Siedliska do prowadzenia działalności gospodarczej przez rolników
REKLAMA
REKLAMA
Jakie zmiany zakłada projekt?
Zgodnie z art. 3 projektu, każdy rolnik będzie mógł prowadzić pozarolniczą działalność gospodarczą w obrębie siedliska wchodzącego w skład prowadzonego przez niego gospodarstwa. Zamiar podjęcia takiej działalności, rolnicy mieliby zgłaszać w zawiadomieniu skierowanym do starosty właściwego ze względu na miejsce położenia gospodarstwa rolnego.
REKLAMA
Taki stan prawny zapewniłby rolnikom łatwiejszy dostęp do działalności gospodarczej, a co z tym idzie – dodatkowego źródła dochodu, bez konieczności rezygnacji z prowadzenia gospodarstwa rolnego.
Polecamy: Dotacje unijne – jak pozyskać środki dla firmy
Czym są siedliska?
Siedliskiem według wspomnianego projektu są budynki mieszkalne i ich części oraz grunty pod budynkami mieszkalnymi i częściami tych budynków wchodzące w skład gospodarstwa rolnego. Innymi słowy są to różnego rodzaju pomieszczenia mieszkalne i gospodarskie, które mogą być dobrym miejscem na ulokowanie w nich działalności np. produkcyjnej. Ponadto zalicza się do nich stodoły, komórki i inne budynki wchodzące w skład gospodarstwa rolnego.
Co powinno zawierać zawiadomienie?
Wspomniane zawiadomienie powinno zawierać:
1) wypis i wyrys z ewidencji gruntów i budynków lub w przypadku, gdy budynki i ich części wchodzące w skład siedliska nie są wykazane w ewidencji gruntów i budynków,
2) mapę uwzględniającą budynki i ich części wchodzące w skład siedliska sporządzoną przez geodetę posiadającego uprawnienia zawodowe w dziedzinie geodezji i kartografii nadane przez Głównego Geodetę Kraju;
3) dokument potwierdzający tytuł prawny do korzystania z nieruchomości rolnej wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego;
4) oznaczenie przedmiotu podejmowanej pozarolniczej działalności gospodarczej według Polskiej Klasyfikacji Działalności;
5) datę rozpoczęcia prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.
W przypadku gdy tytułem prawnym, jest umowa użytkowania wieczystego, a zawiadamiający jest użytkownikiem wieczystym nieruchomości rolnej wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego, do zawiadomienia powinno się dołączyć umowę określoną w art. 239 ust. 1 Kodeksu cywilnego.
Zobacz serwis: Prawo dla firm
Jakie są ograniczenia w prowadzeniu działalności?
REKLAMA
Art. 3 ust. 1 wskazuje ponadto na ograniczenia przy prowadzeniu takiej działalności gospodarczej. Mianowicie nie może ona powodować utraty lub ograniczenia wartości użytkowej gruntów. Do przykładów zaliczamy w szczególności poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż.
W takiej sytuacji, starosta w terminie 7 dni od dnia otrzymania zawiadomienia, wydaje decyzję zakazującą rozpoczęcia prowadzenia takiej działalności. Dla działalności, która została już podjęta, a uchybia powyższym ograniczeniom przewidziana jest kara grzywny w wysokości 5000 zł.
Zobacz serwis: Zarządzanie
Jakich nieruchomości rolnych nie obejmuje projekt?
Projekt ustawy nie ma zastosowania do nieruchomości znajdujących się w granicach administracyjnych miast.
Zobacz serwis: Prawo
Opracowano na podstawie poselskiego projektu ustawy o używaniu siedlisk w celu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej (druk sejmowy nr 1375)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.