REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak otrzymać dofinansowanie na e-usługę

 SmartConsulting S.K.A.
SmartConsulting S.K.A. jest częścią SmartGoup Division, grupy firm powiązanych personalnie i kapitałowo.
Dofinansowanie na e-usługę
Dofinansowanie na e-usługę
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

PARP ogłosiła konkurs na działanie 8.1 „Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej” w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG). W okresie od 30 lipca 2010 roku do 30 września 2010 roku można składać w tym konkursie wnioski na projekty, które mają na celu zaoferowanie e-usługi. Kto i na co można otrzymać dofinansowanie?

O dofinansowanie mogą ubiegać się mikroprzedsiębiorcy lub mali przedsiębiorcy posiadający siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a w przypadku przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną – miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jednocześnie firma starająca o dotację nie może funkcjonować na rynku dłużej niż 1 rok. Wykluczone z ubiegania się o dotację są spółki kapitałowe w organizacji oraz przedsiębiorcy nie posiadający numeru EDG/ KRS na dzień składania wniosku. Jeden Wnioskodawca może złożyć tylko jeden wniosek.

REKLAMA

Czego dotyczy konkurs?

REKLAMA

Tak jak wspomniano we wstępie artykułu, konkurs dotyczy projektów polegających na zaoferowaniu e- usługi. Zatem dofinansowanie można uzyskać na stworzenie e-usługi (wytworzenie produktów cyfrowych koniecznych do świadczenia e-usługi), a w efekcie świadczenie tej e-usługi (lub kliku e-usług). Jest wiele warunków, jakie musi spełnić taki projekt, aby stanąć w rozgrywce o fundusze unijne w tym konkursie.

Projekt prostej e-usługi jak np. portal informacyjny, czy zwykła wyszukiwarka internetowa nie ma szans. E-usługa w Innowacyjnej Gospodarce powinna przyczynić się do stymulowania podaży e-usług i wykształcenia szerokiej grupy specjalistów łączących wiedzę merytoryczną z różnych dziedzin z doświadczeniem w gospodarce elektronicznej.

Innowacyjność

Jednym z warunków projektu w 8.1 jest spełnienie kryterium innowacyjności. Zgłaszany projekt może być innowacyjny w dwojaki sposób.

Innowacyjność może być wprowadzana na poziomie przedsiębiorstwa Wnioskodawcy, czyli zakładać wprowadzenie e-usługi, której dotychczas nie posiadał w swojej ofercie lub znacząco ulepszonej w stosunku do wcześniejszej e-usługi np. poprzez wprowadzenie nowej funkcji, lub zastosowanie nowych rozwiązań informatycznych składających się na produkty cyfrowe realizujące e-usługę, czy zmianę sposobu świadczenia e-usługi np. poprzez zmianę sposobu promocji, czy polityki cenowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeczytaj także: Jak pozyskać dotacje na rozwój turystyki

Z drugiej strony innowacyjność może być wprowadzana np. w przedsiębiorstwie będącym klientem planowanej e-usługi, czyli produkt ten musiałby być nowością u grupy docelowej. Należy przy tym wykazać najwyższy stopień innowacyjności projektu – np. projekt innowacyjny w skali krajowej, międzynarodowej oznacza, że nikt wśród odbiorców z takiej e-usługi nie korzystał lub oferowana e-usługa ma przynajmniej jeden parametr lepszy od obecnie istniejącej i oferowanej na rynku krajowym, czy światowym.

Grupa docelowa

Równocześnie we wniosku należy dokładnie przeanalizować grupę docelową na planowaną e-usługę. Należy przy tym powołać się na wiarygodne źródła (badania rynku), a nie na przypuszczania. Ponadto składany do dofinansowania projekt musi zostać przeanalizowany pod kątem prawnym i etycznym, tzn. że świadczenie e-usługi nie narusza prawa polskiego oraz innych krajów, w których ta usługa będzie świadczona oraz, że Wnioskodawca posiada odpowiednie uprawnienia i koncesje na świadczenie usługi wymagającej dodatkowych zaświadczeń (usługa licencjonowana), a także nie może naruszać norm etycznych i obyczajowych.

Jakie źródło przychodu

REKLAMA

Ponadto wymagane jest, aby projekt zakładał więcej niż jedno źródło przychodów związanych ze świadczeniem e-usługi. Źródłami przychodów mogą być opłaty za korzystanie z poszczególnych, odrębnych e-usług, opłaty za korzystanie z różnych odmian e-usługi świadczonej w różnych typach kanałów dystrybucji (Internet, telefonia, TV cyfrowa), opłaty za udostępnienie zasobów serwisu dla działalności marketingowej innych podmiotów, w tym przychody z wyświetlanych tekstowych reklam kontekstowych, bannerów oraz reklam wideo, przekierowań na strony partnerów.

Dodatkowe punkty można uzyskać za to, że głównym źródłem przychodów nie będą przychody za udostępnianie serwisu do celów ogólnie rzecz biorąc reklamowych. Jako odrębne źródło przychodu nie będą traktowane usługi poboczne w stosunku do oferowanej e-usługi, takie jak pomoc konsultanta, serwis, obsługa posprzedażna.

Polecamy: serwis Umowy

Promocja e-usługi

W projekcie również należy przedstawić szczegółowo koncepcję promocji planowanej e-usługi. Projekt musi być rentowny w 3 lata po jego zakończeniu (przychody powinny być wyższe niż koszty w każdym z 3 lat). Jednocześnie dodatkowo punktowane będzie świadczenie zaawansowanej e-usługi konkurencyjnej i dostępnej dla odbiorców zagranicznych. Kryterium to nie jest obowiązkowe, ale fakt, że można zdobyć za nie aż 50 punktów (połowę całkowitych punktów dodatkowych), sprawia, że kryterium to musi zostać spełnione przez graczy, którzy chcą się liczyć w walce o fundusze. Kryterium to może być spełnione jedynie przez projekty wprowadzające innowację produktową lub procesową, na poziomie krajowym lub międzynarodowym. Innowacyjność tych projektów powinna być na tyle duża, że może przyczynić się do znaczących zmian w rozwoju danej branży lub doprowadzić do powstania nowej branży. Zatem taki projekt powinien okazać się przełomowy w skali kraju, świata.

Kto pierwszy ten lepszy

PARP wyraźnie odchodzi od przyznawania dotacji na zasadzie „kto pierwszy ten lepszy”, jak to miało miejsce we wcześniejszych edycjach konkursu. Wyraz temu dają rygorystyczne kryteria oceny wniosków, wyznaczenie zamkniętego okresu składania wniosku, a także wprowadzenie kryterium rozstrzygającego, jakim jest efektywność ekonomiczna. Wartość tego wskaźnika, mieszcząca się w zakresie <0;1> decydować będzie o ostatecznej liczbie punktów uzyskanej przez projekt, co zdaniem autora artykułu ma wyeliminować sytuacje, w której z projektów o tej samej liczbie punktów wygrywa ten, który został złożony wcześniej.

Wielkość wsparcia projektu w obecnym konkursie 8.1 może wynosić do 70 % wydatków kwalifikowalnych.

W przypadku mikroprzedsiębiorcy lub małego przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną, który w roku złożenia wniosku o udzielenie wsparcia ma nie więcej niż 27 lat, wielkość wsparcia może wynosić do 80 % wydatków kwalifikowalnych. Kryterium wieku przedsiębiorcy powinno być spełnione przez każdego wspólnika spółki cywilnej.

Minimalna wartość wydatków kwalifikowalnych może wynieść 20 tysięcy złotych, a maksymalna 700 tysięcy złotych.


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

REKLAMA

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

REKLAMA