REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak spełnić kryterium innowacyjności w projektach celowych POIG – część II

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Kryterium innowacyjności w projektach celowych POIG
Kryterium innowacyjności w projektach celowych POIG

REKLAMA

REKLAMA

Podczas oceny projektów celowych będzie badany poziom innowacyjności prowadzonych prac badawczo-rozwojowych. Oceniający to kryterium eksperci wezmą pod uwagę kilka elementów, które warto poznać przygotowując dokumentację aplikacyjną.

Prowadzone w ramach projektu prace badawcze i rozwojowe powinny prowadzić do wprowadzenia innowacji produktowej lub innowacji procesowej.

REKLAMA

Innowacyjność produktowa

W ocenie projektu pod względem innowacyjności produktowej pod uwagę będą brane takie elementy jak nowość, wzrost użyteczności i możliwość wdrożenia.

 • nowość (co najmniej w skali kraju) rozumiana jako znacząca zmiana. W ocenie tego kryterium będą brane pod uwagę wskaźniki jakościowe i ilościowe, które pozwalają odróżnić ten produkt od występujących na rynku produktów o podobnej funkcji podstawowej.
 • wzrost użyteczności produktu jest rozumiany jako praktyczna przydatność użytkową produktu oraz czy produkt posiada dodatkową funkcjonalność, czy zaspokaja inne potrzeby, czy wprowadza nowe unikalne korzyści dla odbiorcy. Ocena tego elementu następuje na podstawie analizy danych dotyczących cech użytkowych i funkcjonalnych produktów spełniających podobną funkcję podstawową istniejących na rynku docelowym.
 • możliwość wdrożenia rozumiana jako możliwość wprowadzenia produktu na rynek docelowy i jego opłacalność. Oceniając należy wziąć pod uwagę poprawność zdefiniowania rynku docelowego w kontekście odbiorców produktu (w przypadku sprzedaży wyników prac B+R -nabywców prac B+R), poprawność zidentyfikowania potrzeb, wymagań i preferencji odbiorców oraz czy w efekcie realizacji projektu nastąpi poprawa wyników firmy (czy osiągnięte przychody pozwolą na wygenerowanie zysku pokrywającego koszty badań i rozwoju, produkcji oraz działalności marketingowej).

Dowiedz się również: Jak przebiegają kontrole projektów innowacyjnych?

Innowacyjność procesowa

W ocenie projektu pod względem innowacyjności procesowej pod uwagę będą brane takie elementy jak nowoczesność wprowadzanych zmian technologicznych, ich użyteczność oraz opłacalność wykorzystania nowej technologii produkcji.

 • nowoczesność wprowadzanych zmian technologicznych - podczas oceny tego elementu będzie badane czy technologia wykorzystana w procesie stanowi nowość w skali kraju, UE, świata oraz czy mamy do czynienia ze znaczącą zmianą w zakresie technologii, urządzeń oraz/lub oprogramowania.
 • użyteczność wprowadzanych zmian technologicznych – w tym przypadku ocenie będzie podlegać w jaki sposób i w jakim stopniu innowacja procesowa wpłynie na cykl produkcyjny w przedsiębiorstwie oraz innych potencjalnych jej użytkowników, podniesienie jakości świadczonych usług.
 • opłacalność wykorzystania nowej technologii produkcji – na tym etapie badane będzie czy w porównaniu do obecnie stosowanych przez przedsiębiorcę procesów, projektowana innowacja zapewnia zmniejszenie kosztów produkcji, skrócenie czasu produkcji, możliwość dostosowania produktów do indywidualnych potrzeb klientów.

Polecamy serwis: ABC funduszy unijnych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku projektów dotyczących zarówno innowacji procesowej jak i produktowej to na wnioskodawcy ciąży obowiązek wskazania w dokumentacji aplikacyjnej, który rodzaj innowacji przeważa w projekcie.

W zależności od tego ocena kryterium przeprowadzana będzie w oparciu o elementy (podkryteria) charakterystyczne dla wiodącej innowacji opisanej w projekcie.

Łączna wartość punktów, które można otrzymać w przypadku tego kryterium wynosi 40 punktów na 100 możliwych. Warunkiem aby projekt mógł otrzymać wsparcie jest uzyskanie co najmniej 60 punktów. Warto pamiętać również o tym, że im większa liczba punktów zdobytych przez projekt podczas tej oceny tym wyższa pozycja na liście rankingowej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kobiety w Polsce mają własne firmy częściej niż w większości krajów UE. W naszym kraju 8% Polek prowadzi działalność gospodarczą

  Kobiety w Polsce mają własne firmy częściej niż w większości krajów Unii Europejskiej – w naszym kraju 8% Polek prowadzi działalność gospodarczą, co stanowi drugi wynik europejski.

  Pieniądze na koncie w 10 sekund. Kto najbardziej zyska na przelewach natychmiastowych?

  Czy nowe przepisy dotyczące przelewów natychmiastowych wstrząsną rynkiem płatności? Banki będą musiały je realizować w ciągu maksymalnie 10 sekund. Co z weryfikacją odbiorcy przelewu w tak krótkim czasie? 

  Czy powrót aktywności fuzji i przejęć pomoże rynkom w Europie?

  Jakie są perspektywy dla rynku fuzji i przejęć w 2024 r.? Jaka branża cieszy się największą popularnością? Czy inwestorzy mają powody do zadowolenia? 

  Rolnicy ruszyli do skupów. Czy da się jeszcze zarobić na zbożu?

  W obliczu obaw o dalszy spadek cen, rolnicy postanowili sprzedać zboża ze swoich magazynów. Już w styczniu, punkty skupu zakupiły 538,8 tys. ton zbóż, co stanowi wzrost o 10% w porównaniu z analogicznym okresem w roku 2023 i o 17% w stosunku do grudnia poprzedniego roku. 

  REKLAMA

  Dojście do niskiej inflacji wymaga kontraktu społecznego, który jest jak umowa widmo

  Niska inflacja to kontrakt społeczny. Taki kontrakt jest jak umowa widmo, ale osiągany jest głównie wysiłkiem banku centralnego, bo NBP jest odpowiedzialny za stabilność cen w gospodarce.

  Sektor MŚP chętniej sięga po kredyty, a banki zaostrzają kryteria ich przyznawania

  Popyt na kredyty długoterminowe ze strony małych przedsiębiorców jest najwyższy od lat. Jedocześnie banki przyznają, że zaostrzają kryteria kredytowe. Czy alternatywna forma finansowania, czyli faktoring, będzie przeżywał ożywienie?  

  Przedsiębiorcy mają obawy czy uda się wydać pieniądze z KPO. Polska ma na to o połowę mniej czasu niż inne kraje

  Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy – KPO dla Polski to doskonała wiadomość, ale trzeba się pospieszyć, by je efektywnie wydać, apelują przedsiębiorcy. Kraje, które dostały pieniądze europejskie bez opóźnień aktualnie są już w połowie drogi w ich wydatkowaniu. Polska będzie musiała wdrożyć wysokie tempo, by żadne dotacje nie przepadły.

   

  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  REKLAMA

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  REKLAMA