REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak powinien rozliczać VAT rolnik ryczałtowy, który prowadzi działalność gospodarczą?

Jak powinien rozliczać VAT rolnik ryczałtowy, który prowadzi działalność gospodarczą? /fot. Fotolia
Jak powinien rozliczać VAT rolnik ryczałtowy, który prowadzi działalność gospodarczą? /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Prowadzę biuro rachunkowe. W ostatnich dniach zgłosił się do mnie rolnik ryczałtowy prowadzący gospodarstwo rolne, który zamierza prowadzić działalność gospodarczą. Gospodarstwo prowadzi samodzielnie. Jak powinien on rozliczać VAT?

W przypadku rolników ryczałtowych prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą mogą wystąpić trzy scenariusze rozliczeń VAT. Rolnik może:

REKLAMA

● korzystać ze zwolnienia dla rolników ryczałtowych w zakresie działalności rolniczej i rozliczać VAT od pozarolniczej działalności jako podatnik VAT czynny,

● korzystać ze zwolnienia dla rolników ryczałtowych w zakresie działalności rolniczej oraz korzystać ze zwolnień przedmiotowych lub podmiotowego w zakresie działalności pozarolniczej,

● być podatnikiem VAT czynnym i rozliczać VAT od całości prowadzonej działalności (rolniczej i pozarolniczej).

Rolnicy są podatnikami VAT w rozumieniu art. 15 ustawy o VAT, tak samo jak osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą (np. usługi budowlane, warsztat stolarski, usługi pośrednictwa ubezpieczeniowego). Większość rolników korzysta jednak ze zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT dla rolników ryczałtowych. Na podstawie tego przepisu rolnicy ryczałtowi są zwolnieni z VAT od:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

● dostawy produktów rolnych pochodzących z ich własnej działalności rolniczej oraz

● świadczenia przez nich usług rolniczych.

Ze zwolnienia tego mogą jednak korzystać:

● tylko rolnicy ryczałtowi oraz

● tylko w odniesieniu do produktów rolnych pochodzących z własnej produkcji rolnika ryczałtowego oraz usług rolnych świadczonych przez tego rolnika.

Zobacz serwis: Finanse

Definicje niezbędne do ustalenia prawa do zwolnienia dla rolników ryczałtowych zawiera ustawa o VAT. Wynika z niej, że:

REKLAMA

● rolnik ryczałtowy to rolnik dokonujący dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczący usługi rolnicze, korzystający ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych (art. 2 pkt 19 ustawy o VAT),

● produkty rolne to towary wymienione w załączniku nr 2 do ustawy o VAT oraz towary wytworzone z nich przez rolnika ryczałtowego z produktów pochodzących z jego własnej działalności rolniczej przy użyciu środków zwykle używanych w gospodarstwie rolnym, leśnym i rybackim (art. 2 pkt 20 ustawy o VAT),

● usługi rolnicze to usługi wymienione w załączniku nr 2 do ustawy o VAT (art. 2 pkt 21 ustawy o VAT),

● gospodarstwo rolne to gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym (art. 2 pkt 16 ustawy o VAT).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że rolnik prowadzi właśnie gospodarstwo rolne, dlatego definicje gospodarstwa leśnego i rybackiego zostały pominięte.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes  cały artykuł: Jak powinien rozliczać VAT rolnik ryczałtowy, który prowadzi działalność gospodarczą

Zobacz serwis: Zarządzanie

W artykule omówiono również zagadnienie posiadania statusu rolnika ryczałtowego, podatnika VAT czynnego oraz posiadania wyłącznie statusu podatnika VAT czynnego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się Polacy? Drugie miejsce zaskakuje

93,9% społeczeństwa boi się przynajmniej jednego spośród 37 możliwych czarnych scenariuszy. Tak wynika z raportu „Bieżące lęki i obawy Polaków”. Czego Polacy boją się najbardziej?

Ochrona budżetu i środowiska. Firmy coraz częściej naprawiają sprzęty, zamiast wymieniać je na nowe

95 proc. uszkodzonych urządzeń elektronicznych można przywrócić do pełnej sprawności, a średni czas naprawy telefonu lub laptopa to zaledwie 48 godzin. Filozofia “napraw zamiast wyrzucać” redukuje liczbę odpadów i zapewnia firmom oszczędności, ale jej wykorzystanie wymaga przyjęcia cyrkularnego modelu biznesowego. Jak to zrobić?   

Zmiany dla małych firm od 1 stycznia 2025 r. Chodzi o zwolnienia z VAT

Małe firmy będą miały możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT w państwach Unii Europejskiej, niezależnie od kraju, w którym mają swoją siedzibę. Projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, opracowany przez Ministerstwo Finansów, zakłada wprowadzenie szczególnej procedury zwolnień dla małych przedsiębiorstw.

Jakie narzędzia oparte na sztucznej inteligencji są najczęściej wykorzystywane przez firmy?

Z generatywną sztuczną inteligencją spotkała się już większość firm. Tak wynika z raportu firmy konsultingowej Bain & Company. Teraz przyszedł czas na kolejne etapy wdrażania tej technologii. 

REKLAMA

Komisja Europejska: Microsoft naruszył przepisy UE. Chodzi o narzędzie Teams

Komisja Europejska wszczęła 25 czerwca 2024 r. nowe postępowanie antymonopolowe przeciwko Microsoftowi. Jej zdaniem amerykański koncern naruszył unijne przepisy, wiążąc swój produkt do komunikacji Teams ze swoimi popularnymi aplikacjami do zwiększania produktywności zawartymi w pakietach dla firm Office 365 i Microsoft 365.

Polskie firmy nie traktują poważnie cyberbezpieczeństwa?

Gdy w krajach UE odsetek firm traktujących cyberbezpieczeństwo priorytetowo wynosi 32 proc., w Polsce jest to zaledwie… 7. Tak wynika z danych raportu opracowanego przez ENISA, czyli Agencję Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa. Jakie to może mieć konsekwencje dla firm i obywateli? 

Nowe hotele wyrosną jak grzyby po deszczu. Czy to oznacza spadek cen noclegów?

Zgodnie z raportem opublikowanym we wtorek w dzienniku “Rzeczpospolita”, w Polsce planowanych jest wiele nowych miejsc hotelowych. Warszawa jest liderem pod względem liczby inwestycji, a nowe hotele w stolicy zaoferują niemal 2 tysiące pokoi. 

Rewolucja w stażu pracy: to już pewne, zaliczana działalność gospodarcza i umowy cywilne, ministerstwo potwierdza

W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozpoczęto wstępne prace analityczne nad uregulowaniem kwestii stażu pracy. Zmiany mają doprowadzić do tego aby wliczała się do niego jednoosobowa działalność gospodarcza oraz zatrudnienie na podstawie umów cywilnoprawnych. Resort pracy potwierdza.

REKLAMA

Jaka umowa dla pracownika sezonowego?

Jaką umowę najlepiej zawrzeć z pracownikiem sezonowym? To zależy. Od konkretnej sytuacji, rodzaju wykonywanej pracy i jej warunków.

Jak globalne firmy przyspieszyły swój rozwój dzięki outsourcingowi

W czasach niepewności i nowych wyzwań największe światowe firmy szukają nowych rozwiązań biznesowych. Historie Procter & Gamble, Unilever, Google, Microsoft, Apple czy Nike udowadniają, że outsourcing pomaga zarówno w rozwoju firmy, jak i w utrzymaniu wysokiego poziomu jakości usług.

REKLAMA