reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Siedliska do prowadzenia działalności gospodarczej przez rolników

Siedliska do prowadzenia działalności gospodarczej przez rolników

Do Sejmu wpłynął poselski projekt ustawy o używaniu siedlisk w celu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. Obecnie podjęcie działalności gospodarczej przez rolników wiąże się z czasochłonnym i kosztownym procesem odrolnienia gruntów. Projekt ma za zadanie pominąć wspomniany proces i wykorzystać potencjał znajdujących się w gospodarstwach rolnych siedlisk.

Jakie zmiany zakłada projekt?

Zgodnie z art. 3 projektu, każdy rolnik będzie mógł prowadzić pozarolniczą działalność gospodarczą w obrębie siedliska wchodzącego w skład prowadzonego przez niego gospodarstwa. Zamiar podjęcia takiej działalności, rolnicy mieliby zgłaszać w zawiadomieniu skierowanym do starosty właściwego ze względu na miejsce położenia gospodarstwa rolnego.

Taki stan prawny zapewniłby rolnikom łatwiejszy dostęp do działalności gospodarczej, a co z tym idzie – dodatkowego źródła dochodu, bez konieczności rezygnacji z prowadzenia gospodarstwa rolnego.

Polecamy: Dotacje unijne – jak pozyskać środki dla firmy

Czym są siedliska?

Siedliskiem według wspomnianego projektu są budynki mieszkalne i ich części oraz grunty pod budynkami mieszkalnymi i częściami tych budynków wchodzące w skład gospodarstwa rolnego. Innymi słowy są to różnego rodzaju pomieszczenia mieszkalne i gospodarskie, które mogą być dobrym miejscem na ulokowanie w nich działalności np. produkcyjnej. Ponadto zalicza się do nich stodoły, komórki i inne budynki wchodzące w skład gospodarstwa rolnego.

Co powinno zawierać zawiadomienie?

Wspomniane zawiadomienie powinno zawierać:

1) wypis i wyrys z ewidencji gruntów i budynków lub w przypadku, gdy budynki i ich części wchodzące w skład siedliska nie są wykazane w ewidencji gruntów i budynków,

2) mapę uwzględniającą budynki i ich części wchodzące w skład siedliska sporządzoną przez geodetę posiadającego uprawnienia zawodowe w dziedzinie geodezji i kartografii nadane przez Głównego Geodetę Kraju;

3) dokument potwierdzający tytuł prawny do korzystania z nieruchomości rolnej wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego;

4) oznaczenie przedmiotu podejmowanej pozarolniczej działalności gospodarczej według Polskiej Klasyfikacji Działalności;

5) datę rozpoczęcia prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

W przypadku gdy tytułem prawnym, jest umowa użytkowania wieczystego, a zawiadamiający jest użytkownikiem wieczystym nieruchomości rolnej wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego, do zawiadomienia powinno się dołączyć umowę określoną w art. 239 ust. 1 Kodeksu cywilnego.

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Jakie są ograniczenia w prowadzeniu działalności?

Art. 3 ust. 1 wskazuje ponadto na ograniczenia przy prowadzeniu takiej działalności gospodarczej. Mianowicie nie może ona powodować utraty lub ograniczenia wartości użytkowej gruntów. Do przykładów zaliczamy w szczególności poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż.

W takiej sytuacji, starosta w terminie 7 dni od dnia otrzymania zawiadomienia, wydaje decyzję zakazującą rozpoczęcia prowadzenia takiej działalności. Dla działalności, która została już podjęta, a uchybia powyższym ograniczeniom przewidziana jest kara grzywny w wysokości 5000 zł.

Zobacz serwis: Zarządzanie

Jakich nieruchomości rolnych nie obejmuje projekt?

Projekt ustawy nie ma zastosowania do nieruchomości znajdujących się w granicach administracyjnych miast.

Zobacz serwis: Prawo

Opracowano na podstawie poselskiego projektu ustawy o używaniu siedlisk w celu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej (druk sejmowy nr 1375)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Horyzonty®-Szkolenia dla Biznesu

Szkolenia dla Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama