Jak kwalifikować wydatki związane z przygotowaniem projektów w województwie łódzkim?
REKLAMA
REKLAMA
Na etapie składania wniosków o dofinansowanie od wnioskodawców projektów unijnych wymaga się przedłożenia szeregu dokumentów, stwierdzających m.in. wykonalność techniczną i finansową projektu, jego oddziaływanie na środowisko itd. Koszty ich przygotowania mogą niejednokrotnie stanowić znaczny wydatek, zwłaszcza dla najmniejszych przedsiębiorców. Jednakże koszty poniesione na przygotowanie takich dokumentów wcale nie muszą być w całości pokrywane ze środków własnych przedsiębiorców. W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013 (RPO WŁ) istnieje możliwość zwrotu poniesionych na ten cel kosztów, pod warunkiem zachowania określonych zasad.
REKLAMA
Kwalifikowalność wydatków w ramach RPO WŁ
Katalog oraz kategorie wydatków kwalifikowalnych i niekwalifikowalnych w ramach RPO WŁ szczegółowo określają następujące dokumenty:
- „Zasady kwalifikowalności wydatków objętych dofinansowaniem w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007 – 2013”,
Powyższy dokument jest zamieszczony na stronie internetowej www.rpo.lodzkie.pl oraz www.cop.lodzkie.p.
- „Krajowe wytyczne dotyczące kwalifikowania wydatków w ramach funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności w okresie programowania 2007-2013”
Powyższy dokument jest zamieszczony na stronie internetowej www.mrr.gov.pl.
Przeczytaj również: Jakie wydatki są kwalifikowalne w konkursie dla najmniejszych firm w województwie łódzkim?
Kwalifikowalność wydatków na przygotowanie projektu
REKLAMA
W ramach RPO WŁ istnieje możliwość kwalifikowania wydatków związanych z przygotowaniem projektu, z zastrzeżeniem, że będą one kwalifikowane wyłącznie do wysokości 3,5% wydatków kwalifikowanych projektu. Koszty poniesione powyżej tej wartości będą uznane za niekwalifikowane i nie będą podlegać refundacji ze środków wspólnotowych.
Jeżeli wartość wszystkich wydatków kwalifikowanych planowanych do poniesienia w ramach realizacji projektu unijnego wynosi 200 tys. zł, to maksymalna wartość kosztów kwalifikowanych dla kategorii związanej z przygotowaniem projektu może wynieść nie więcej niż 7 tys. zł.
Po drugie wydatki na zakup usług dotyczących opracowania dokumentacji związanej z przygotowaniem projektu mogą zostać uznane za kwalifikowalne, pod warunkiem, że taka dokumentacja jest wymagana przez prawo krajowe bądź wspólnotowe albo przez Instytucję Zarządzającą RPO WŁ (Urząd Marszałkowski w Łodzi). Dotyczy to w szczególności wydatków na:
- przeprowadzenie prac studialnych, ekspertyz, prac geodezyjnych; badania geologiczne i archeologiczne,
- przygotowanie dokumentacji projektowej m.in.: koncepcji budowlanej, projektu budowlanego wraz z kosztami /wydatkami poniesionymi w związku z uzyskaniem pozwolenia na budowę, projektu architektonicznego i wykonawczego, studium wykonalności / biznes planu, dokumentacji dotyczacej oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko oraz na obszar Natura 2000, programu funkcjonalno - użytkowego, kosztorysu ofertowego, inwestorskiego, map lub szkiców lokalnych sytuujących projekt, innej niezbędnej dokumentacji technicznej lub finansowej.
Polecamy serwis ABC funduszy unijnych
Ponadto, do wydatków kwalifikowanych w ramach przygotowania projektu mogą być także uznane wydatki na uzyskanie wymaganych prawem opinii, uzgodnień, pozwoleń (innych niż pozwolenia na budowę) oraz innych dokumentów, niezbędnych do realizacji inwestycji.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.