REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak kwalifikować wydatki związane z przygotowaniem projektów w województwie łódzkim?

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Wydatki związane z przygotowaniem projektów w województwie łódzkim
Wydatki związane z przygotowaniem projektów w województwie łódzkim

REKLAMA

REKLAMA

Na potrzeby skutecznego aplikowania o środki unijne wymagane jest przedłożenie niezbędnej dokumentacji projektowej. Czy koszty związane z jej przygotowaniem mogą zostać uznane za wydatek kwalifikowany i zostać zrefundowane na podstawie wniosków o płatność?

Na etapie składania wniosków o dofinansowanie od wnioskodawców projektów unijnych wymaga się przedłożenia szeregu dokumentów, stwierdzających m.in. wykonalność techniczną i finansową projektu, jego oddziaływanie na środowisko itd. Koszty ich przygotowania mogą niejednokrotnie stanowić znaczny wydatek, zwłaszcza dla najmniejszych przedsiębiorców. Jednakże koszty poniesione na przygotowanie takich dokumentów wcale nie muszą być w całości pokrywane ze środków własnych przedsiębiorców. W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013 (RPO WŁ) istnieje możliwość zwrotu poniesionych na ten cel kosztów, pod warunkiem zachowania określonych zasad.

REKLAMA

Kwalifikowalność wydatków w ramach RPO WŁ

Katalog oraz kategorie wydatków kwalifikowalnych i niekwalifikowalnych w ramach RPO WŁ szczegółowo określają następujące dokumenty:

  • „Zasady kwalifikowalności wydatków objętych dofinansowaniem w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007 – 2013”,

Powyższy dokument jest zamieszczony na stronie internetowej www.rpo.lodzkie.pl oraz www.cop.lodzkie.p.

  • „Krajowe wytyczne dotyczące kwalifikowania wydatków w ramach funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności w okresie programowania 2007-2013”

Powyższy dokument jest zamieszczony na stronie internetowej www.mrr.gov.pl.

Przeczytaj również: Jakie wydatki są kwalifikowalne w konkursie dla najmniejszych firm w województwie łódzkim?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kwalifikowalność wydatków na przygotowanie projektu

REKLAMA

W ramach RPO WŁ istnieje możliwość kwalifikowania wydatków związanych z przygotowaniem projektu, z zastrzeżeniem, że będą one kwalifikowane wyłącznie do wysokości 3,5% wydatków kwalifikowanych projektu. Koszty poniesione powyżej tej wartości będą uznane za niekwalifikowane i nie będą podlegać refundacji ze środków wspólnotowych.

Jeżeli wartość wszystkich wydatków kwalifikowanych planowanych do poniesienia w ramach realizacji projektu unijnego wynosi 200 tys. zł, to maksymalna wartość kosztów kwalifikowanych dla kategorii związanej z przygotowaniem projektu może wynieść nie więcej niż 7 tys. zł.

Po drugie wydatki na zakup usług dotyczących opracowania dokumentacji związanej z przygotowaniem projektu mogą zostać uznane za kwalifikowalne, pod warunkiem, że taka dokumentacja jest wymagana przez prawo krajowe bądź wspólnotowe albo przez Instytucję Zarządzającą RPO WŁ (Urząd Marszałkowski w Łodzi). Dotyczy to w szczególności wydatków na:

  • przeprowadzenie prac studialnych, ekspertyz, prac geodezyjnych; badania geologiczne i archeologiczne,
  • przygotowanie dokumentacji projektowej m.in.: koncepcji budowlanej, projektu budowlanego wraz z kosztami /wydatkami poniesionymi w związku z uzyskaniem pozwolenia na budowę, projektu architektonicznego i wykonawczego, studium wykonalności / biznes planu, dokumentacji dotyczacej oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko oraz na obszar Natura 2000, programu funkcjonalno - użytkowego, kosztorysu ofertowego, inwestorskiego, map lub szkiców lokalnych sytuujących projekt, innej niezbędnej dokumentacji technicznej lub finansowej.

Polecamy serwis ABC funduszy unijnych

Ponadto, do wydatków kwalifikowanych w ramach przygotowania projektu mogą być także uznane wydatki na uzyskanie wymaganych prawem opinii, uzgodnień, pozwoleń (innych niż pozwolenia na budowę) oraz innych dokumentów, niezbędnych do realizacji inwestycji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA