reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Dotacje > Priorytety tegorocznej perspektywy PROW 2014-2020. Na jakie dotacje mogą liczyć rolnicy?

Priorytety tegorocznej perspektywy PROW 2014-2020. Na jakie dotacje mogą liczyć rolnicy?

Znamy już harmonogram przyznawania unijnych środków dla rolników w ramach PROW 2014-2020. Jeden z najbardziej oczekiwanych programów pozwoli na zakup maszyn i urządzeń rolniczych. Nabór wniosków ruszy 19 lutego.

W całej perspektywie 2014-2020 na rolników czeka w sumie kilkanaście naborów. Pierwszym, a zarazem jednym z najważniejszych będzie „Modernizacja gospodarstw rolnych” w obszarze d, czyli środki na zakup sprzętu rolniczego. Wnioski o przyznanie dotacji, będzie można składać od 19 lutego do 20 marca 2018 roku. Wg założeń resortu rolnictwa, w tym obszarze będzie do rozdysponowania ok. 609,5 mln złotych - co pozwoli na realizacje minimum 13 700 wniosków.

Wykonanie Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 pokazało, że coraz efektywniej sięgamy po unijne środki. Z pewnością obecny budżet również będzie się cieszył bardzo dużą popularnością.

Analizując potrzeby polskiej wsi, można wskazać, że najbardziej oczekiwana jest możliwość uzyskania środków na zakup maszyn i urządzeń rolniczych, co pozwoli na skuteczną i realną modernizację gospodarstw. W tym zakresie będzie można uzyskać 50-60% kwoty kwalifikowanej poniesionych kosztów. Dotyczy to kwoty nie większej niż 200 tys. zł netto.

Polecamy: Pakiet żółtych książek - Podatki 2018

Drugim ważnym obszarem dofinansowania jest restrukturyzacja małych i średnich gospodarstw rolnych. Kwota wsparcia wynosi 60 tys. zł, 80% zostanie wypłacone w postaci premii, pozostałe 20% po realizacji biznesplanu.

Warto również zwrócił uwagę na obszar „premie dla młodych rolników”. Kwota wsparcia to 100 tys. złotych. Pomoc będzie wypłacana także w dwóch ratach. Pierwsza w wysokości 80%, a druga w postaci 20% po realizacji biznesplanu. Najwięcej pieniędzy będzie można dostać na rozwój produkcji prosiąt, bo aż do 900 tys. zł. Na inne inwestycje związane z produkcją zwierzęcą - wsparcie wyniesie do 500 tys. złotych.

Prawie 20 proc. środków z nowego PROW ma trafić do gospodarstw prowadzących działalność rolniczą, która nie szkodzi środowisku naturalnemu oraz klimatowi.

W przypadku rolników, którzy pozyskali dotację z PROW 2007-2013 i zakupili maszynę, za niezakwalifikowane uznaje się zakup tego samego rodzaju maszyn w PROW 2014-2020.

Zobacz: Dotacje

Planuje się, że łączne środki publiczne przeznaczone na realizację Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 wyniosą ponad 13,5 mld euro. Najważniejszym zadaniem obecnego PROW, który jest podstawowym instrumentem finansowym do przeprowadzania zmian strukturalnych i inwestycyjnych na terenach wiejskich, jest zwiększenie konkurencyjności i rentowności gospodarstw rolnych. Na ten cel przewidziano aż ok. 1/3 jego budżetu.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Eksperci:

Aureus

Kamil Kopka

Wiceprezes ds. finansowania rolnictwa i budownictwa

Zdjęcia

Priorytety tegorocznej perspektywy PROW 2014-2020. Na jakie dotacje mogą liczyć rolnicy? /fot. Shutterstock
Priorytety tegorocznej perspektywy PROW 2014-2020. Na jakie dotacje mogą liczyć rolnicy? /fot. Shutterstock

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Czarczyńska

Asystent prawny w E-Kancelaria Grupa Prawno-Finansowa sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama