reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Dotacje > Kredyt technologiczny, jako źródło dofinansowania firmy

Kredyt technologiczny, jako źródło dofinansowania firmy

Dla wielu firm znacznym ułatwieniem przy okazji konstruowania założeń inwestycyjnych, byłoby połączenie możliwości finansowania inwestycji z częściowym umorzeniem długu, czyli w istocie z częściowym dofinansowaniem działalności. Taka możliwość daje kredyt technologiczny, który połączony jest z tzw. premią technologiczną.

Z powyższej tabeli wynika, że np. firma mała z województwa łódzkiego, może liczyć nawet na 70% umorzenie swojego kredytu, nie więcej jednak niż 4 000 000,00 PLN. 

3. Aby starać się o wsparcie w postaci premii technologicznej należy przedstawić opinię sporządzoną na wniosek przedsiębiorcy przez uprawnioną jednostkę naukową, centrum badawczo-rozwojowe lub stowarzyszenie naukowo-techniczne o zasięgu ogólnopolskim stwierdzające, że technologia będąca przedmiotem wniosku jest nową technologią, ale również informację o tym, że dana technologia jest lub zostanie objęta ochroną własności przemysłowej. Termin „prawo własności przemysłowej” odnosi się do wynalazków, wzorów użytkowych, wzorów przemysłowych, znaków towarowych, oznaczeń geograficznych i topografii układów scalonych.

Polecamy serwis Mała firma

4. Technologia będąca przedmiotem projektu, może polegać na zakupie nowej technologii, jej wdrożeniu oraz uruchomieniu na jej podstawie wytwarzania nowych lub znacząco ulepszonych towarów, procesów lub usług albo wdrożeniu własnej nowej technologii oraz uruchomieniu na jej podstawie wytwarzania nowych lub znacząco ulepszonych towarów, procesów lub usług.

5. Wydatki mogą być ponoszone dopiero po otrzymaniu od BGK promesy premii technologicznej. Wydatkami przeznaczonymi na realizację inwestycji technologicznej są ponoszone przez przedsiębiorców realizujących tę inwestycję wydatki na zakup nowych lub używanych środków trwałych, najem, dzierżawę lub leasing gruntów, budynków lub budowli, rozbudowę istniejących budowli, budynków, maszyn, urządzeń stanowiących środki trwałe, instalację i uruchomienie maszyn i urządzeń stanowiących środki trwałe, zakup lub leasing wartości niematerialnych i prawnych.

6. Premię Technologiczną firma otrzymuje do wysokości zakładanej sprzedaży towarów lub usług, wytworzonych za pomocą omawianej we wniosku technologii. Na osiągnięcie tego pułapu firma ma czas do III kw. 2015r. jednak im wcześniej ten pułap osiągnie, tym wcześniej otrzyma dofinansowanie w postaci umorzenia części swojego kredytu. Jeśli firma osiągnie mniejszą od zakładanej sprzedaż, lub osiągnie ją wcześniej lub później, to odpowiednio kwota wsparcia może być pomniejszona, lub przesunięta w czasie. Maksymalną wartością umorzenia jest kwota 4.000.000,00 PLN

7. Kredyt technologiczny nie może być udzielany na zakup, leasing lub wynajem środka trwałego, w którym została wdrożona nowa technologia będąca przedmiotem inwestycji. W tym przypadku chodzi o to, aby nowa technologia była efektem wypracowania pewnej myśli technologicznej, zaś zakupywane środki trwałe były jedynie narzędziami do jej tworzenia i wdrażania.

Reasumując, o kredyt i premię technologiczną może starać się każda firma zarejestrowana w Polsce, należąca do sektora MŚP, zamierzająca wdrożyć technologię znaną na świecie do pięciu lat, posiadająca prawo ochronne tej technologii lub zamierzająca takie prawo uzyskać.

Dodatkowo firma taka musi mieć 25% wkładu własnego inwestycji. Jest to więc bardzo ciekawe i jeszcze mało popularne źródło tak częściowego finansowania, jak i dofinansowania swojej inwestycji. W kolejnym artykule przyjrzymy się innym możliwościom wsparcia na tle kredytu technologicznego.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Wyoming LLC

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama