa
Priorytety tegorocznej perspektywy PROW 2014-2020. Na jakie dotacje mogą liczyć rolnicy? /fot. Shutterstock
Priorytety tegorocznej perspektywy PROW 2014-2020. Na jakie dotacje mogą liczyć rolnicy? /fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Znamy już harmonogram przyznawania unijnych środków dla rolników w ramach PROW 2014-2020. Jeden z najbardziej oczekiwanych programów pozwoli na zakup maszyn i urządzeń rolniczych. Nabór wniosków ruszy 19 lutego.

W całej perspektywie 2014-2020 na rolników czeka w sumie kilkanaście naborów. Pierwszym, a zarazem jednym z najważniejszych będzie „Modernizacja gospodarstw rolnych” w obszarze d, czyli środki na zakup sprzętu rolniczego. Wnioski o przyznanie dotacji, będzie można składać od 19 lutego do 20 marca 2018 roku. Wg założeń resortu rolnictwa, w tym obszarze będzie do rozdysponowania ok. 609,5 mln złotych - co pozwoli na realizacje minimum 13 700 wniosków.

REKLAMA

Wykonanie Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 pokazało, że coraz efektywniej sięgamy po unijne środki. Z pewnością obecny budżet również będzie się cieszył bardzo dużą popularnością.

Analizując potrzeby polskiej wsi, można wskazać, że najbardziej oczekiwana jest możliwość uzyskania środków na zakup maszyn i urządzeń rolniczych, co pozwoli na skuteczną i realną modernizację gospodarstw. W tym zakresie będzie można uzyskać 50-60% kwoty kwalifikowanej poniesionych kosztów. Dotyczy to kwoty nie większej niż 200 tys. zł netto.

Polecamy: Pakiet żółtych książek - Podatki 2018

Drugim ważnym obszarem dofinansowania jest restrukturyzacja małych i średnich gospodarstw rolnych. Kwota wsparcia wynosi 60 tys. zł, 80% zostanie wypłacone w postaci premii, pozostałe 20% po realizacji biznesplanu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto również zwrócił uwagę na obszar „premie dla młodych rolników”. Kwota wsparcia to 100 tys. złotych. Pomoc będzie wypłacana także w dwóch ratach. Pierwsza w wysokości 80%, a druga w postaci 20% po realizacji biznesplanu. Najwięcej pieniędzy będzie można dostać na rozwój produkcji prosiąt, bo aż do 900 tys. zł. Na inne inwestycje związane z produkcją zwierzęcą - wsparcie wyniesie do 500 tys. złotych.

Prawie 20 proc. środków z nowego PROW ma trafić do gospodarstw prowadzących działalność rolniczą, która nie szkodzi środowisku naturalnemu oraz klimatowi.

W przypadku rolników, którzy pozyskali dotację z PROW 2007-2013 i zakupili maszynę, za niezakwalifikowane uznaje się zakup tego samego rodzaju maszyn w PROW 2014-2020.

Zobacz: Dotacje

REKLAMA

Planuje się, że łączne środki publiczne przeznaczone na realizację Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 wyniosą ponad 13,5 mld euro. Najważniejszym zadaniem obecnego PROW, który jest podstawowym instrumentem finansowym do przeprowadzania zmian strukturalnych i inwestycyjnych na terenach wiejskich, jest zwiększenie konkurencyjności i rentowności gospodarstw rolnych. Na ten cel przewidziano aż ok. 1/3 jego budżetu.

Innym ważnym zadaniem Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020 jest wspomaganie rozwoju terenów wiejskich i podniesienie atrakcyjności gospodarczej tych obszarów. Mają temu służyć m.in. pieniądze na rozwój usług, nie tylko rolniczych, a także produkcji, przy czym dofinansowanie będzie możliwe, jeśli inwestycje nie będą szkodzić środowisku naturalnemu i klimatowi.

Przy ubieganiu się o wsparcie z programów PROW 2014-2020 warto korzystać z profesjonalnych firm, które zapewnią beneficjentom właściwy proces aplikacyjny i przeprowadzą gospodarstwo przez wszystkie etapy ubiegania się o dotacje m in.:

  1. Analiza programów. Wybór właściwego dla danego gospodarstwa
  2. Sporządzenie dokumentów aplikacyjnych i złożenie wniosku, wraz z biznesplanem oraz odpowiednimi załącznikami
  3. Monitorowanie złożonych wniosków oraz składanie uzupełnień
  4. Przeprowadzenie postępowania ofertowego na platformie przetargowej
  5. Realizacja i rozliczenie programu
  6. Pomoc w wywiązywaniu się z obowiązków sprawozdawczych wynikających z przyznanego dofinansowania oraz wsparcie podczas kontroli wykorzystania dotacji

Podczas wyboru firmy doradczej bardzo ważne jest, aby decydować się na te, które nie pobierają żadnych opłat za przygotowanie i złożenie wniosku. Ich wynagrodzenie przewidziane jest jedynie w momencie, pozytywnego rozpatrzenia wniosku czego efektem jest przyznanie pomocy z danego programu PROW 2014-2020 zakończonego podpisaniem umowy z ARiMR.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skuteczne zarządzanie zespołem: relacje i współpraca

W dzisiejszym, dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym, skuteczne zarządzanie zespołem jest kluczowym czynnikiem sukcesu każdej organizacji. Budowanie relacji, współpraca oraz efektywna komunikacja stanowią fundamenty, na których opiera się sprawne funkcjonowanie zespołu.

Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej warto złożyć do 3 czerwca 2024 r.

Przedsiębiorcy do 3 czerwca 2024 r. mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Co, jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty?

Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

REKLAMA

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA