reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Dotacje > Jaka jest różnica pomiędzy rzeczowym, a finansowym zakończeniem realizacji projektu?

Jaka jest różnica pomiędzy rzeczowym, a finansowym zakończeniem realizacji projektu?

Zobowiązanie do zakończenia realizacji projektu wynika z postanowień umowy o dofinansowanie projektu. Przez pojęcie zakończenia realizacji projektu rozumie się zarówno jego zakończenie pod względem finansowym jak i rzeczowym.

Dofinansowanie projektu unijnego następuje na podstawie zapisów wynikających z umowy o dofinansowanie. Jednym z postanowień wiążących strony umowy jest termin realizacji projektu. Beneficjent jest zobowiązany do określenia w umowie o dofinansowanie terminu rozpoczęcia jak również zakończenia realizacji projektu. Zakończenie realizacji projektu jest definiowane jako data zakończenia finansowego i rzeczowego realizacji projektu. Co oznaczają te dwa terminy - o tym poniżej.

Polecamy: Dotacje unijne 2012 - poradnik przedsiębiorcy

Zakończenie finansowe realizacji projektu

Przez zakończenie finansowe realizacji projektu należy rozumieć datę zrealizowania pełnego zakresu finansowego projektu, co oznacza zrealizowanie przez beneficjenta wszystkich płatności w ramach projektu, tj. poniesienie wszystkich wydatków i pozyskanie dokumentów stanowiących podstawę uznania wydatków za kwalifikujące się do objęcia wsparciem w ramach projektu.

W przypadku projektów realizowanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Mazowieckiego beneficjent jest zobowiązany do rozliczenia całości udzielonego dofinansowania w terminie do 60 dni od dnia finansowego zakończenia realizacji projektu poprzez złożenie w tym terminie wniosku o płatność końcową.

Polecamy: Jak zdobyć dotacje na ekoinnowacje?

Zakończenie rzeczowe realizacji projektu

Przez zakończenie rzeczowe projektu należy rozumieć datę:

  • wykonania pełnego zakresu rzeczowego projektu zgodnie z umową o dofinansowanie oraz harmonogramem rzeczowo-finansowym, co oznacza zrealizowanie wszystkich zadań/etapów realizacji projektu,
  • udokumentowania wykonania robót, dostaw i usług protokołami odbioru,
  • udokumentowania wykonania robót, dostaw i usług fakturami o równoważnej wartości dowodowej,
  • udokumentowania wykonania robót, dostaw i usług innymi dokumentami potwierdzającymi zgodność realizacji projektu z warunkami umowy o dofinansowanie, wymienionymi w treści umowy o dofinansowanie w części dotyczącej warunków wypłaty dofinansowania,
  • podpisania przez beneficjenta ostatniego protokołu odbioru, świadectwa wykonania lub innego dokumentu równoważnego w ramach projektu potwierdzającego wykonanie prac/odbioru towaru;

Szczegółowe postanowienia dotyczące zakończenia realizacji projektu, w tym zakończenia finansowego i rzeczowego mogą się różnić w zależności od programu operacyjnego, w ramach którego jest realizowany projekt. Postanowienia te są uregulowane w umowach o dofinansowanie, których wzory są dostępne na stronach internetowych instytucji organizujących konkursy.

Polecamy: serwis Dotacje

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Tomasz Wydra

Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Różnica między rzeczowym, a finansowym zakończeniem realizacji projektu
Różnica między rzeczowym, a finansowym zakończeniem realizacji projektu

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama