| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Dotacje > Jaka jest różnica pomiędzy rzeczowym, a finansowym zakończeniem realizacji projektu?

Jaka jest różnica pomiędzy rzeczowym, a finansowym zakończeniem realizacji projektu?

Zobowiązanie do zakończenia realizacji projektu wynika z postanowień umowy o dofinansowanie projektu. Przez pojęcie zakończenia realizacji projektu rozumie się zarówno jego zakończenie pod względem finansowym jak i rzeczowym.

Dofinansowanie projektu unijnego następuje na podstawie zapisów wynikających z umowy o dofinansowanie. Jednym z postanowień wiążących strony umowy jest termin realizacji projektu. Beneficjent jest zobowiązany do określenia w umowie o dofinansowanie terminu rozpoczęcia jak również zakończenia realizacji projektu. Zakończenie realizacji projektu jest definiowane jako data zakończenia finansowego i rzeczowego realizacji projektu. Co oznaczają te dwa terminy - o tym poniżej.

Polecamy: Dotacje unijne 2012 - poradnik przedsiębiorcy

Zakończenie finansowe realizacji projektu

Przez zakończenie finansowe realizacji projektu należy rozumieć datę zrealizowania pełnego zakresu finansowego projektu, co oznacza zrealizowanie przez beneficjenta wszystkich płatności w ramach projektu, tj. poniesienie wszystkich wydatków i pozyskanie dokumentów stanowiących podstawę uznania wydatków za kwalifikujące się do objęcia wsparciem w ramach projektu.

W przypadku projektów realizowanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Mazowieckiego beneficjent jest zobowiązany do rozliczenia całości udzielonego dofinansowania w terminie do 60 dni od dnia finansowego zakończenia realizacji projektu poprzez złożenie w tym terminie wniosku o płatność końcową.

Polecamy: Jak zdobyć dotacje na ekoinnowacje?

Zakończenie rzeczowe realizacji projektu

Przez zakończenie rzeczowe projektu należy rozumieć datę:

  • wykonania pełnego zakresu rzeczowego projektu zgodnie z umową o dofinansowanie oraz harmonogramem rzeczowo-finansowym, co oznacza zrealizowanie wszystkich zadań/etapów realizacji projektu,
  • udokumentowania wykonania robót, dostaw i usług protokołami odbioru,
  • udokumentowania wykonania robót, dostaw i usług fakturami o równoważnej wartości dowodowej,
  • udokumentowania wykonania robót, dostaw i usług innymi dokumentami potwierdzającymi zgodność realizacji projektu z warunkami umowy o dofinansowanie, wymienionymi w treści umowy o dofinansowanie w części dotyczącej warunków wypłaty dofinansowania,
  • podpisania przez beneficjenta ostatniego protokołu odbioru, świadectwa wykonania lub innego dokumentu równoważnego w ramach projektu potwierdzającego wykonanie prac/odbioru towaru;

Szczegółowe postanowienia dotyczące zakończenia realizacji projektu, w tym zakończenia finansowego i rzeczowego mogą się różnić w zależności od programu operacyjnego, w ramach którego jest realizowany projekt. Postanowienia te są uregulowane w umowach o dofinansowanie, których wzory są dostępne na stronach internetowych instytucji organizujących konkursy.

Polecamy: serwis Dotacje

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Małopolski Instytut Studiów Podatkowych

Doradztwo podatkowe, rachunkowość, audyt, obsługa i pomoc w trakcie postępowań z organami podatkowymi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »