Jak spełnić kryterium innowacyjności w projektach celowych POIG – część II
REKLAMA
REKLAMA
Prowadzone w ramach projektu prace badawcze i rozwojowe powinny prowadzić do wprowadzenia innowacji produktowej lub innowacji procesowej.
REKLAMA
Innowacyjność produktowa
W ocenie projektu pod względem innowacyjności produktowej pod uwagę będą brane takie elementy jak nowość, wzrost użyteczności i możliwość wdrożenia.
- nowość (co najmniej w skali kraju) rozumiana jako znacząca zmiana. W ocenie tego kryterium będą brane pod uwagę wskaźniki jakościowe i ilościowe, które pozwalają odróżnić ten produkt od występujących na rynku produktów o podobnej funkcji podstawowej.
- wzrost użyteczności produktu jest rozumiany jako praktyczna przydatność użytkową produktu oraz czy produkt posiada dodatkową funkcjonalność, czy zaspokaja inne potrzeby, czy wprowadza nowe unikalne korzyści dla odbiorcy. Ocena tego elementu następuje na podstawie analizy danych dotyczących cech użytkowych i funkcjonalnych produktów spełniających podobną funkcję podstawową istniejących na rynku docelowym.
- możliwość wdrożenia rozumiana jako możliwość wprowadzenia produktu na rynek docelowy i jego opłacalność. Oceniając należy wziąć pod uwagę poprawność zdefiniowania rynku docelowego w kontekście odbiorców produktu (w przypadku sprzedaży wyników prac B+R -nabywców prac B+R), poprawność zidentyfikowania potrzeb, wymagań i preferencji odbiorców oraz czy w efekcie realizacji projektu nastąpi poprawa wyników firmy (czy osiągnięte przychody pozwolą na wygenerowanie zysku pokrywającego koszty badań i rozwoju, produkcji oraz działalności marketingowej).
Dowiedz się również: Jak przebiegają kontrole projektów innowacyjnych?
Innowacyjność procesowa
W ocenie projektu pod względem innowacyjności procesowej pod uwagę będą brane takie elementy jak nowoczesność wprowadzanych zmian technologicznych, ich użyteczność oraz opłacalność wykorzystania nowej technologii produkcji.
- nowoczesność wprowadzanych zmian technologicznych - podczas oceny tego elementu będzie badane czy technologia wykorzystana w procesie stanowi nowość w skali kraju, UE, świata oraz czy mamy do czynienia ze znaczącą zmianą w zakresie technologii, urządzeń oraz/lub oprogramowania.
- użyteczność wprowadzanych zmian technologicznych – w tym przypadku ocenie będzie podlegać w jaki sposób i w jakim stopniu innowacja procesowa wpłynie na cykl produkcyjny w przedsiębiorstwie oraz innych potencjalnych jej użytkowników, podniesienie jakości świadczonych usług.
- opłacalność wykorzystania nowej technologii produkcji – na tym etapie badane będzie czy w porównaniu do obecnie stosowanych przez przedsiębiorcę procesów, projektowana innowacja zapewnia zmniejszenie kosztów produkcji, skrócenie czasu produkcji, możliwość dostosowania produktów do indywidualnych potrzeb klientów.
Polecamy serwis: ABC funduszy unijnych
W przypadku projektów dotyczących zarówno innowacji procesowej jak i produktowej to na wnioskodawcy ciąży obowiązek wskazania w dokumentacji aplikacyjnej, który rodzaj innowacji przeważa w projekcie.
W zależności od tego ocena kryterium przeprowadzana będzie w oparciu o elementy (podkryteria) charakterystyczne dla wiodącej innowacji opisanej w projekcie.
Łączna wartość punktów, które można otrzymać w przypadku tego kryterium wynosi 40 punktów na 100 możliwych. Warunkiem aby projekt mógł otrzymać wsparcie jest uzyskanie co najmniej 60 punktów. Warto pamiętać również o tym, że im większa liczba punktów zdobytych przez projekt podczas tej oceny tym wyższa pozycja na liście rankingowej.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.