REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy rolnik zatrudniony na zlecenie zachowa prawo do ubezpieczeń i świadczeń z KRUS

Kiedy rolnik zatrudniony na zlecenie zachowa prawo do ubezpieczeń i świadczeń z KRUS /fot. Shutterstock
Kiedy rolnik zatrudniony na zlecenie zachowa prawo do ubezpieczeń i świadczeń z KRUS /fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wraz z żoną prowadzę gospodarstwo rolne i jestem, jako rolnik, zgłoszony w KRUS. Od nowego roku mam możliwość podjęcia dodatkowego zatrudnienia na umowę zlecenia. Umowa ma trwać około 3 miesięcy, a wynagrodzenie zostanie mi wypłacone po jej wykonaniu, w kwocie 5600 zł. Czy podpisując taką umowę, będę mógł kontynuować ubezpieczenie w KRUS? Czy od wynagrodzenia za zlecenie zostaną potrącone składki ZUS?

Umowa zlecenia zawarta na wskazanych warunkach nie spowoduje wyłączenia z ubezpieczeń społecznych w systemie rolniczym (KRUS). Od kwoty wynagrodzenia brutto zostaną potrącone należne składki ZUS i zaliczka na podatek dochodowy.

REKLAMA

Osoba wykonująca umowę zlecenia (lub inną umowę o świadczenie usług o charakterze umowy zlecenia) podlega ubezpieczeniom społecznym w ramach systemu powszechnego ZUS. Obowiązek oskładkowania przychodów z tytułu umowy zlecenia dotyczy zarówno osób podlegających ubezpieczeniom społecznym w ramach systemu rolniczego (w KRUS), jak i osób niebędących rolnikami. Zleceniodawca ma obowiązek zgłosić zleceniobiorcę w ZUS do obowiązkowych ubezpieczeń (społecznych i zdrowotnego) - na zasadach obowiązujących tę grupę ubezpieczonych - od dnia oznaczonego w umowie jako dzień rozpoczęcia jej wykonywania. Wyrejestrowanie zleceniobiorcy z tych ubezpieczeń następuje dopiero po rozwiązaniu/wygaśnięciu umowy. Podstawę wymiaru składek z tytułu umowy zlecenia stanowi przychód uzyskany z tej umowy (jeżeli wynagrodzenie określono kwotowo, w kwotowej stawce godzinowej albo akordowej lub prowizyjnie - jak ma to miejsce w większości umów zlecenia).

Polecamy: Firma w spadku - zarząd sukcesyjny

Zobacz: Prawo dla firm

Ubezpieczenia społeczne w ramach systemu powszechnego (ZUS) mają pierwszeństwo przed ubezpieczeniem społecznym rolników. Oznacza to, że zasadniczo osoby obejmowane ubezpieczeniami w ZUS tracą prawo do podlegania ubezpieczeniu rolniczemu w KRUS. Od tej zasady istnieją nieliczne wyjątki - jeden z nich dotyczy zleceniobiorców. Osoba wykonująca umowę zlecenia, mimo że z tego tytułu obowiązkowo podlega ubezpieczeniom w ZUS, może w niektórych przepadkach zachować prawo do równoległego kontynuowania ubezpieczenia w KRUS. Przepisy stanowią bowiem, że rolnik (lub domownik), który:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie z mocy ustawy oraz
  • został objęty ubezpieczeniami społecznymi z tytułu wykonywania umowy zlecenia w systemie ZUS,

może nadal podlegać ubezpieczeniu rolniczemu , mimo objęcia go z tego tytułu innym ubezpieczeniem społecznym, jeżeli przychód ze zlecenia, w rozliczeniu miesięcznym, nie przekracza kwoty równej minimalnemu wynagrodzeniu (art. 5b ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników).

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Kiedy rolnik zatrudniony na zlecenie zachowa prawo do ubezpieczeń i świadczeń z KRUS

W artykule omówiono również przykłady omawiające problematykę prawa do ubezpieczenia w KRUS rolnika zatrudnionego na umowie zlecenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA