| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Kiedy rolnik zatrudniony na zlecenie zachowa prawo do ubezpieczeń i świadczeń z KRUS

Kiedy rolnik zatrudniony na zlecenie zachowa prawo do ubezpieczeń i świadczeń z KRUS

Wraz z żoną prowadzę gospodarstwo rolne i jestem, jako rolnik, zgłoszony w KRUS. Od nowego roku mam możliwość podjęcia dodatkowego zatrudnienia na umowę zlecenia. Umowa ma trwać około 3 miesięcy, a wynagrodzenie zostanie mi wypłacone po jej wykonaniu, w kwocie 5600 zł. Czy podpisując taką umowę, będę mógł kontynuować ubezpieczenie w KRUS? Czy od wynagrodzenia za zlecenie zostaną potrącone składki ZUS?

Umowa zlecenia zawarta na wskazanych warunkach nie spowoduje wyłączenia z ubezpieczeń społecznych w systemie rolniczym (KRUS). Od kwoty wynagrodzenia brutto zostaną potrącone należne składki ZUS i zaliczka na podatek dochodowy.

Osoba wykonująca umowę zlecenia (lub inną umowę o świadczenie usług o charakterze umowy zlecenia) podlega ubezpieczeniom społecznym w ramach systemu powszechnego ZUS. Obowiązek oskładkowania przychodów z tytułu umowy zlecenia dotyczy zarówno osób podlegających ubezpieczeniom społecznym w ramach systemu rolniczego (w KRUS), jak i osób niebędących rolnikami. Zleceniodawca ma obowiązek zgłosić zleceniobiorcę w ZUS do obowiązkowych ubezpieczeń (społecznych i zdrowotnego) - na zasadach obowiązujących tę grupę ubezpieczonych - od dnia oznaczonego w umowie jako dzień rozpoczęcia jej wykonywania. Wyrejestrowanie zleceniobiorcy z tych ubezpieczeń następuje dopiero po rozwiązaniu/wygaśnięciu umowy. Podstawę wymiaru składek z tytułu umowy zlecenia stanowi przychód uzyskany z tej umowy (jeżeli wynagrodzenie określono kwotowo, w kwotowej stawce godzinowej albo akordowej lub prowizyjnie - jak ma to miejsce w większości umów zlecenia).

Polecamy: Firma w spadku - zarząd sukcesyjny

Zobacz: Prawo dla firm

Ubezpieczenia społeczne w ramach systemu powszechnego (ZUS) mają pierwszeństwo przed ubezpieczeniem społecznym rolników. Oznacza to, że zasadniczo osoby obejmowane ubezpieczeniami w ZUS tracą prawo do podlegania ubezpieczeniu rolniczemu w KRUS. Od tej zasady istnieją nieliczne wyjątki - jeden z nich dotyczy zleceniobiorców. Osoba wykonująca umowę zlecenia, mimo że z tego tytułu obowiązkowo podlega ubezpieczeniom w ZUS, może w niektórych przepadkach zachować prawo do równoległego kontynuowania ubezpieczenia w KRUS. Przepisy stanowią bowiem, że rolnik (lub domownik), który:

  • podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie z mocy ustawy oraz
  • został objęty ubezpieczeniami społecznymi z tytułu wykonywania umowy zlecenia w systemie ZUS,

może nadal podlegać ubezpieczeniu rolniczemu , mimo objęcia go z tego tytułu innym ubezpieczeniem społecznym, jeżeli przychód ze zlecenia, w rozliczeniu miesięcznym, nie przekracza kwoty równej minimalnemu wynagrodzeniu (art. 5b ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników).

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Kiedy rolnik zatrudniony na zlecenie zachowa prawo do ubezpieczeń i świadczeń z KRUS

W artykule omówiono również przykłady omawiające problematykę prawa do ubezpieczenia w KRUS rolnika zatrudnionego na umowie zlecenia.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »